„Ač to zní krutě, pokud nemáte možnost pochovat psa, kočku či jiného mazlíčka na svém soukromém pozemku, musíte přistoupit k tomu, že svému Beníkovi, Míně nebo Jackovi nedopřejete možnost důstojného pohřbení,“ říká Vít Volhejn, který před třemi lety založil první pražské pet krematorium.
Stoupající zájem o kremace domácích zvířat zaznamenali i zde. „Kvůli nové legislativě je již téměř nemožné zvíře pochovat. Tomu také odpovídá rostoucí počet zvířecích krematorií u nás,“ dodává Volhejn.
Krematorium s příhodným názvem Kerberos, odkazujícím na trojhlavého psa z řeckých bájí, založil Vohejn v roce 2013 s manželkou.
„Manželka byla těžce nemocná a chtěla, abychom začali podnikat v oblasti posledních služeb pro domácí mazlíčky. Chtěla pomáhat lidem, které opustí jejich nejlepší kamarád,“ popisuje začátky podnikání Volhejn.
Přelomový okamžik pro zvířecí krematoria nastal v roce 2014, kdy byl schválen zákon zpřísňující veterinární a hygienické požadavky pro místo posledního odpočinku domácího zvířete. Ze dne na den tak bylo chovatelům téměř znemožněno pochovat zvíře na své zahradě a museli se vydat na zvířecí hřbitovy.
Krematorium nabízí i možnost slavnostního rozloučení
„Zvířecí hřbitovy jsou určeny pro tělíčka. V případě kremace je popel uložen v urničkách, které si klienti buď nechávají doma na památku, nebo je uloží do země či popel rozptýlí. Malí pejsci a kočičky končí obvykle ve vkusné urničce v obýváku,“ vysvětluje Volhejn.
Klient se po prvním kontaktu obvykle rozhodne, zda si má firma pro jeho mazlíčka dojet k němu domů, veterinárnímu lékaři, nebo si ho přiveze sám. Potom si vybere z nabídky urniček, památečních předmětů a dalších služeb.
„Pak odvezeme tělíčko ke kremaci, která probíhá individuálně, a po ní si vyzvedne urnu. Z dalších služeb poskytujeme možnost slavnostního rozloučení v naší obřadní síni či osobní účast při kremaci,“ doplňuje Volhejn.
Podle průzkumu agentury STEM/Mark jsou chovatelé ve většině případů (68 procent dotázaných) ochotni za kremaci zvířete utratit částku do dvou tisíc korun.