„Slavíme šedesát let od prvního vydání Pána prstenů, který je pro mnoho z nás tou hlavní anglicky psanou knihou, kterou jsme si buď chtěli nebo museli všichni přečíst,“ říká proděkan Filozofické fakulty UK Jan Bičovský.
Na Tolkiena se musí vědecky
„Tolkiena jsme si vybrali také proto, že jeho literární dílo má vazbu na celou řadu oborů vyučovaných na naší fakultě. Z pohledu kýčovitých a zjednodušujících filmů, skrze niž mladší generace toto dílo vnímá, jde o jednoduchou fantasy s elfy, draky a trpaslíky. Docenit skutečného génia tvůrce knihy a okolnosti jejího vzniku, pak dost dobře nelze. Proto chceme vrátit Tolkiena zpět čtenářům tak, aby i v nich podnítil tutéž fascinaci, jakou podnítil v mnoha z nás,“ vysvětluje Bičovský.
Přednáškový blok bude součástí prvního ročníku kulturního festivalu Open Square na Palachově náměstí, který se koná tuto sobotu. Přednášet budou například odborník na starší evropskou literaturu Jan Čermák, který promluví o Tolkienově inspiraci filologií nebo Jiří Starý, který bude přednášet o vztazích mezi Tolkienovou tvorbou a staroseverskou literaturou.
Na akci zahraje i Česká filharmonie
„Jednotlivé přednášky budou trvat přibližně hodinu, po které bude vždy následovat diskuze. Přednášející budou rozebírat Tolkienovo dílo z různých úhlů pohledu a věnovat se aspektům, které jsou jim v něm blízké,“ láká čtenáře Metra Bičovský. V rámci festivalu se budou konat také výstavy, workshopy či prezentace studijních oborů. Celá akce vyvrcholí koncertem České filharmonie.
„Česká filharmonie se chce během dne otevřených dveří představit jako místo pro všechny, kteří mají rádi umění bez předsudků a pro které je jediným opravdovým kritériem umělecké produkce kvalita,“ vysvětluje David Mareček, generální ředitel České filharmonie.