metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Smí, nebo nesmí se kouřit na zastávkách MHD? Otázka, kterou řeší kuřáci i­ nekuřáci

  6:28
Někdy to na tramvajové zastávce vypadá jako v sudu se střelným prachem. K výbuchu stačí doslova jen škrtnout zápalkou či zapalovačem a zapálit si cigaretu.

„Když jsem si zapálila na zastávce, pokřikoval na mě jeden starší pán, že se to nesmí a že bych měla dostat pokutu,“ líčí své poslední zážitky z ­tramvajové zastávky Petra Marečková.

Poslední novelizace z července roku 2010 ale zákon pozměnila tak, že vychází vstříc kuřákům. Nadále zakazuje kouření ve veřejnosti přístupných uzavřených a ­vnitřních prostorech na krytých nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné silniční a drážní dopravy a­ městské hromadné dopravy. Stručně řečeno, kouřit se kromě uzavřených prostor nesmí jenom přímo pod přístřeškem zastávky, pokud někdo udělá pár kroků dál, zapálit si může.

Provozovatel, tedy dopravní podnik, je navíc podle zákona povinen místa, kde je kouření zakázáno, označit zjevně viditelnou grafickou značkou „Kouření zakázáno“.

Snazší to nemají ani uživatelé elektronických cigaret. Ti jsou často přesvědčeni, že pro ně neplatí to co pro kuřáky, a tak si dopřávají nikotin i ­tam, kde by to běžného kuřáka ani nenapadlo.

„Kouření elektronické cigarety není cestujícím ve vozidlech MHD ani v přepravním prostoru dovoleno na základě ustanovení smluvních přepravních podmínek,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Zákaz používání elektronických cigaret je od ledna 2011 uveden přímo v ­textu přepravních podmínek.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek