Šest set sedmdesát sedm policistů a 340 strážníků. Tolik nových zaměstnanců chybí k naplnění ideálního počtu strážců pořádku v ulicích metropole.
Své o tom ví člen předsednictva pražských Zelených Vít Masare, který se nedávno zabydlel s rodinou v bytě v první městské části. Nedostatek policistů i strážníků tak dle svých slov často pociťuje na vlastní kůži. „Nejhorší bezpečnostní situace viditelně panuje v Dlouhé ulici, a to zejména v noci. Pokud je v centru podstav okolo čtyřiceti až šedesáti strážníků, jak mi bylo řečeno, jde o poměrně velké číslo. Nebylo by dobré zvolit strategii, která by primárně posílila stavy v těch lokalitách, kde se Pražané dle statistik cítí nejméně bezpečně?“ ptá se Masare a dodává, že se pro nedostatek strážců zákona mohou Pražané po zavolání 156 či 158 pěkně načekat.
„Nedávno jsem stál před služebnou strážníků, ale když jsem zavolal 156, přijeli úplně odjinud autem až za dvacet minut. Policistům to pak na stejné místo trvalo o deset minut méně,“ kroutí hlavou a doplňuje, že o sobě hlídky navzájem nevěděly.
Plat strážníka36
|
Pražská městská policie nabírá zaměstnance prakticky neustále. Ke shánění nové krve jí má nyní pomoci také nový rizikový příplatek. O jeho dalším zvyšování se s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou chystá vyjednávat náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček. V kuloárech se však již začíná hovořit o tom, že není kde zájemce o tuto práci shánět. Podle ředitele Městské policie hlavního města Prahy Eduarda Šustera však není pravda, že by si strážníci s policisty přetahovali mezi sebou poslední schopné lidi.
„Pražská policie není pro nás v rámci metropole konkurentem. My nyní cílíme na kvalitní uchazeče mimo území hlavního města. Není to o tom, že bychom nemohli nikoho sehnat. Loni nám například prošlo testy šest set lidí, přičemž se jich přihlásilo samozřejmě mnohem víc. Úspěšně jich prošlo šedesát,“ vysvětluje Šuster a zmiňuje, že situace, při které na směně chybí desítky městských policistů, nemůže v hlavním městě nastat. „Jde maximálně o rozdíl několika jednotlivců,“ dodává Šuster.
Podle ředitele pražských policistů Jana Ptáčka tu však jistá konkurence mezi strážníky a policisty bezesporu vzniká. „Ucházíme se o lidi s podobným zaměřením, o lidi, kteří mají smysl pro spravedlnost a bezpečnost. Nejsou to jen strážníci, ale také Vězeňská služba, hasiči, armáda,“ reaguje na slova ředitele pražských strážníků Ptáček. Práce policisty má podle něj přitom tu velkou výhodu, že se v ní, na rozdíl od strážníka, dostane strážce zákona k vyšetřování těžších zločinů. „Jestli chcete vyšetřovat vraždy, musíte jít ke státní policii. To bohužel jiná složka nedělá,“ dodává.
Policisty a strážníky většina dotázaných chválí
|