Směrnice jde ale ještě dál, a zřejmě proto dnešní hlasování vyvolává takové emoce. Cigarety mají totiž také dostat nový obal, kde by až tři čtvrtiny povrchu krabičky zabíralo varování o jejich škodlivosti. A elektronické cigarety by pak byly k dostání například pouze v lékárnách. Tabáková lobby se snaží, aby regulace neprošla.
Regulaci na unijní úrovni odmítá také Česko, které věří, že by kouření měly členské státy regulovat samy. Upozorňuje pak i na nárůst nelegální trhu s tabákem. "Česká republika není se svou pozicí úplně osamocena. Většina členských států nicméně vyjádřila navržené směrnici podporu," uvedl Jindřich Fialka z ministerstva zemědělství, jež český postoj v Unii zprostředkovává.
Tlačí na ně tabákoví lobbisté?Česká televize informovala o tajném dokumentu firmy Philip Morris, který dokazuje, jak jsou čeští europoslanci pod vlivem tabákové lobby. Podle dokumentu tabákovou směrnici nepodpoří frakce ODS v čele s Milanem Cabrnochem, Janem Zahradilem, Edvardem Kožušníkem či Hynkem Fajmonem. Tabákovou firmu by měli potěšit také komunisté Vladimír Remek a Jiří Maštálka. Z ČSSD by měl zájmy lobbistů podpořit Richard Falber, naopak jeho kolega Pavel Poc je pro přijetí směrnice. Pod vlivem lobbistů je podle dokumentu i lidovkyně Zuzana Roithová. Ta ale tvrdí, že boj s kouřením podpoří. |