metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Dům U Rotta | foto: Wizzard - Wikimedia Commons

První obchoďák vznikl před 160 lety. Vystřídalo ho Hard Rock Café

  8:15
Za synonymum železářského ráje řemeslníků a kutilů, který "dodá vše" od šroubků a nářadí přes zařízení koupelen a nádobí až po sáňky, lyže či ponožky, platilo přes 150 let železářství U Rotta na Malém náměstí v Praze. Zakladatel tohoto prvního pražského moderního obchodního domu, velkoobchodník Vincenc Josef Rott, od jehož narození uplyne 18. května 200 let, také ve svém podniku snad jako první zavedl české knihvedení a štědré sumy věnoval i na účely vlastenecké.

Architektonicky zajímavou budovu, v níž byla v roce 1488 vytištěna první česká pražská bible, koupil Rott v roce 1855. Slavné železářství v ní sídlilo až do roku 1996, kdy ho vystřídal dům lahůdek a tři roky nato české sklo, značkový porcelán a české granáty. Dnes je v tomto domě, který je bohatě zdoben freskami podle návrhů Mikoláše Alše a na fasádě stále nese jméno V. J. Rott, restaurace Hard Rock Café a hotel.

Velkoobchodník Vincenc Josef Rott se narodil 18. května 1813 v Českém Brodě. Původně pražský rod Rottů se na Českobrodsko vystěhoval v 16. století kvůli náboženskému přesvědčení a vrátil se do Prahy po 200 letech právě jeho linií a linií Eustacha Rotta, dědečka Karoliny Světlé a Sofie Podlipské. Vincenc Josef se vyučil ve zboží norimberském (železářském) a jako obchodní cestující poznal kromě Uher Švýcarsko, Itálii i Malou Asii.

Rott nejdříve otevřel malé železářství

V roce 1839 založil Vincenc Josef s bratrem Augustem obchod s hudebními nástroji, po roce ale z podniku odešel, aby si v listopadu 1840 v Praze na Malém náměstí otevřel firmu se zbožím železářským. Podnik mu utěšeně vzkvétal, a tak přenesl firmu v roce 1855 do protějšího vlastního domu U tří bílých růží. Za asi 30 let podnikání udělal Rott z podniku velkoobchod první třídy.

V otcově díle pokračoval zdárně Ladislav Rott, který obchod rozšířil o několik sousedních domů, jež spojil do jednoho. Vydával mimo jiné česko-německé ceníky (katalogy) a zaváděl české názvy řemeslnických nástrojů. Také další generace Rottů dům rozšiřovaly a zvelebovaly.

Novorenesanční podoba domu je dílem architekta Eduarda Rechziegela z roku 1890. Přestavbou v letech 1922 až 1923 vznikla první prodejní hala se sklobetonovou kopulí v Praze, která je k vidění dodnes.

Obchodní dům přežil i komunismus, ale ne privatizaci

Největší slávu zažil Rottův obchod ve 30. letech minulého století. Rodinná akciová společnost se řídila heslem "Rott dodá vše" a dodávala na 70 tisíc druhů kovového zboží. Ve třech patrech našli zákazníci ale například i výstroj pro rybáře či hokejisty, vybavení pro domácnost i hotel. "Dobrá kuchyně - spokojené manželství" - hlásala jejich reklama na čtyřhranné nádobí REFO, nedostižné SFINX či nezničitelné NONOXYD. Obchod zaměstnával přes 170 zaměstnanců, kteří denně obsloužili až 2000 zákazníků osobně a stejný počet písemně. Několika auty firma zajišťovala rozvážku zboží zákazníkům v celém Československu.

Pověst železářství U Rotta nezničila ani léta komunistického hospodaření. Potomkům zakladatele, Vladimíru Rottovi a Janě Outratové, manželce bývalého senátora Edvarda Outraty, se však po roce 1989 už rodinnou tradici nepodařilo obnovit a o zprivatizovanou firmu nakonec přišli. Ale kutilové nemusejí věšet hlavu. Prodejna Železářství U Rotta pořád existuje - ve vedlejší Linhartské ulici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek