metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Děti (ilustrační foto)

Rodičům z Prahy 7 svitla naděje. Počet míst v mateřských školách naroste

  18:01
Babyboom posledních let naplnil kapacity školek. Starosti tak mají například rodiče z Prahy 7. Celkem zde do mateřských škol nebylo letos přijato 254 dětí narozených před datem 1. ledna 2013. Vedení radnice se rozhodlo problém řešit.

Jedním z nových opatření, které by mělo nedostatek míst vyřešit, je přesun některých dětí do takzvaných přípravek. „Velmi stojíme o to, aby se do přípravných tříd zapsaly pokud možno všechny děti s odkladem. Nemá smysl tajit, že přípravné třídy nám pomáhají uvolnit místa v mateřských školách, která tak zoufale potřebují rodiče tříletých dětí,“ prosí rodiče Jan Čižinský, starosta Prahy 7. 

Přípravné třídy v základních školách jsou určeny pro děti ve věku od pěti do sedmi let. Program v nich probíhá podle učebních plánů pro mateřskou školu, a je tedy velmi podobný programu v mateřské škole. Rozdíl je v tom, že v přípravné třídě je jeden kantor na patnáct dětí. „V přípravné třídě má tedy vyučující větší možnost věnovat se dětem individuálně. Proto jsou také vhodné pro nadané děti i pro děti, které potřebují větší péči. Rozdíl je také v tom, že přípravné třídy jsou bezplatné, zatímco mateřská škola je pro děti s odkladem zpoplatněna,“ doporučuje přípravky starosta Čižinský. 

Dostane se i na ty nejmenší
V Praze 7 mají od září zároveň vzniknout i nová místa pro děti, které se teprve do mateřské školy chystají. „Pokud nedojde ke komplikacím a pokud rodiče dětí s odkladem budou ochotni rozhodnout se pro přípravné třídy, měli bychom od září umístit sto osmdesát osm dětí,“ vyhlíží zářijové opatření starosta sedmičky. 

Zoufat si však nemusí ani rodiče dětí, kterým budou tři roky teprve v průběhu školního roku. „Připravujeme od ledna dvě modulové třídy u Mateřské školy Na Výšinách pro padesát šest dětí. Současně jednáme i o vilce na Výstavišti u vchodu do Stromovky,“ nastínil budoucí možnosti pro rodiče s malými děti starosta. 

Kontrolujte maily
O volných místech bude rodiče informovat městská část. „Zápisy do nově budovaných tříd budou vyhlašovány po kolaudacích prostor, které jsou pro děti v současnosti připravovány a na zápisy budeme upozorňovat rodiče odmítnutých dětí e-mailem a vyvěšením na webových stránkách školky i Úřadu Městské části Praha 7,“ dodal Čižinský.

Kam s dítětem

Rodiče dětí s odkladem i dětí, které se nedostaly v Praze 7 do školky, mají několik možností, kam své dítě dát.

  • Přípravné třídy provozují v základních školách Korunovační, na Strossmayerově náměstí, v T. G. Masaryka na Ortenově náměstí, Tusarova a Umělecká. 
  • V Mateřské škole Na Výšinách vznikne do 1. září nových 15 míst v rámci stávající budovy. 
  • Třída pro 18 dětí vznikne od září v mateřské škole Letohradská. 
  • Rodiče můžou od září nově umístit své děti také do Katolické mateřské školy sv. Klimenta. Vznikne zde třída s 20 dětmi v budově Mateřské školy U Uranie. 
  • V budově bývalé knihovny na Ortenově náměstí se připravují od 1. září 2015 tři třídy pro asi 75 dětí. Tato akce je stavebně nejkomplikovanější a včasné dokončení bude možné jen v případě, že nedojde k větším zdržením.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek