metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 19 °C

Pátek 3. května 2024. Svátek má Alexej
První automobil, který záchranná služba v Praze používala, je z roku 1910 | foto: ZZSHMP

Pražská záchranka oslaví 155 let od svého založení

  6:00
155 není jen číslo na pražskou záchrannou službu, ale také věk, kterého se letos tato instituce dožívá. Když začínala, přihlásilo se do jejích služeb 36 dobrovolníků. Jen tři z nich ale byli zdravotníci.

Každým dnem pražská záchranka zasahuje v průměru k 350 případům. Šest až osm dispečerek vyřídí denně přes 600 hovorů na tísňové lince 155 a stovky dalších volání a rádiových relací. Objemem práce se řadí nejen k největším organizacím svého druhu u nás, délkou své existence, která se datuje od roku 1857, patří zároveň mezi nejstarší záchranné služby ve světě

Popud založit záchranku přišel od šéfa police

Dnem vzniku pražské záchranné služby, která letos oslaví 155 let, se datuje 8. prosinec 1857. Na doporučení barona Päumanna, tehdejšího ředitele c. k. Policie pražské, se přihlašuje 36 dobrovolníků nejrůznějších profesí a ustavuje společně Pražský dobrovolný sbor ochranný, kde však pouze tři členové sboru byli zdravotníky.

Cílem tohoto sboru bylo: "Ochrániti co jest ochrany hodno, zachrániti v každém druhu nebezpečí jak životy lidské, tak i majetek spoluobčanů dobrovolně, neohroženě a nezištně". První oficiální sídlo získává Sbor v dolní části Václavského náměstí až 22. října 1890. Tehdy byly schváleny nové stanovy, získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba, která trvá prakticky až doposud.

Z Václavského náměstí až do Korunní

Během let záchranná služba několikrát změnila svá sídla. Už v roce 1891 se sídlo z Václavského přesouvá do Spálené ulice č. 93, po dalších čtyřech letech následuje stěhování do prostorů městské váhy v Havlíčkově ulici a v roce 1911 do staré mincovny na Staroměstském náměstí. V květnu 1945 je ale budova zničena a záchranka se usazuje v ulici Dukelských hrdinů 21, kde pracuje jedno ze stanovišť Záchranné služby hl. m. Prahy dodnes. V březnu roku 1999 se Operační středisko záchranky po několika desítkách let v budově na ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích stěhuje do nových prostor v Korunní ulici va Vinohradech, kde spolu s vedením ZS působí dodnes.

Rok 1987 je významným předělem v historii zdravotnického záchranářství u nás, kdy byl na letišti v Praze-Ruzyni oficiálně zahájen provoz prvního stanoviště letecké záchranné služby v tehdejším Československu. O 10 let později přešel provoz letecké záchranky pod nově vzniklé Územní středisko záchranné služby v Praze. V roce 1987 je také – rovněž poprvé u nás – v Praze úspěšně zahájen provoz záchranné služby systémem rendez-vous, kdy lékař vyráží na místo nehody rychlým osobním vozem a pomalejší a často vzdálenější velká sanitka přijíždí v případě potřeby za ním.

Oslava narozenin bude, ale musíme se nechat překvapit

V současnosti má pražská záchranka po Praze osmnáct výjezdových stanovišť. Nadělí si v souvislosti s výročím jejího založení, které připadá na 8. prosinec, záchranka další posty? "V současné době ne. Záviset to bude na tom, jak se Praha rozrůstá," říká mluvčí záchranky Jiřina Ernestová. Podle Ernestové si záchranka své 155-leté výročí rozhodně připomene, jak, to ale zatím mluvčí nechce prozradit. Bližší informace se tak dozvíme 11. září, kdy záchranka k příležitosti výročí chystá tiskovku.

Technika tehdy a dnes

Prvním automobilem, který záchranka vlastnila, byl vůz značky Laurin & Klement zakoupený Pražskou městskou pojišťovnou v roce 1910.

  • Až do roku 1923 ale záchranka využívala sanitky tažené koňmi. V roce 1928 už vlastnila 15 automobilů. Od padesátých let jsou používány vozy Škoda 1201 až 1203, na počátku 70. let jsou to jugoslávské vozy IMV, později sovětské Latvie a koncem 80. let vozy Renaul Master.
  • Od poloviny 80. let začíná Záchranná služba používat sanitky značky Mercedes. Terénní mercedesy (celkem jich má 16) pro dopravu lékaře v systému rendez-vous záchranka využívá od roku 2008. Teréňáky nesou jméno po významných českých lékařích, jeden z nich se jmenuje po zakladateli záchranky baronu Päumannovi.
  • Vedle běžných sanitek, malých autíček smart nebo elektrokol, čítá arzenál pražské záchranky také zdravotnický kamion Golem, který je ve skutečnosti mobilním lékařským stanovištěm. Je připraven posloužit jak při hromadných neštěstích, nebo při teroristických útocích.
  • V mírových časech je ale nasazován při akcích s velkým počtem návštěvníků, jako jsou koncerty, sportovní akce anebo oslavy Nového roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zálivky do korporátů jsou zbytečně plné chemie, říká omáčkář z Moravy

vydáno 3. května 2024  9:21

Fermentace je tradiční metoda, která v současnosti slaví svůj comeback. Delší trvanlivost je jen jednou z mnoha výhod.  celý článek

Světový den filmové legendy Star Wars se blíží. Ve hře je pro soutěžící tisíc dolarů

vydáno 2. května 2024  18:58

Co kdyby vám někdo řekl, že dostanete pětadvacet tisíc korun za to, že zhlédnete ságu Star Wars? Má to ovšem malý háček. Šanci na prémii mají ti, kteří...  celý článek

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu a vykolejil, provoz na trati stojí

vydáno 2. května 2024  19:02,  aktualizováno  3.5 12:55

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou částečně vykolejil osobní vlak, se prodlouží zřejmě do...  celý článek

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

vydáno 2. května 2024  16:42,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku nepřežila. Jedno z dětí utrpělo těžké zranění, druhé bylo...  celý článek