metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Eskalátor sloužící pro výstup ze stanice metra Nádraží Veleslavín je kvůli přívalovému dešti mimo provoz (27.6.2018) | foto: Zdeňka Burešová

Schody v metru mají problémy, jedny nejedou, druhé nesvítí

  12:55
Pražské eskalátory provázejí poporodní bolesti. Ve Veleslavíně je zasekl velký déšť.

Cestující vozily jen dva a půl měsíce, teď jsou zastavené a nikdo neví, kdy se znovu rozjedou. Řeč je o pohyblivých schodech ze stanice metra Nádraží Veleslavín, na které tu místní i turisté čekali po otevření stanice tři dlouhé roky. Protože jim však chybí zastřešení, při větším dešti před devíti dny zkratovaly a nyní je pracovníci dopravního podniku vysušují.

„Byl zasažen bezpečnostní okruh a tím došlo k poruše spínacího zařízení,“ vysvětluje mluvčí dopravce Aneta Řehková. Původně na pohyblivé schody ze stanice nezbyly při jejím budování peníze. Na absenci stříšky, kterou výstup z metra směrem k autobusům postrádal i po zbudování eskalátoru, upozorňovali čtenáři deníku Metro již několikrát. „Dost na tom, že chybí stříšky v podstatě u všech starších vstupů do místního metra. Teď když mají možnost to udělat, střecha zase chybí. Jsem zvědav, jestli jim to zkolaudují,“ kroutil hlavou den před otevřením veleslavínských eskalátorů postarší cestující.

Problémy provázejí také zbrusu nové eskalátory ze stanice metra B Anděl, a to necelé tři týdny po jejich spuštění. Cestující si nejprve stěžovali na fakt, že jsou eskalátory firmy Schindler o poznání pomalejší než jejich ruští předchůdci.

Deník Metro následně spočítal, že se jim jízda po nových schodech protáhne přesně o dvacet sekund. Nyní cestujících poukazují na fakt, že se u eskalátorů střídají dělníci vyměňující slabě poblikávající zářivky.

„V současnosti pouze probíhá nastavování řídicího systému osvětlení, které by mělo být dokončeno v tomto týdnu. Případné blikání zářivek je pouze průvodní jev, který po dokončení prací vymizí,“ dodává pro deník Metro Řehková.

O prázdninách je MHD pomalejší, pozor také na výluky

  • Řada Pražanů je v létě na dovolené či na prázdninách. Od zítřka proto dochází k prodloužení intervalů na většině linek PID a probíhá víc rekonstrukcí ve městě.
  • Metro bude mít na všech linkách v pracovní dny prodloužený interval o 1–2 minuty. Od 5. do 8. července bude například uzavřen na lince C úsek mezi stanicemi Kačerov a Pražského povstání. Zavedena bude náhradní autobusová doprava X-C a posíleny budou autobusové linky 135 a 196. Ve stejném termínu budou vlaky metra A pouze projíždět stanicí Dejvická.
  • Po dobu prázdnin nebudou v provozu doplňkové linky tramvají 4, 13 a 21. Na páteřních linkách 9, 16, 17 a 22 bude ve špičkách pracovních dnů prodloužen interval ze 4 na 5 minut, kolem poledne z 5 na 6 minut. U ostatních linek dojde k úpravě intervalů ve špičkách pracovních dnů z 8 na 10 minut a kolem poledne z 10 na 12 minut. Provoz tramvají ovlivní v létě také několik výluk a pokračování rekonstrukce v úseku Palmovka – Bulovka nebo opravy ve Vinohradské ulici.
  • Na většině autobusových linek dojde k úpravě jízdních řádů na prázdninový provoz. U páteřních linek se v ranní špičce pracovních dnů prodlouží interval z 6 na 7,5 minuty, odpoledne ze 7,5 na 10 minut.
  • Vlaků se prázdninový provoz nijak netýká. Doplatí jen na výluky. Mezi Vysočany a Horními Počernicemi se například nyní opravují koleje. Dělníci zde budou pracovat až do 9. července.
  • Pozor si dejte také na změny MHD u letiště. Kvůli rekonstrukci části ulice K Tuchoměřicům budou od této soboty do odvolání (asi do poloviny srpna) zavedeny změny v provozu autobusů. Linka 161 povede v trase Bořislavka – Nebušice – U Václava. Ruší se pro ni zastávky Přední Kopanina (ve všech směrech) a K Tuchoměřicům. Změny se dotknou také linek 312 a 907.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek