metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

VIDEO: Studuje češtinu pro neslyšící, Brailleovo písmo ale neumí

  13:45
„Ze začátku se mi pletly znaky pro "znakovat" a "sex", což je fakt hloupé. Oba jsou totiž úplně stejné, jen při jednom se používají dva prsty a při druhém tři,“ říká Eliška Korbová, která na Univerzitě Karlově studuje Češtinu v komunikaci neslyšících. Druhá nejčastější a trochu úsměvná otázka, kterou jí prý lidé pokládají, když jim řekne, co studuje je: „Takže to umíš to Brailleovo písmo?“

Větší foto
Toto je znak pro „metro“. | foto: Metro.cz

Rodačka z Plzně se o znakový jazyk zajímala už na gymnáziu, docházela do kurzů a do České unie neslyšících. „Když jsem pak hledala nějaký zajímavý obor na vysoké škole, zcela náhodou jsem narazila právě na Češtinu v komunikaci neslyšících, přihlásila se, zkusila přijímací testy a povedlo se,“ upřesňuje Korbová.

Takhle se znakuje: „Zdravím čtenáře deníku Metro.“

Znakový jazyk by slyšící učit neměl

V číslech

  • Od roku 1998, kdy obor vznikl, z něj k 1. únoru 2014 vzešlo 96 absolventů.
  • V minulém roce byl počet přihlášených 101 a počet přijatých 32.
  • Na akademický rok 2014/2015 je evidováno 72 uchazečů.

O budoucnosti už má téměř jasno. "Zjistila jsem, že povolání tlumočníka není úplně pro mě. Radši bych pracovala s dětmi, tedy například učila ve škole pro sluchově postižené. Určitě třeba nechci vyučovat znakový jazyk. To by podle mě slyšící vůbec dělat neměl," říká Korbová.

Po bakaláři by chtěla jít ještě na magistra. „Bohužel u nás otevírají magistra pouze každé dva roky a na mě vyjde právě ten lichý,“ doplňuje s tím, že buď si bakalářské studium prodlouží na celkem čtyři roky, anebo v mezidobí půjde na magisterské studium oboru Speciální pedagogika.

Za celou dobu skončili se studiem jen dva spolužáci

Přestože není studium někdy úplně jednoduché a některé předměty představují hrozbu, nakonec vždy všechno zvládne. "Momentálně je nás ve třídě zhruba dvacet. Za celou dobu skončili se studiem jen dva spolužáci. Teď jsme tam samé holky. Máme mezi sebou i jednu neslyšící. To je vlastně fajn, protože díky tomu je prakticky na všech hodinách přítomen tlumočník," vypráví Korbová.

S tím souvisí i to, že byl na začátku školního roku vybrán student, jenž dělá z každé hodiny zápis, který pak pošle vyučujícímu. Ten ho doplní a poskytne ho neslyšícímu studentovi, který se musí soustředit na tlumočníka a poznámky si vést nezvládá. Zapisovatel je za to navíc placený školou.

Každý jazyk má vlastní znaky

Druhou nejčastější otázku, kterou Korbové lidé pokládají, už znáte. Ale jaká je ta první? "Lidi nejvíc zajímá, jestli je nějaký rozdíl mezi znakovými jazyky například češtiny a angličtiny. Je docela vtipné, že to někoho vůbec napadne. Samozřejmě, každý jazyk má svůj vlastní znakový jazyk. Existují ale i rozdíly v dialektech, takže například v Brně používají úplně jiné znaky než v Praze," vysvětluje Korbová.

Autoři: Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek