metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Systém preventivních oprav výtluků pomocí mikrovln je určen k trvalým celoročním opravám silnic, cyklostezek, parkovišť a dalších asfaltových ploch. Na fotografii majitel a zakladatel FUTTEC Jiří Rušikvas. | foto: FUTTEC

Přichází věk mikrovlnných cestářů, díry v silnicích opravují už bez spár

  4:00
Když bylo koncem jara, těsně před plánovanou další etapou generální opravy pražského Barrandovského mostu, potřeba rychle a efektivně odstranit havarijní výtluky, využila k tomu Technická správa komunikací (TSK) inovativní mikrovlnnou technologii s názvem FUTTEC. Tato metoda slouží k rychlým a trvalým opravám výtluků na asfaltových vozovkách. Při její aplikaci navíc nevznikají žádné spáry, takže předchází opakování oprav jedné poruchy, a tedy i potřebě uzavírek. Deník Metro vyzpovídal zakladatele stejnojmenné firmy Jiřího Rušikvase.

„Řidiči se mohou s našimi opravami setkat téměř po celé České republice, kde jsme již zacelili přes tisícovku výtluků. V Praze úzce spolupracujeme s TSK. Samotná oprava výtluku nebo trhliny do velikosti šedesát až osmdesát centimetrů není vázaná na dlouhodobou uzavírku či objížďku, protože zabere dvoučlenné posádce s jedním vozidlem a strojem FT3 maximálně hodinu času – a to v jakémkoli ročním období. Oprava je navíc trvalá,“ říká pro deník Metro Rušikvas.

Popište prosím čtenářům, na jakém principu funguje preventivní údržba vozovek prostřednictvím technologie mikrovlnného ohřevu? V čem je lepší než klasická metoda, která se v hlavním městě dosud používala?
Hlavní výhoda opravy výtluku mikrovlnnou technologií spočívá z pohledu českého řidiče v tom, že je rychlá a fakticky při ní nedochází k uzavření vozovky, dlouhým objížďkám ani dopravním kolonám. Oprava totiž trvá jen několik desítek minut a obvykle probíhá v noci, takže není spojená s omezením plynulosti a bezpečnosti dopravy. Další výhodou je, že oprava mikrovlnnou technologií uvádí asfaltovou vozovku do původního stavu. Opravené místo je stejně kvalitní a má shodné parametry jako okolní vozovka. Opravený výtluk je bezespárý, takže je jeho životnost podstatně delší než u tradičních způsobů opravy.

Ještě v něčem jsou infrapaprsky lepší variantou?
Celoroční údržba asfaltových vozovek prostřednictvím mikrovlnné technologie by měla probíhat již v rané fázi vzniku výtluků, aby se zabránilo většímu poškození vozovky a prodloužila se její celková životnost. Zajistí se tak větší plynulost a bezpečnost dopravy, omezí riziko vzniku velkých finančních ztrát a zmenší se produkce CO2, vydávaná jinými metodami oprav.

Preventivní údržbu asfaltových vozovek technologií mikrovlnného ohřevu dosud společnost zajišťovala prostřednictvím svého pilotního zařízení FT3. S ním opravila přes tisíc děr a výtluků.

Jak se liší „vaše“ údržba od té konkurenční z hlediska finanční náročnosti?
Současné opravy vozovek neprobíhají preventivním způsobem, tedy v době, kdy dojde ke vzniku výtluku. Pokud se výtluky nezacelí brzy poté, co vzniknou, začnou se dále rozrůstat, což má za následek nevratné poškození asfaltového povrchu vyžadující radikální zásah – včetně vyfrézování celého povrchu silnice a s tím spojených rozsáhlých dopravních uzavírek. Za hlavní výhodu naší mikrovlnné technologie proto považujeme právě možnost podchycení rané fáze poškození vozovky a její následné bezespáré opravy mikrovlnnou technologií, která ji uvede do původního stavu.

A výše nákladů?
Náklady na opravu vozovky prostřednictvím mikrovlnné technologie FUTTEC jsou přibližně poloviční oproti nákladům na její opravu dosud využívanými způsoby. Na jednotlivé opravy navíc dáváme záruku tři roky. Nedochází po ní totiž k opakovaným opravám výtluků, které nejsou na počátku zaceleny dokonalým způsobem.

V Odoleně Vodě proběhla nedávno předváděcí akce pro zástupce středočeských měst a obcí.

Chystáte stroj, který umí spočítat přesné množství asfaltu na jednotlivou díru. Kdy ho bude možno opatřit? Je cílovkou hlavně vedení velkých měst?
Aktuálně máme flotilu mikrovlnných strojů/cestářů skládající se z pilotního stroje a tří jeho vylepšených verzí. V přípravě však máme, jak uvádíte, novou generaci mikrovlnného cestáře s označením FT5, do něhož plánujeme integrovat prvky digitalizace a automatizace. Nový stroj bude disponovat třikrát větším výkonem než současná zařízení, a navíc bude zcela autonomní – jednotlivé části jeho příslušenství jako mikrovlnný aplikátor, mikrovlnná pec a elektrický generátor se tak budou nacházet přímo v jeho útrobách. FT5 by měl být dostupný v řádu týdnů a je určený zejména pro stavební firmy opravující asfaltové vozovky, případně pro správce komunikací.

Samostatnou kapitolou je oprava Barrandovského mostu. Popište nám, co jste zde přesně prováděli?
Naše společnost zde během jedenácti dní opravila v nočních hodinách celkem padesát pět havarijních výtluků, a to bez jakéhokoliv výrazného omezení dopravy. Vše se podařilo stihnout v krátkém čase a v požadované kvalitě, takže silničáři mohli na mostě plynule navázat s další etapou generálních oprav. Ty, jak víme, běží dodnes.

Nejen mikrovlnka

  • Standardně, postaru, se výtluk ořízne rozbrušovačkou tak, aby řez zasahoval do neporušené, nepopraskané části asfaltu. Poté se, ideálně pečlivě, vymetou zbytky.
  • Plynovým hořákem se pak rozehřeje a nataví díra a její okolí, zasype nahřátou asfaltovou směsí a malým válcem uválcuje.
  • Pracovníci TSK moderní technologii FUTTEC používají již od konce roku 2020. Nečiní tak však všude. Dopředu vytipovávají, jaký způsob opravy bude nejefektivnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek