metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Dalších 5 fotografií v galerii
Třetí nejkrásnější alej roku 2014 | foto: Belgická žije

S kácením stromů se v Belgické ulici letos nepočítá

  12:03
Sedmdesát pět vzrostlých stromů, jež měly jít k zemi při rekonstrukci ulice Belgická, dostane nejspíš milost. Zákaz kácení oceněných vinohradských akátů, který loni vydala Česká inspekce životního prostředí, byl totiž zahrnut do plánů přestavby ulice.

„V současné době kácení dřevin není povoleno. Aktuální verze projektové dokumentace pro stavební povolení, tak jak bude předložena k žádosti o jeho vydání, již s jejich kácením nepočítá,“ řekl deníku Metro náměstek primátorky a ­radní pro dopravu Petr Dolínek.

Zcela vyhráno ale příznivci stromů nemají. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Burketové může o kácení v budoucnu rozhodnout výhradně ministerstvo životního prostředí, které situaci stále posuzuje. „V letošním roce se kácet nemá. Pokud dostanou povolení, tak v ­roce 2016,“ uvedla Burketová.

Optimismus je ale nakažlivý, a tak v dobrý konec už pomalu věří i členové sdružení Belgická žije. Stromořadí přihlásili do soutěže Alej roku, kde získalo se sedmi sty čtyřiceti dvěma hlasy třetí příčku.

„Toto léto se začíná vážně mluvit o tom, že stromy v ulici zůstanou,“ řekl Martin Švihla, koordinátor sdružení a obyvatel domu v Belgické. Podle něj k ochraně akátů přispěl také deník Metro, který o ­kauze informoval čtenáře jako jeden z­ prvních. „Články v deníku Metro hodně pomohly. Na podzim zde byly jedny z ­prvních zmínek o kauze vůbec. Za to moc děkujeme,“ uzavírá Švihla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek