metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Další 3 fotografie v galerii
Vavřinec Hradilek se zúčastnil Světového poháru v Troji i v minulém roce. | foto: slalomtroja.cz

V Troji se koná SP ve vodním slalomu, Češi chtějí medaile

  12:57
V umělém kanálu v pražské Troji začne pátečními kvalifikacemi seriál Světového poháru ve vodním slalomu. K závodům je přihlášeno 311 vodáků z rekordních 45 zemí a čeští slalomáři by rádi zaútočili na medaile. Na startu bude kompletní česká špička včetně kajakářů Štěpánky Hilgertové či Vavřince Hradilka.

V loňské sezoně se v Praze na stříbrné pozice dostali kajakáři Kateřina Kudějová a Jiří Prskavec, Hilgertová se protlačila na třetí místo.

Kudějová měla letos přípravu na pohárový seriál složitější. Připravovala se zároveň na státní zkoušku na vysoké škole ekonomické, kterou však ve středu nesložila. Bude se muset učit na termín v září. Ten je však jen těsně před mistrovstvím světa v Londýně.

„Byla jsem zklamaná, ale svědomí mám čisté, dala jsem do toho všechno,“ řekla na tiskové konferenci Kudějová, bronzová medailistka z letošního ME v Markkleebergu. „Moc jsem toho nenaspala, takže výkony tím mohou být trochu ovlivněné, ale mám ještě čas do neděle, snad se dám dohromady,“ pokračovala.

Neúspěšná zkouška pro ni znamená komplikaci v další přípravě na vrchol sezony. „Budu se muset připravit na září, ještě nevím, jak to udělám,“ prohlásila pětadvacetiletá kajakářka.

Prskavec se letos stal mistrem světa do 23 let, ale na ME ve finále „šťouchl“ a o medaili přišel. Před závodem v Praze je proto v prognózách opatrný, neboť má za sebou stejně jako všichni reprezentanti soustředění v Londýně na trati pro MS.

„Po mistrovství Evropy jsem měl trochu krizi, moc mě to nebavilo, ale v Londýně se to otočilo, ale teď musím už hlavně odpočívat. Uvidíme, jestli mám formu, protože v Londýně nebyl čas ji ladit, musel jsem natrénovat co nejvíc. Medaile by byla krásná, ale finále je cíl,“ uvedl.

Hilgertová dostala před soustředěním v Londýně novou loď konečně podle svých představ. „Dlouho jsem jezdila na testovací lodi, protože se dvě nové lodě nepovedly. Vypadalo to dokonce, že se vrátím na svou olympijskou z Londýna, ale tahle nová loď je po třech letech prvotřídní jak vahou, konstrukcí, tak tvarově. Je to ta loď, kterou jsem potřebovala, která člověka pocitově nakopne,“ uvedla kajakářka.

Hradilek, mistr světa z Prahy 2013, se na závod v blízkosti svého bydliště připravoval i organizováním exhibičního Riverside crossu, závodu ve slalomu spojeném s biatlonovou střelbou.

„Bylo to letos náročnější, protože jsem do toho organizování i trénoval, z čehož jsem měl obavy, ale závodníci si tu exhibici užili, z čehož já mám největší radost,“ řekl.

Podobné pocity zažívá i kanoista Stanislav Ježek, který patří opět k hlavním organizátorům SP. „Pomáhá mi, když sem tam padne pochvalné slovo, že to děláme dobře, že se lidem akce líbí,“ řekl.

O medaili mluvit nechce. „Mě ten sport baví, zdraví slouží, takže to dělám rád, protože jsem u vody. A těžím ze zkušeností,“ řekl s úsměvem. „A když to občas vypadá na medaili, tak to člověka potěší,“ uvedl osmatřicetiletý Ježek.

Ve startovní listině jsou největší hvězdy vodního slalomu a všichni vítězové mistrovství světa, které se konalo v Praze před dvěma lety. Nechybí Brit David Florence, který v roce 2013 vyhrál v Troji závod kanoistů i deblkanoistů, a obě kategorie pojede i letos. Šanci na dvě individuální medaile bude mít také Australanka Jessica Foxová.

V pátek jsou na programu kvalifikace od 9 hodin po celý den. V sobotu dopoledne se pojedou semifinále kategorií C1 muži, C1 ženy, K1 muži, finálová část odstartuje ve 12:33. V neděli se dopoledne uskuteční semifinále K1 ženy a C2 muži, boje o medaile začnou ve 12:03.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek