metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Bohumil Vorlíček má jít na 15 let do vězení. | foto: ČTK

Za ubodání bezdomovce má jít opilý násilník na 15 let do vězení

  13:30
Za loňskou vraždu bezdomovce v bytě v Praze 9 si má Bohumil Vorlíček odpykat 15 let vězení a podrobit se ústavní protialkoholní léčbě. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud. Verdikt, podle kterého opilý Vorlíček uřízl spřátelenému bezdomovci po hádce ucho a poté jej ubodal 28 ranami nožem, není pravomocný. Za vraždu provedenou zvlášť surovým způsobem hrozilo Vorlíčkovi 15 až 20 let odnětí svobody nebo i výjimečný trest včetně doživotí.

Vražda se podle obžaloby stala loni v listopadu ve Vorlíčkově bytě v Horoušanské ulici. Vorlíček prý muže, kterého u sebe nechával přespat, nejprve opakovaně udeřil rukou do čelisti, čímž mu mimo jiné způsobil lehké krvácení do mozku. Poté mu odřízl boltec pravého ucha, který vyhodil z okna. Následně bezdomovce bodal a řezal do hlavy, rukou a nohou.

Kvůli závislosti na alkoholu se již několikrát léčil

Těžce zraněného a silně krvácejícího muže údajně Vorlíček nechal ležet v předsíni, kde ho zakryl lůžkovinami. Pobodaný zemřel až po desítkách minut. Po několika dnech prý vrah zabalil mrtvolu do povlečení a igelitových pytlů a na kárce, kterou užíval při sběru papíru, tělo odvezl do příkopu u silnice, kde mrtvého pohodil.

Vorlíček je alkoholik, ze své závislosti se opakovaně neúspěšně snažil vyléčit. V minulosti byl odsouzen za několik méně závažných trestných činů, přičemž všechny spáchal pod vlivem alkoholu. Dříve přitom vedl úspěšný život, v zahraničí pracoval jako manažer v hotelech i na zaoceánských lodích, domluví se několika světovými jazyky. V důsledku jeho závislosti mu podle soudních znalců klesl intelekt do pásma spodního průměru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek