Denně Rytířskou ulicí procházejí davy místních i turistů, večer pak návštěvníci Stavovského divadla. Nápis „Střihová služba“ je to jediné, co zde zbylo z bývalé krejčovské provozovny. Dnes toto místo podle čtenářky Barbory Jirsové nelze nazvat jinak než výlohou hrůzy.
„Je to vizitka celé Prahy a hlavně nás, Pražanů. Tyto dvě dlouhé výlohy zkrátka nelze minout. Toto je historické centrum města. Jak dlouho mají návštěvníci této čtvrti a turisté trpět pohledem na tyto neutěšené špinavé zanedbané vitríny přímo ve středu Prahy?“ stěžuje si Jirsová, která do deníku Metro zaslala fotografii z místa.
Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nemůže s odstraněním nevzhledného úkazu radnice městské části nijak pomoci. Provozovna, tedy nebytový prostor, je totiž dlouhodobě nevyužívána kvůli soudnímu sporu a následnému exekučnímu řízení. „Městská část není majitelem ani účastníkem sporu. Bez konečného rozhodnutí tedy s budovou nemůže nijak nakládat. Bohužel v podobných případech nezbývá než čekat na rozhodnutí soudu,“ říká Blažková. Celá věc je ještě složitější. Tento i sousední dům patří společnosti Maitrea spojené s uhlobaronem Antonínem Koláčkem, známém kauzou Mostecké uhelné společnosti.
Právě v rámci této kauzy měla být nemovitost soudně zajištěna, což potvrzuje i výpis z katastru nemovitostí. Vyjádření Koláčka ani jeho mluvčí se ale Metru nepodařilo získat. Koláček je příznivcem buddhismu. Pro oba historické domy chystal projekt slunečních lázní za zhruba tři čtvrtě miliardy. Podle odhadů společnosti mělo být vše hotovo v roce 2019. „Naším záměrem je vytvořit místo, kde lidé budou moci naplno prožívat posvátnost života a úctu k němu,“ píše o lázních Maitrea na svém webu.