metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Dalších 53 fotografií v galerii
Šňůra zamrzlých tramvají na Barrandově | foto: Miloš Cvrk

VAŠE FOTKY: V Praze se po kolapsu kvůli počasí zkušebně rozjely první tramvaje

  8:04,  aktualizováno  17:56
Po mnohahodinovém výpadku zaviněném ledovkou se ve zkušebním provozu v 15 hodin rozjely první tramvaje. Linka číslo 9 zatím jezdí mezi vozovnou Motol a vozovnou Žižkov. Po 17.30 byl provoz obnoven na druhé lince. Číslo 18 pojede po celé trase. Další má být linka číslo 3. Uvedla to mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Provoz byl kvůli namrzlým trolejím výrazně omezen už v pondělí večer. Dnes ráno tramvaje vůbec nevyjely.

Pražský dopravní podnik podle dispečerů podobný výpadek kvůli počasí zatím nezažil. Kdy se rozjedou další tramvaje, není jasné. Ledovka zastavila provoz tramvají i v dalších městech ČR, nejezdí také řada vlaků. Kvůli komplikacím v dopravě se už dvakrát sešel krizový štáb magistrátu. Další je naplánován na 18:00. Ještě dopoledne zůstávala v ulicích stát asi stovka tramvají. Dopravní podnik je postupně odtahuje do vozoven.

Po ránu na zastávkách informace zcela chyběly

Kolaps tramvají na Palmovce

Kolaps dopravy Nuselské ulici. Ulice byla kvůli nepojízdným tramvajím zcela neprůjezdná.

Metro pojede až do půl druhé

  • Pražské metro bude v noci na středu jezdit do 1.30.
  • Nahradí tak tramvaje, které zastavila ledovka.
  • Běžně končí provoz metra krátce po půlnoci.

Náhradní dopravu zajišťuje stovka autobusů. Meteorologové podle primátorky Adriany Krnáčové uvedli, že by se situace měla postupně zlepšovat. Informace dostávají lidé přes sociální sítě, prostřednictvím hlášení v metru a infolinky, na kterou magistrát dopoledne zaznamenal přes stovku telefonátů. „Myslím, že informovanost máme zvládnutou,“ uvedla po dopoledním jednání štábu. Magistrát využil i sirény.

Cestující v ulicích a na sociálních sítích ale celý den diskutovali o tom, že informací mají málo. Hlavně po ránu na zastávkách informace zcela chyběly. „Zastávky objíždějí tři skupiny dispečerů, kteří tam informace dávají,“ vysvětlil dopoledne mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Informace znějí z rozhlasu ve stanicích metra. Například na Dejvické, kterou pro cestu z letiště používají cizinci jedoucí do centra, byly ale jenom v češtině. Po 13:30 nasadil podnik necelou padesátku informátorů.

Objevily se stížnosti cestujících na přísnost revizorů

Ledovka zkomplikovala život mnoha Pražanům.

Cestující si stěžovali i na dlouhé intervaly náhradních autobusů. Na autobusy na mnoha místech čekali dvacet minut, někde i hodinu, a proto byly přeplněné. Část lidí proto raději dojela k nejbližší stanici metra autem, nebo vyrazila pěšky. Lidé, kteří se při ranní cestě nemusejí spoléhat na tramvaje, se do práce dostali většinou včas. Vagony metra ale byly plnější než obvykle. Objevily se také stížnosti cestujících na přísnost revizorů, kteří pokutovali i v případě, že kvůli delší době cestování lidem skončila časová jízdenka. Podle mluvčího dopravního podniku revizoři řeší každý případ individuálně a přihlížejí k možným zpožděním.

Ledovka komplikuje dopravu i v jiných oblastech Česka, tramvaje kvůli ní například nevyjely dnes ani v Olomouci. Výstraha meteorologů před ledovkou platí pro téměř celou ČR až do dnešního večera. Pražský dopravní podnik denně přepraví 3,3 milionu cestujících, z toho 1,6 milionu metrem, 914 tisíc tramvajemi a 836 tisíc autobusy, včetně příměstských spojů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek