metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 7 fotografií v galerii
Legendární zábradlí ve vestibulu stanice Pankrác. | foto: metroweb.czMetro.cz

Zábradlí v metru nejsou jen překážkou navíc

  5:57
Kovové zábrany brání srážkám nebo i pádům na eskalátorech. „K čemu slouží ta kovová zábradlí?“ dumal už jistě cestou metrem do práce nejeden Pražan. Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla je třeba rozlišovat mezi dvěma typy – přenosnými a pevnými.

Zábradlí také překáží

Zábrany v metru neplní podle čtenářů vždy svůj účel.

  • Nowakwak: Nevím, jestli jsem jediný, komu to vadí, ale nechápu smysl zábran u ­východu z eskalátorů ve většině stanic metra. Ve špičce se kvůli nim lidé štosují a­ zdržují se, takže to nadělá víc škody než užitku.
  • Veronika Rysová: Zábradlí na Pankráci prodlouží dobu výstupu někdy i o celou minutu. Určitě se dalo najít daleko elegantnější řešení.

„Účelem zábran je zamezit vstupu na dopravní zařízení, tedy eskalátor, když je odstaven kvůli poruše, údržbě či opravě,“ vysvětluje Štábl.

Zábrany podle něj šetří nejen zdraví cestujících, ale také peníze za elektřinu. „Výrobci ani smluvní přepravní podmínky kvůli bezpečnosti nepřipouštějí chůzi po zastaveném eskalátoru. Výjimkou je, když jde o evakuaci či stav po zastavení schodů,“ dodává Štábl.

Speciální kapitolou jsou takzvané podélné zábrany, se kterými se můžeme setkat u výstupů ve stanicích I.­P. Pavlova, Anděl, Budějovická či Pankrác. Ty mají jediný účel – zabránit srážkám s cestujícími, kteří se pohybují v protisměru.

„Instalují se k nutnému oddělení přepravních proudů, a to především v místech, kde by dav v­ protisměru mohl ohrozit bezpečný výstup ze sousedních pohyblivých schodů, případně ve stísněných prostorových podmínkách,“ popisuje Štábl.

Zábradlí odděluje dav také na I. P. Pavlova.

Zábrany na Andělu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek