Jaké obtíže zažívá naše psychika v letních měsících?
Pro většinu lidí je léto spíše relaxačním obdobím. To souvisí s teplem, dostatkem slunečního svitu a také s odpočinkem od školy a práce. Léto ale přináší také stres, a to především těm, kteří neumějí odpočívat nebo nemají s kým. Ale i těm, kteří se ve volném čase hádají do krve s partnerem nebo mají třeba jen hrůzu z plavek kvůli své postavě.
V jakých situacích se Češi v létě nejčastěji stresují?
Typická situace je delší společná dovolená. Pokud jsou partneři v konfliktním vztahu a mají spolu trávit delší čas společně, dovolená není odpočinková, ale spíše prohádaná. Trable přicházejí také se vzhledem. Ve většině případů mají ženy v létě problém se svým zevnějškem a bojí se lehčího oblečení či plavek.
Stresujeme se tedy i při odpočinku?
Ano. Jde o běžný problém. Mnoho lidí se neumí ve volném čase zabavit. Týká se to hlavně studentů během prázdnin. Cítí se osamělí, nudí se a srovnávají se s ostatními kamarády, kteří jsou na tom podle nich lépe.
Čeho se v Česku bojíme nejvíce?
Hodně lidí se bojí, že nezvládnou hospodaření s penězi. Další se bojí, že přijdou o práci, či dobré zaměstnání nenajdou vůbec. Dost Čechů se také bojí o své děti. Aby se nechytly špatné party, aby se dostaly na školu, aby byly zdravé a podobně. Pro letní období je pak typická takzvaná karcinofobie, tedy fobie z rakoviny kůže, která souvisí s opalováním. Strach je do jisté míry oprávněný, rizika nám opravdu hrozí, ale všechno se dá přehnat.
S jakými problémy se ve vaší praxi setkáváte nejčastěji?
Především s partnerskou krizí. Vztahové problémy jsou nejčastějším
důvodem, proč se na nás do psychoterapie lidé obracejí. Také si často nevědí rady s výchovou svých ratolestí, s různými úzkostmi či depresivními stavy.
Je pravda, že se umíme o svou psychiku starat lépe než v minulosti?
Obecně se Češi od sebe dost liší. Přibývá těch, kteří se o sebe umějí postarat lépe a navštíví odborníka, když je to nutné. Také je více těch, kteří dodržují duševní hygienu, tedy v dostatečné míře odpočívají, sportují nebo rozvíjejí své koníčky. Na druhé straně ale přibývá workoholiků – lidí, kteří jsou posedlí prací a o nic jiného se nestarají. Ti pak neumějí dobře hospodařit se svými silami, citově strádají a ženou se do psychických problémů. Vystavují se také
zvýšenému riziku vzniku duševní poruchy. Šetřit síly bychom měli všichni, a to nejen v letních měsících.