„Po desetiletích nejrůznějšího provozu již vodárenská věž nebyla v dobrém stavu. Naším cílem bylo provést citlivou rekonstrukci, která respektuje charakter památky i požadavky na provoz zařízení pro děti a mládež. Kromě věže a přístavby byl upraven také okolní areál, kde došlo třeba k opravě původní historické pumpy,“ říká místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek.
Rekonstrukce věže podle návrhu ateliéru Petr Hájek architekti začala v listopadu 2016. V nejvyšším místě v prostoru, ve kterém se původně nacházela hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál s výsuvnou podlahou a výstavním systémem se světly. Je odsud také přístupný ochoz věže a pozorovací kabina, kde bude umístěn periskop nabízející rozhled po okolí. Přístroj je aktuálně ve výrobě a bude osazen v nejbližší době. V úrovni pod sálem, v bytě „prvního topiče“ parního stroje, je zřízena knihovna, ve zbývajících úrovních věže klubovny.
„Výsledkem je stavba, která prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60. a 70. let 20. století. Hliníková okna z 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování. Vše v prostorové koláži architektury tak, jak ji vytvořil čas,“ dodává autor projektu Hájek.
Letenská vodárna svému účelu sloužila do roku 1913, tedy pouhých 25 let. Z celé stavby zbyla právě jen věž, která byla přestavěna na bytový objekt. Místo okolních technických staveb v 80. letech minulého století vznikl dům mládeže a mateřská škola. Ve věži ještě donedávna fungovaly výtvarné ateliéry, klubovny a čajovna.