„Vlak je jedním ze symbolů války - zářijové mobilizace, židovských transportů, návratu vojáků ze zahraničí i poválečného odsunu Němců. Ze stovek nahrávek pamětníků ze sbírky Paměť národa jsme vybrali ty nejpůsobivější momenty a doplnili je archivními audiovizuálními záznamy,“ uvedl Mikuláš Kroupa, zakladatel sbírky Paměť národa a ředitel společnosti Post Bellum.
Váleční veterání zapaří na pódiu
Výstavu oficiálně zahájí Koncert pro hrdiny, který bude pokračovat 9. května. Na Dejvické ulici vystoupí Aneta Langerová, Wabi Daněk s Ďáblovým stádem, Jablkoň nebo Kašpárek v rohlíku. Koncertu se zúčastní také několik desítek posledních válečných veteránů. „Válečné veterány přivítáme přímo na pódiu. Jsme ohromně vděčni všem našim dárcům, díky kterým jsme ve sbírce Paměť národa zaznamenali příběhy více než 3000 pamětníků minulého století, 510 z nich představují právě váleční veteráni,“ uvedl Kroupa.
Spolu s Koncertem pro hrdiny nabídne Bulvár hrdinů na Dejvické ulici doprovodný program, zahrnující přehlídku historické bojové techniky, projekce historických filmů nebo přednášky a debaty. Ty se budou odehrávat v běžně nepřístupných prostorách Dejvického nádraží - protileteckém krytu a Masarykově salónku. Součástí programu bude křest knihy Místa Paměti národa, která je průvodcem po 210 místech v Čechách a na Moravě spojených s příběhy válečných pamětníků ze sbírky Paměť národa. Kromě Dejvické ulice budou výstavní panely s příběhy sedmdesáti pamětníků instalovány od 1. května v centru Prahy a okolí pražského Anděla.