Hotelům nadělali vrásky lidé, kteří nabízí své postele. Aktuálně je v Praze více než sedm tisíc nabídek, což je o 82 procent více než loni. Podle služby Airbnb vzrostl zájem o ubytování v soukromí u Pražanů o 122 procent. O nadcházejícím valentýnském víkendu se tímto způsobem do metropole chystají přes tři tisícovky cestovatelů, což je o 50 procent více než v kterýkoliv jiný únorový víkend.
Do Česka loni přijel rekordní počet turistůCelkem loni navštívilo Českou republiku 8,7 milionu cizinců.
|
Veronika chce za svůj pokoj v Mánesově ulici v Praze kousek od centra 510 korun na noc. O kus dál stojí penzion Balbín. Tam nocleh stojí 29 eur (786 korun). Veronika díky službě Airbnb láká nejen na levné ubytování, ale také na netradiční zážitek.
Název služby je zkratkou „Air bed and breakfast“ (nafukovací postel a snídaně). V Česku jsou nyní tyto služby čím dál víc populární. „Hostitelé nabízejí již deset tisíc míst k ubytování po celé zemi, což je o 86 procent více než v loňském roce,“chlubí se Jekatěrina Kukureková, mluvčí Airbnb pro oblast, do níž spadá i Česko.
Tato společnost ale není na našem trhu jediná. Podobné přespávání u „neprofesionálních“ hostitelů nabízí například i projekt CouchSurfing. Díky němu turisté mohou přespat dokonce zdarma.
„Odhadujeme, že až čtvrtina návštěvníků Česka přespává v soukromých bytech či domech,“ uvedl Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací.
„Tyto služby mohou podporovat šedou ekonomiku, což znevýhodňuje ubytovatele, kteří poskytují svůj servis podle striktně daných pravidel,“ varuje Kateřina Bártová, mluvčí Prague City Tourism.
Společnost Airbnb však podobné výtky odmítá. Ve svých pravidlech má také, že hostitelé musí dodržovat místní zákony a předpisy. Hostitelství podle ní není údajně pro hotely soupeřem, ale spíše doplňkem klasických ubytovatelů.
Statistika českých městProcentuální meziroční statistiky služby Airbnb.
|