Památník by měl stát symbolicky nedaleko od Albertova - centra událostí 17. listopadu 1989. „Místo nebylo vybráno náhodou, Milada Horáková se na Královských Vinohradech narodila a k řadě míst v Praze 2, například ke kostelu svaté Ludmily na náměstí Míru, měla citovou vazbu,“ uvedla Prokopová.
Památník vyroste do tří let
Zahrada Ztracenka mezi hradbami u muzea policie a genetickou zahradou Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy byla do podoby parku upravená v roce 2010. Památník by v ní měl být do tří let, jeho vzhled vzejde z veřejné soutěže.
Park s lavičkami je přístupný z Horské ulice nebo z horní části ulice Albertov přes areál matematické fakulty. „Městská část Praha 2 by měla být nápomocna zejména při jednáních s památkáři hlavního města Prahy,“ uvedl místostarosta Václav Vondrášek (ODS). Památkáři musí instalaci schválit, protože Ztracenka leží na území pražské památkové rezervace.
Další pomník bude před Poslaneckou sněmovnou
Kromě klubu Milady Horákové plánuje pomník Horákové v centru Prahy Nadační fond Stránský. Socha v životní velikosti má být umístěná před Poslaneckou sněmovnou na křižovatce ulic Sněmovní a Thunovské. Původně se uvažovalo, že bude vztyčen ve Vrchlického sadech, to se ale nelíbilo Útvaru rozvoje hlavního města kvůli plánované opravě parku.
Právnička a národně socialistická poslankyně Horáková (1901-1950) byla popravena komunistickým režimem po vykonstruovaném procesu. Viněna byla z údajné velezrady a špionáže. Vězněna byla i za druhé světové války kvůli účasti na protinacistickém odboji. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími „zrádci režimu“ a nepřátelským agentům předávala důležité informace.