metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata

Další 4 fotografie v galerii
Pětiletý britský chlapec Ashya King podstoupil v pražském protonovém centru první ze série 30 ozařování mozkového nádoru. | foto: ČTK

První ozařování malého Ashyi proběhlo bez komplikací, řekl primář

  15:02
„První ozařování pětiletého Ashyi Kinga bylo bez komplikací,“ řekl po skončení procedury primář protonového centra Jiří Kubeš. Britský chlapec dorazil z Fakultní nemocnice Motol přibližně v 8.30, protonové centrum opustil patnáct minut po poledni. „Původně měl zpět do motolské nemocnice odjet zhruba o hodinu dříve, ale procedura se o něco zdržela kvůli ozařování jiné dětské pacientky,“ vysvětlila mluvčí protonového centra Iva Taťounová.

Minulé úterý Ashya v protonovém centru absolvoval úvodní vyšetření, na jehož základě byly vypracovány podrobné ozařovací plány. Podle Kubeše se jeho zdravotní stav mírně zlepšuje, protože uplynulo více času od operace. „Více se usmívá a více se pohybuje,“ uvedl primář.

Malý pacient má plyšového Krtečka

Dětský pacient, který do centra dorazil v doprovodu rodičů, si přivezl plyšovou hračku. Při cestě zpět měl na lehátku ještě plyšového krtečka. Dneškem pro něj začala série třiceti ozařování, která absolvuje v anestezii, aby se nehýbal. Navíc pro něj byly připraveny speciální maska na tvář a tvarovaná podložka nezbytná pro fixaci.

Léčba je naplánována tak, že prvních 13 ozařování se zaměří na celý mozek včetně míchy, aby se zajistilo, že nádor se nebude mozkomíšním mokem šířit dál do těla. Dalších 17 ozařování už bude cíleno na místo mozkového nádoru. „Ozařovací plán je naprosto standardní, je to metoda všeobecně používaná u tohoto typu nádoru,“ řekl vedoucí oddělení klinické fyziky protonového centra Vladimír Vondráček, pod jehož vedením byl ozařovací plán sestavován.

Srovnání ozařovacích plánů – obrázek nahoře ukazuje, jak vypadá ozařování protony, dole je znázorněno, jak by vypadalo konvenční ozařování dotyčného pacienta.

Ozařování trvá několik minut

I když pacienti na ozařovně stráví zhruba 40 až 50 minut, samotné ozáření trvá jen řádově minuty. „Konkrétně Ashya má tři ozařovací pole. Ozáření jednoho ozařovacího pole má zhruba čtyři minuty,“ upřesnil Vondráček. Jeden paprsek je zaměřen přímo na páteř, další dva pak z boku na oblast hlavy. Lékaři odhadují, že hoch má zhruba 70 až 80procentní šanci na plné uzdravení, věří, že se po léčbě zcela zotaví.

Pětiletý britský chlapec Ashya King podstoupil první ozařování.
Pětiletý britský chlapec Ashya King podstoupil první ozařování. Vedoucí...

Pětiletý britský chlapec Ashya King podstoupil první ozařování. Vedoucí oddělení klinické fyziky protonového centra Vladimír Vondráček vysvětlil, jak bude léčba probíhat.

Protonová léčba je k pacientovi šetrnější. V případě ozařování meduloblastomu, který postihl Ashyu, tak mohou dát lékaři nejvyšší možnou dávku a přitom uchránit okolní tkáň. V blízkosti nádoru jsou mozková centra pro srdce, plíce, játra a střeva. Proton sníží riziko jejich poškození. Klesne i riziko následných komplikací, včetně problémů s polykáním, malý pacient bude moci nadále normálně jíst. Souběžně s ozařováním bude Ashya podstupovat léčbu cytostatiky a bude v ní pokračovat i po ukončení ozařovací série.

Kvůli léčbě prodávali dům

Rodiče odvezli chlapce po odoperování nádoru bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli prostředky na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče, několik dní strávili ve vazbě, než mohli odletět se synem do Prahy. Na úhradu léčby v pražském protonovém centru potřebují 1,8 milionu korun, částku už v podstatě získali ze sbírky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek