Pokud jsem pravidelný kuřák, co mě při odvykání čeká?
Možná to překvapí, ale abstinenční příznaky ovlivňují i genetické dispozice, a proto každý může reagovat jinak. Většinu kuřáků čeká několikatýdenní boj s překonáváním abstinenčních příznaků, jako jsou nutkavá chuť si zapálit, nervozita, neklid a zvýšená chuť k jídlu.
Kdy začnu pozorovat zlepšení stavu?
Prvními změnami vaše tělo bude procházet už během prvních hodin odvykání – krev se začne čistit od toxinů, zlepší se dýchání. Ale zmírnění abstinenčních příznaků zpravidla začíná až po několika dnech, postupně začne klesat vaše nervozita, akutní touha po cigaretě pozvolna ustupuje. Zpravidla je nejhorší první týden, zejména první tři dny.
Co zvýší pravděpodobnost, že budu v odvykání úspěšný?
Největší šanci má ten, kdo nepodcení přípravu a stále pracuje na své motivaci odvykat. Nejvíce se doporučuje vyhledat pomoc odborníka, který vás bude kontrolovat pravidelně a poradí vám, jak snížit abstinenční příznaky a pracuje s vámi i na udržení motivace nekouřit.
Jsou takové rady zdarma, nebo se za ně platí?
Pokud vyhledáte soukromou odbornou poradnu, jako je ta naše, zaplatíte za konzultaci 500 korun, tedy částku, kterou kuřák utratí za cigarety přibližně za týden. V Praze funguje i několik lékařských poraden při nemocnicích nebo různých ambulancích. V nich kromě regulačního poplatku 30 korun nic neplatíte. Zdarma je také internetová aplikace evropského projektu Exkuřáci jsou nezastavitelní nazvaná iCoach. Na začátku vyplníte podrobný dotazník a následně vám pak prakticky denně chodí do e-mailu podobné rady, které klientům poskytujeme my.
Kde v Praze najdu odborníka či lékaře, který mi s odvykáním poradí?
Seznam poraden vedených proškoleným lékařem naleznete na internetových stránkách www.slzt.cz. Správně nasměrovat by vás měl i praktický lékař.
Kolik času budu muset návštěvám odborníka věnovat? A jak vlastně takové léčení vypadá?
Spolupráce s odborníkem by měla trvat nejméně tři měsíce a měla by být rozložena přibližně do pěti setkání. Na každé konzultaci by s vámi měl specialista probrat, jak se cítíte, jestli ustupují abstinenční příznaky, jak se cítíte psychicky, zjistit, co je pro vás snadné a co náročné. Lékař musí být schopen vám poradit, jak abstinenční příznaky překonat. Ze začátku budete do poradny docházet jednou za týden až dva, později již jen na průběžné kontroly. Ve všech poradnách by vám měli změřit hladinu oxidu uhelnatého z výdechu, probrat s vámi vaše dosavadní zkušenosti s odvykáním a doporučit vám metodu odvykání, která je vhodná právě pro vás. Poradny vedené lékařem vám mohou navíc udělat další vyšetření, jako je měření krevního tlaku a další. V naší poradně měříme například i biologický věk plic kuřáka.
Kolik stojí substituční náhrady, které mi pravděpodobně předepíše?
Záleží na tom, jak silné abstinenční příznaky budete mít a kolik budete potřebovat pomocných přípravků. K dispozici jsou žvýkačky, náplasti, pastilky nebo tablety, ale někteří kuřáci odvykají i bez náhražek. Zpravidla jsou náklady na měsíční léčbu s těmito přípravky srovnatelné s tím, kolik kuřák za měsíc utratí za cigarety, průměrně tedy 2200 korun.
Mají ale podobné náhražky smysl?
Rozhodně mají smysl pro toho, kdo má výraznou genetickou zátěž, která vede k silným abstinenčním příznakům. Jsou lidé, kteří bez problémů odvyknou bez jakýchkoliv náhražek, ale většina lidí s abstinencí hodně zápasí. Pokud užijete přípravky snikotinem, které jsou dostání v lékárnách, mozek dostává regulovanou dávku nikotinu a abstinenční příznaky, ato včetně třeba chuti na jídlo a následného přibírání, se zmírňují. Postupně po konzultaci s lékařem dávky nikotinu snížíte, odvykání si tak můžete hodně ulehčit. Pozor však na přípravky prodávané v drogeriích a na různé nikotinové náplně do elektronických cigaret. Ty mohou být pro odvykání naopak velká komplikace, protože se nejedná o regulované dávky.
Kdy o sobě kuřák může říct, že je vyléčený?
Po půl roce abstinence mluvíme o tom, že proces odvykání byl úspěšně dokončen. Riziko, že se ke kouření vrátí, však hrozí stále. Mnoha lidem stačí jediná cigareta a závislost se jim obnoví ve stejné míře jako předtím. Proto by si kuřák už nikdy neměl zapálit.
Jak časté jsou problémy s přibíráním váhy při odvykání kouření?
Zvýšená chuť k jídlu patří mezi nejčastější abstinenční příznaky a vyskytuje se u naprosté většiny odvykajících. Je to přirozená reakce těla na zvýšený stres a psychickou nepohodu spojenou s odvykáním. To ale neznamená, že všichni, kdo odvykají, musí přibrat nebo že je nutné držet dietu. V období odvykání je potřeba si hlídat váhu a doplňovat vitaminy a hodně pít, aby se podpořila regenerace a očista těla. Samozřejmě pomáhá i sportování.