Zakladatel tohoto fenoménu Aram Bartholl jej popsal jako anonymní offline síť, která je určená ke sdílení počítačových souborů ve veřejném prostoru. V podstatě jde o náznak toho, jak by také mohla vypadat snaha podělit se inkognito s ostatními o hudbu, filmy nebo software ve světě, v němž by neexistoval internet. "Je to zajímavý způsob interakce s veřejným prostředím," říká na adresu Dead Drops autor jedné z nich Vašek Kokeš s tím, že jde o proniknutí virtuality do reality.
Nikdy nevíte, co objevíte
Instalujeme vlastní mrtvou schránku jen pár kroků od naší redakce.
Dead Drop jménem METROVyzkoušejte naši schránku. Ale raději s kabelem, věřte nám. Protože nám bylo líto, že jsme při naší procházce Prahou nenarazili ani na jeden funkční Dead Drop, rozhodli jsme se tento fenomén také trochu podpořit. Svůj USB disk jsme nainstalovali nedaleko redakce a budeme rádi, pokud jej vyzkoušíte a dáte nám o tom vědět. Ale raději si pospěšte. Když jsme jej byli jen pár hodin po instalaci zkontrolovat, stačil schránku už někdo zničit. Nelenili jsme se a nainstalovali Dead Drop znovu. Ale kdo ví, jak dlouho odolá tentokrát... |
Stejně tak ale na schránky můžeme nahlížet jako formu street artu, dobrodružné hry o hledání pokladu nebo variaci na populární Geocaching, kdy i USB schránku lze stopovat za pomoci GPS souřadnic. Během druhé světové a studené války agenti špionážních služeb využívali nejrůznější běžné předměty jako schránky sloužící k nenápadnému předání důležitých materiálů. Novodobé Dead Drops si svůj název vypůjčily velmi příhodně. Nikdy totiž nevíte, co na neznámém disku najdete, a stejně tak jeho autor nemůže tušit, kdo si z něj co odnese.
První USB konektor trčící ze zdi se v Česku objevil v lednu 2011 v Brně. Od té doby se jich zrodila asi dvacítka po celé republice. Rozhodli jsme se vyzkoušet, jaký poklad najdete, když se vypravíte na souřadnice, které jejich autoři zapsali do mezinárodní databáze Dead Drops. Jak jsme se ale mohli k našemu zklamání přesvědčit, najít funkční mrtvou schránku není vůbec jednoduché. Zdá se, že většina lidí nemá pro tuto specifickou zábavu pochopení, nehledě na to, jak lákavá je pro nejrůznější vandaly.
Dobrodružství s dávkou rizika
Ale i v tom je kouzlo tohoto fenoménu. Flash disk prostě umístíte do veřejně přístupného prostoru, vybavíte jej základními instrukcemi a pak už nezbývá než čekat, jak dlouho na místě vydrží. Schránku lze navíc zničit nejen fyzicky, ale poškodit ji může případný útočník rovněž zanesením škodlivého softwaru, který pak snadno infikuje počítač toho, kdo se k ní pokusí připojit. Část kouzla tedy spočívá i v určité dávce rizika, kterou podstupujete ve chvíli, kdy svůj počítač připojujete k neznámému USB konektoru.
Budoucnost této zábavy je ale přesto růžová. V zahraničí už existují i bezdrátové schránky, nebo takové, do nichž se USB disk naopak strká. A pozadu nezůstává ani Praha. Vašek Kokeš, který je autorem schránky Plug v ulici Malá Štupartská, s ní má rovněž velké plány. Chystá se ji doplnit kupříkladu o zvukový výstup. "Pomocí běžného 3,5 mm jacku půjde připojit jakékoliv hudební zařízení na instalované reproduktory," popisuje svůj nápad. Každý by tak mohl uspořádat svůj malý "koncert" a seznámit tak třeba kolemjdoucí se svou hudební tvorbou.