metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Třeštíková: Všechny „hnojomety“ míří na nás. Je jasné, koho se loupežníci nejvíc bojí

VOLBY 2022   18:30
VOLBY 2022 - Pražské komunální volby započnou již příští pátek. Deník Metro proto přináší sérii rozhovorů s osobnostmi kandidátek těch nejsilnějších stran. Ten dnešní vedeme s pražskou radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu Hanou Třeštíkovou. Česká producentka, režisérka a komunální politička je totiž také dvojkou kandidátky za stranu Praha sobě.
Hana Třeštíková je na kandidátce Prahy sobě. | foto: Archiv Hany Třeštíkové

Jak byste zhodnotila uplynulé čtyři roky primátora Hřiba a pražské koalice? Co vám vadilo a co byste dělala stejně?
Pokud mám hodnotit práci svých kolegů za Prahu sobě, tak jsem už dlouho neměla takovou radost z toho, jak se v Praze staví a opravuje – a to navzdory dvouleté paralýze, kterou způsobil covid. Naše metropole se takřka probudila ze zimního spánku. Průmyslový palác se po letech slibů našich předchůdců začal konečně opravovat a dostavovat, vysoudili jsme zpět holešovickou tržnici do správy města. Stavíme metro D, tisíce nových míst na P+R parkovištích, nové tramvajové tratě nebo Dvorecký most, pod nímž se kolemjdoucí mohou potkat s uměním od Krištofa Kintery. Pokryli jsme signálem celou síť metra. Budujeme nové služby pro rodiny a seniory, otevřeli jsme nábytkovou banku a odmítli jsme „krvavé“ peníze z hazardu.

A co koalice?
Co se týče koalice jako celku, myslím, že fungujeme konstruktivně a ku prospěchu všech Pražanů. Vlastně i to, že koalice funguje celé čtyři roky, je naprosto výjimečné.

Ovlivní podle vás letošní volby kauza Dozimetr?
Kauza podle mě ukázala, kdo to s Prahou myslí dobře a kdo bere politiku jako byznys. Jsem hrdá na kolegu Adama Scheinherra, že podal trestní oznámení a pomohl tak policii rozkrýt tu šílenou korupční chobotnici, jejíž chapadla sahají až k lidem napojeným na Spolu a ANO. Jak se říká, „lidé vždycky kradli a budou zkoušet krást“ – to nezměníme. Ale změnili jsme to, že my se je snažíme poslat za mříže. Ti před námi s nimi kamarádili. Věřím, že lidé vidí, že Praha sobě je ta změna, která může skoncovat s mafiánskými praktikami devadesátých let – tak jako jsme to udělali v Praze 7, kde jsme vypověděli desítky nevýhodných smluv a odstřihli od radnice firmy napojené na politiky z řad ODS a ČSSD.

Jaké jsou vaše současné vize pro Prahu?
Co se kultury týče, chceme ji nadále zpřístupňovat a více otevírat všem Pražanům. Neustále vymýšlíme, jak odstraňovat bariéry fyzické, informační, ale i ekonomické, aby si kulturu mohli dovolit rodiny s dětmi nebo senioři. V příštím volebním období bych ráda dokončila novou městskou knihovnu na Petřinách, kterou jsme začali stavět, Dům tance na Žižkově nebo otevřela vozovnu Orionka, kde by mělo vzniknout kulturní a komunitní centrum. Praze chybí letní městský festival, jako má Vídeň, to bychom také chtěli změnit.

V čem chcete pokračovat?
Určitě v hledání opuštěných a zanedbaných zákoutí a jejich proměnách na živý a přívětivý veřejný prostor, jako se nám to povedlo třeba s podchody na Vltavské nebo s muraly na nádraží Hostivař, Pérákem na Žižkově nebo dalšími projekty realizovanými prostřednictvím programu MuralArt UM. Důležitá je pro Prahu i stavba Vltavské filharmonie.

Jaké plány máte v oblasti cestovního ruchu?
Chceme pokračovat v naplňování námi připravené strategie, která poprvé myslí i na místní lidi. Cílem je například podpora kongresového turismu nebo motivace kultivovaných turistů, kteří do Prahy přijíždějí za kulturou, historií a gastronomií. Ti jsou totiž pro město přínosem, na rozdíl od levného alkoturismu. Už jsme udělali první kroky – navýšili jsme turistický poplatek a finance, které vybereme navíc, využijeme na marketingové kampaně cílené právě na bonitnější klientelu.

S kým byste udělala koalici po volbách a s kým ne?
V tomhle máme v Praha sobě jasno – jako jediní rovnou odmítáme jakoukoli spolupráci s ANO a také se všemi politiky ze Spolu, jejichž politická kariéra je lemovaná průšvihy, jako je prodej koupaliště Džbán nebo třeba známosti s gangem v kauze Dozimetr.

Co říkáte na obnovu kostela sv. Michala? Kdy bude znovu zbudován?
To záleží na tom, jak dobře půjdou restaurátorské a další práce. Obnova dřevěného kostela Božího Těla v Gutech, který také vyhořel, trvala asi čtyři roky. U rekonstrukcí historických objektů se klade spíš důraz na kvalitu než na rychlost, ale věřím, že se brzy dočkáme.

Jak se daří vašemu projektu vratných kelímků?
Vratné kelímky jsou zatím v pilotní fázi na náplavkách a Výstavišti, pak tuhle první městskou půjčovnu kelímků hodláme otevřít všem provozovatelům, ale i jednotlivcům, třeba na sousedská setkání nebo komunitní akce. Už teď je o kelímky zájem a lidé nám píšou, že si je chtějí vypůjčit.

Co byste vzkázala vašim kritikům, kteří vám mají za zlé, že řídíte oblíbenou facebookovou skupinu Letenská parta? Je to pro vás forma sebeprezentace?
Letenská parta je soukromá skupina, kterou jsem založila v roce 2011 pro své kamarády z Letné jako neoficiální diskusní platformu. To, že se takhle rozrostla a slouží k sousedské výpomoci, mě samozřejmě moc těší, ale nikdo nikoho nenutí být součástí této skupiny.

Co je vaše největší eso do nadcházejících voleb?
Naším esem jsou konkrétní výsledky práce, kterou jsme udělali. Vzhledem k tomu, že na nás v posledních dnech míří snad všechny takzvané hnojomety, je jasné, koho se loupežníci nejvíc bojí. A koho chtějí zlikvidovat: protože jsme pro ně virus v systému, který by je i na další čtyři roky odstavil od jejich obvyklých penězovodů. Mým přáním je, aby volby dopadly dobře hlavně pro Prahu a Pražany.

Hana Třeštíková a Praha sobě

  • Ambici stát v čele hlavního města za stranu Praha sobě, jíž je Třeštíková členkou, má starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
  • Uskupení původně chtělo jít do voleb v rámci občanské kandidátky a snažilo se kvůli tomu sesbírat sto tisíc podpisů, ale to do termínu nestihlo. Proto jde do voleb jako sdružení nezávislých kandidátů a politické strany „Podporujeme nezávislou kandidátku Praha sobě“.
  • Na kandidátce jsou na předních místech nejen radní za Prahu sobě Hana Třeštíková, ale i náměstci primátora Adam Scheinherr a Pavel Vyhnánek.
  • O Prahu sobě, která nyní vládne spolu s Piráty, TOP 09 a STAN na magistrátu, bude v případě její výhry ve volbách poměrně rvačka. Může se totiž lehce stát žádanou „koaliční nevěstou“ pro případná povolební vyjednávání. Hnutí se nicméně netají tím, že jeho členové nemusí hnutí ANO ani pražskou ODS.
  • Právě ODS v červnu vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) k rezignaci. Zároveň po Scheinherrovi požadovali zveřejnit obsah trestního oznámení, které zhruba před dvěma roky podal v souvislosti s kauzou Dozimetr. Podle ODS politici o nekalém jednání věděli a nezabránili mu. Scheinherr tvrdí, že to byl naopak on, kdo pomohl problémy v dopravním podniku odhalit.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek