metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert
Kolorovaný záběr z filmu natáčeným během procesu s Miladou Horákovou | foto: Cassius ChaereaCreative Commons

V Praze bude stát socha Milady Horákové. Město nyní jedná o místě

  12:21
Socha Milady Horákové by mohla v metropoli stát do roka. V příštích týdnech bude o jejím umístění jednat první městská část s magistrátem města, Klubem Milady Horákové a Konfederací politických vězňů.

Do roka bude v centru Prahy stát historicky první socha Milady Horákové. Potvrdil to Martin Jan Stránský, člen Zastupitelstva Městské části Praha 1. Ideálním místem by podle dosavadních návrhů byl park naproti Petschkově paláci, který byl v letech 1939 až 1945 sídlem gestapa. 

Petschkův palác je symbolické místo

Zítra, 27. června 2013, to bude přesně třiašedesát let, co byla Milada Horáková popravena komunisty na dvoře pankrácké věznice. "Pomníků a pietních míst uctívajících památku Milady Horákové, která se hrdě hlásila k svobodě a  češství a byla za to komunistickým režimem popravena, je v Praze několik. Sochu však nemá v hlavním městě a ani jinde V České republice kupodivu žádnou,“ řekl Martin Jan Stránský "Jsem přesvědčen, že na Prahu 1, která je politickým i kulturním centrem hlavního města, takové dílo, připomínající historii a boj za svobodu, patří, “ dodal.

Petschkův palác zabrala německá tajná státní policie ihned po okupaci a zřídila si zde svou hlavní úřadovnu v Protektorátu Čechy a Morava. "Právě zde byli mučeni a vyslýcháni čeští vlastenci a odbojáři včetně  Milady Horákové. Místo, které pro sochu navrhujeme, je tedy více než symbolické," řekl předseda Klubu Milady Horákové František Šedivý.

Proces s Miladou Horákovou

  • Proces s Miladou Horákovou a s jejími dvanácti kolegy začal 31. května 1950. 
  • Trval osm dní, během nichž se mnozí významní lidé světa snažili pro obžalované svými dopisy získat milost. 
  • Nechyběli mezi nimi ani Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. 
  • V roce 1991 udělil prezident Václav Havel Miladě Horákové řád T. G. Masaryka I. třídy in memoriam. 
  • Den její smrti se stal Dnem památky obětí komunistického režimu. 
  • Roku 2006 byla Miladě Horákové udělena americkou Nadací pro vybudování washingtonského památníku obětem komunismu Medaile svobody. 
  • O rok později, 26. října 2007, byla oceněna in memoriam jedním z nejvyšších armádních vyznamenání – Záslužným křížem ministryně obrany. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek