Podle výzkumu, který si loni nechala ve všech evropských zemích udělat právě Unie, je ale alarmující, že Češi kouří rádi a odvykání moc neřeší. Také ukázal, že jen 38,8 proceta českých kuřáků by chtělo do roka se svým kouřením přestat. Třeba v sousedním Slovensku to bylo ale celých 54,5 procenta. "Češi jsou ke kouření velmi benevolentní, a to platí i pro odvykání. Hodně jim napomáhá i společenský kontext, který je úplně odlišný od okolních zemí," vysvětluje Jarmila Greplová z České koalice proti tabáku.
Ve světě žádná benevolence ke kouření neexistuje
Tolerantní atmosféra ve společnosti a lhostejnost politických elit staví Česko v boji proti kouření do izolace. "V ostatních Evropských zemích je situace úplně jiná, tam žádná benevolence ke kouření neexistuje," dodává Greplová. Čeští kuřáci nedokáží s kouřením přestat nejčastěji (49,6 %) kvůli slabé vůli a nedostatku motivace, 28,3 % kuřáků však s kouřením nechce přestat i kvůli jeho „pozitivním“ vlivům jako je například zvládání stresu. Češi také nechtějí přestávat s touto neřestí, protože rádi kouří při popíjení alkoholu (34,3 %).
Právě alkohol je v České republice nejčastějším motivačním prvkem k tomu si zapálit, 33,5 % respondentů nemůže při pití alkoholu cigaretě odolat.
Kouření přitom českým kuřákům způsobuje v každodenním životě řadu problémů. Nejčastěji – ve 30 % případech – je to kupodivu s líbáním, druhým nejčastějším problémem, se kterým se čeští kuřáci musejí potýkat, je fakt, že 29,3 % má díky kouření problémy se sportem a 26,3 % pociťuje negativní vliv kouření na své zdraví.
Kouření a ČeskoV České republice je 64 % nekuřáků a 24 % pravidelných kuřáků. Ostatní kouří pouze několikrát za měsíc nebo výjimečně.
|