metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Stavba nového sídla záchranky v Troji začne za dva roky. Radnice je ale proti

  13:13
Stavba nového sídla záchranné služby v Praze Troji, která se připravuje několik let, by měla začít v roce 2017. Podle radního pro zdravotnictví Radka Lacka vyjde na více než 400 milionů korun.
Zdravotnická záchranná služba (ilustrační foto). | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Trojská radnice s podobou budovy nesouhlasí a podala na magistrát žalobu. Místostarosta Tomáš Drdácký uvedl, že záchranka by měla mít sídlo jinde. Pražští záchranáři ale vlastní budovu nemají a působí v pronajatém a pro ně nevyhovujícím domě v Korunní ulici.

Radní Radek Lacko tvrdí, že žaloba řízení neovlivní. „Děláme všechno pro to, abychom ještě letos získali stavební povolení,“ uvedl. S Trojou magistrát i vedení záchranné služby dál jedná. Magistrát snížil plánovanou budovu o jedno patro, čímž klesly plánované náklady o 120 milionů korun. Ředitel záchranky Petr Kolouch potvrdil, že navíc odpadl plán vystavět současně s budovou heliport, proti němuž se postavila radnice.

„Raději bych byl, aby sídlo stálo v místě, kde nás chtějí, než kde nás pouze tolerují,“ řekl Kolouch. Podle něho by Troja se záchrankou získala mimo jiné třeba lékárnu nebo ordinaci praktického lékaře. Umístění sídla v Troji je pro záchranku výhodné. „Na výjezdu z tunelu Blanka nebude rušit místní obyvatele, tato poloha navíc zvýší akceschopnost posádek a zrychlí dojezdy sanitek,“ uvedl.

Radnice v Troji žalobou reagovala na stanovisko magistrátu, který zamítl její odvolání proti územnímu rozhodnutí. Stavbu blokuje už několik let a trvá na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti taková budova nepatří. Drdácký upozornil i na to, že se jedná rovněž o záplavové území. Vadí mu i to, že by součástí sídla bylo parkoviště pro padesát záchranářských vozů, čerpací stanice.

Výstavba sídla měla začít v roce 2013, později vedení města slibovalo, že práce zahájí na podzim loňského roku. Praha kvůli tomu vykoupila pozemky, poslední loni za skoro deset milionů korun.

Autoři: ČTK, Metro.cz
Témata: zdraví

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek