metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea

Dalších 15 fotografií v galerii
Švadlenka Ngyuyen Thi Nam přicestovala s pomocí přátel před čtyřmi lety. V maličkém krejčovství zvládá doslova zázraky. Jedna z klasických zakázek? "Třeba přijde trhovec, že potřebuje zmenšit sto triček," směje se sympatická dáma. | foto: Vasyl RusynMetro.cz

Vypravili jsme se do zákulisí tržnice Sapa. Jídlo se tu zapíjí vodkou

  7:00
Malá Hanoj uprostřed Prahy už není tím tajemným světem, kam se běžný Čech neodváží. Naopak, Čechů sem chodí čím dál více a už se mezi sebou ani spiklenecky nezdraví. Ze Sapy se stává vyhledávané místo gurmánů i lovců bizarních zážitků. S místními průvodci Kennym a Fugim jsme Sapu prozkoumali trochu jinak.

Pro začátek rychlokurz pro ty, kteří vůbec netuší - Sapa je vietnamské velkoobchodní centrum a tržnice, označované za město ve městě. V areálu bývalého písnického masokombinátu a libušské drůbežárny, na ploše zhruba 35 hektarů, podniká zhruba 7 tisíc lidí, převážně Vietnamců. Ale jsou tu i krámky Korejců nebo Mongolů. Krom běžného trhoveckého sortimentu tu najdete i stále se rozšiřující nabídku restaurací.

Vietnamci si tu mohou zajistit pojištění, transfery peněz do Vietnamu nebo letenky. Funguje tu svatební salon, specializované knihkupectví, buddhistický chrám nebo školka s celodenním provozem. Ještě před pár lety bylo tohle místo bráno jako tajemný svět, do kterého se odvážili nakouknout spíše dobrodruzi, poslední roky tu na Čechy narazíte poměrně běžně.

Stovky kabelek čekají na nové majitelky.

Hromady panenek určených pro maloobchod

Máme průvodce, kteří jsou tu jako doma

My jsme se sem nevypravili objevovat to, co již mnoho lidí nalezlo a vzalo za své, spíše na Sapu nahlédnout ještě trochu jinak. Našimi průvodci jsou totiž Kenny a Fugi. Původem Mongol Kenny je jedna ruka s Vietnamcem Fugim a Sapu mají prochozenou skrz naskrz. Možná je znáte coby performery a tanečníky z videoklipů a show Bena Cristovaa, ale také jste je mohli vidět coby předskokany na pražských koncertech Madonny nebo Craiga Davida. Fugiho matka tady v Sapě provozuje stánek s občerstvením a Fugi se uvolil, že nás protáhne zákulisím tohohle fascinujícího světa.

Přečtěte si i další zajímavé články z našeho magazínu

  • V Česku se rozjíždějí prospěšné kavárny, které pomáhají hendikepovaným lidem.
  • Na vlastní kůži: Víte, jak se vyrábějí prsteny?
  • Na jaře se otvírají jeskyně. Vyrazte pod zem.
  • "Nechci, aby se děti cítily trapně," říká v rozhovoru slavný herec Ewan McGregor.

Když vstupujeme s fotografem do obchůdků a skladů, fascinovaně si prohlížíme tuny bizarního zboží, místní nás sledují o něco méně podezíravě a občas některé Fugi coby staré dobré známé rozpovídá. Místní si totiž stále drží docela zřetelný odstup. Jsou milí, vstřícní, usměvaví a snaživí, ale nikdy servilní. A už vůbec se s vámi sami od sebe nepustí do řeči o osobních věcech. Navíc ne všichni mluví kdovíjak obstojně Kenny a Fugi jsou ale mezi místními známé tváře a díky nim se dostáváme i tam, kam běžný návštěvník nenahlédne.

Chcete čerstvé suroviny na přípravu vietnamských jídel? Tohle je ta správná adresa. Koupíte tu i vše potřebné na sushi.

Atmosféru dotvářejí i trafiky, které prodávají asijský tisk.

Napoprvé se tu každý ztratí

Na dobroty do Sapy

  • duNg LieN – absolutní hit mezi zdejšími podniky. specializují se na kachní maso s bambusovým vývarem a nudlemi. Kdo byl v Sapě a neochutnal místní kachnu, jako by tu nebyl vůbec.
  • Hai Há – zde se specializují na pokrmy bun cha, tedy nakládané grilované vepřové maso s nudlemi.
  • Hue Xua – pokud máte rádi silné vietnamské polévkové vývary, tady najdete jak klasiku, tak třeba i vývar se šneky.

Nehostinnost bývalého socialistického masokombinátu je tu asijským smyslem pro náhodně koordinovanou změť nahodilostí dočechrána do kulturního a vizuálního zmatení, jakého se vám hned tak nedostane. Jedno pravidlo platí pro každého, kdo sem napoprvé zabloudí - ztratí se. Nepropadejte ale panice a užijte si to. Kamkoliv vás nohy zavedou, vaše smysly budou bouřit nadšením. Třeba zabloudíte do velkoskladů hračkářství, ve kterém na své budoucí majitele čekají hory více či méně představitelných hraček všech možných tvarů a barev.

Představte si několik desítek metrů dlouhý regál plný stovek panenek s poněkud psychotickým výrazem. Strašidelné. Majitelka, sympatická Tran Nguc Quynh, se tu ale nebojí. Jako většina místních prodejců tráví dny v malé vyhřívané budce u vchodu do haly a sleduje vietnamské pořady na YouTube. "Lidi tu nenakupují jednotlivé zboží, zásobujeme velkoobchody," říká a provází nás mezi regály plnými zboží, o kterém jste dosud ani netušili, že existuje, natož že byste jej vůbec mohli chtít. Ale to Tran netrápí. "Kšefty jdou dobře," usmívá se.

Nakoupítu tu všechno. Třeba i regály nebo lednice

Většina obchodů zde v Sapě funguje jako překladiště, velkoobchody, ze kterých všemožné zboží putuje do tržnic a obchůdků po celé zemi. Dokonce tu najdete jeden obchod, který se specializuje jen na prodej regálů a lednic. Krom velkoobchodních překladišť, která vtáhnou a hypnotizují svými proporcemi a nepopsatelně bizarním zbožím, jsou tu možná ještě zajímavější obchůdky a služby, které se na zdejší život v Sapě navázaly samy o sobě.

Do místního kadeřnictví nechodí jen místní. „Mám i české zákazníky, ale ti nechodí náhodou, spíš jsou to fanoušci a chtějí něco jiného,“ říká nám zdejší mistr. Ceny kolem tří stovek.

Máte chuť na kávu? Pokud není v dohledu kavárna, možná u vás přibrzdí někdo jako Dinh, mladík, který brázdí Sapu na kole s pojízdnou kavárnou. Na propanbutanové bombě vám pak připraví pořádného cloumáka.

Uprostřed jedné z hal s oblečením potkáváme mladíka Dinha. Jezdí celý den po Sapě na kole a na trakaři si táhne malou provizorní kavárnu. Vietnamské kafe za třicet korun nabízí nejen zdejším trhovcům, ale samozřejmě i zvědavým návštěvníkům. Neodoláme a podivně mazlavé, vanilkou nasládlé kafe zkoušíme. Dinh nezastírá, že tahle práce není meta, se kterou by byl spokojen. Ukazuje pár metrů za sebe, kde má se společníkem stánek, a rozvážení kafe je takový vedlejšák. Stejně tak tu běžně narazíte na prodejce s vozíkem ověšeným paletou vietnamských časopisů.

Kouzlo vietnamského popu

Vietnamský popík a filmy jsou proslulé svou pro Čechy až naivně legrační prostotou.  Pokud jste fanoušky neobvyklých kulturních zážitků, v areálu najdete několik krámků s knížkami, DVD a CD. Majitel krámku zvaného Trung Tam Huy Hoang nám sice zpočátku nechce prozradit své jméno, zato se ochotně rozvypráví o specifikách zdejšího byznysu.

Fanoušci neuvěřitelně sladkého vietnamského popu nebo vtipně naivních romantických filmů jsou tu jako v ráji.

Najdete tu i knihovnu, ale moc si asi nepočtete.

"Prodejna knih funguje i jako knihovna, půjčit si můžete cokoliv," říká. Většinu sortimentu ale tvoří nekonečné zástupy DVD s filmy, o kterých jste v životě netušili, a CD s muzikou, kterou jste asi neslyšeli. "Samozřejmě nás také trápí stahování z internetu, ale jsou hity, které si lidé chtějí koupit v originálním balení," říká a jako důkaz přikládá nejnovější vydání vietnamské muzikálové série Paris by Night. Na jeho pult aktuálně dorazilo nejnovější pokračování s pořadovým číslem 109. "Stojí pět set a je o ně obrovský zájem."

Jídlo se v Sapě zapíjí vodkou

Zákoutími Sapy by se dalo bloudit donekonečna a nepřestalo by vás to bavit a udivovat. Zmoženi přívalem barev, tvarů a vůní nakonec usedáme do restaurace Dung Lien. Fugi ukazuje, jak správně konzumovat místní kachní specialitu. Nalijete si z velké mísy do menší mističky bambusový vývar, necháte v něm rozmáčet trochu nudlí, přidáte podle chuti zeleninu a k tomu přikusujete z velké hromady grilovaných kachních kousků. Má to tu grády, jsme tu na poledne a u velkých stolů se rychle střídají velké skupinky místních obchodníků.

Hromada grilovaných kachních kousků v restauraci Dung Lien.

Tanečník a performer Fugi před stánkem své matky. "Máme nejlepší gyros v Sapě. Hodně si ho dávají místní," říká hrdě. Asi mají vietnamských pochutin dost.

"Všimni si, co pijí," šťouchá do mě Fugi. Zatímco pár českých návštěvníků poslušně popíjí zelený čaj, místní poznáte podle toho, že k mastné huse volí panáka vodky. Když k tomu přičtete shon, mumraj, bizarní plakáty se Santou a od páry zcela zamlžená okna a v puse žvýkáte něco nepopsatelného, víte, že se sem musíte co nejdříve vrátit. Místní budou rádi. Čeští snobi nárokující si jedinečnost, protože to tu objevili dříve, mají smůlu. Sapu v její jedinečnosti prostě nelze utajit. Internet je ostatně plný tipů nadšených objevitelů. Zadejte si do Googlu Vychytávky v TTTM SAPA, přepněte na mapy a vybírejte, kam za dobrodružstvím. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek