metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Záchranáři: Pražské nemocnice o svátcích odmítaly naše pacienty

  17:16
Některé pražské nemocnice odmítaly o vánočních svátcích přebírat pacienty, které přivezli pražští záchranáři. Tvrdí to ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz. Záchranáři pak podle něj museli pacienty převézt do jiných zařízení. Nemocnice se brání tím, že akutní případy přijmou vždy. Pokud pacienty jen bolí hlava, může být s rychlostí ošetření problém.
Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz | foto: Zdeněk Schwarz

Na špatnou situaci v předávání pacientů si záchranáři dlouhodobě stěžují, podle Schwarze se problém o Vánocích zhoršil. Záchranáři museli podle něj na předání pacientů někdy desítky minut čekat, v jednom případě předání trvalo podle ředitele 80 minut.

"Nemocnice je povinná pacienta od záchranné služby přijmout a nesmí nás vyhodit. Bohužel se to neděje, ostatní nemocnice to za ně odnáší," řekl dnes ČTK Schwarz. "Takovéto situace značně komplikují naši práci, ohrožují provoz nedostatkem kapacit a zvyšují nároky na pacienty i personál, ale mohou ovlivnit i kvalitu péče a ohrozit pacienty," dodal ředitel.

Fakultní nemocnice Motol podle mluvčí Pavlíny Dankové určitě vždy přijme od záchranářů pacienty s mozkovou příhodou, infarktem nebo po autonehodě, tedy když jde o život ohrožující stav. Takový pacient má podle mluvčí na urgentním příjmu přednost přede všemi. Pokud ho ale jen bolí hlava, má teplotu a špatně se mu dýchá, může být s rychlostí ošetření problém. Podle mluvčí je takových případů, kdy si pacienti dělají ze záchranné služby taxi, většina. Případné odmítnutí musí nemocnice vysvětlit, řeší to s inspektorem provozu záchranky. Podle Dankové by nemocnice odmítla jen pacienty, kteří směřují na oddělení, které nemocnice neprovozuje.

Záchranáři řešili tisíc případů

Záchranná služba může kapacitu volných lůžek ověřit telefonicky předem. Podle Schwarze ale dispečerky volají do nemocnic jen v případě, že pacient potřebuje intenzivní péči, tedy na ARO, neurologii, koronární nebo metabolické oddělení.

Záchranáři o vánočních svátcích zaznamenali téměř tisícovku výjezdů, což je zhruba stejně jako loni. Počet výjezdů byl o Vánocích asi o třetinu vyšší než v jiné volné dny. Nejvíce záchranáři zasahovali u seniorů a chronicky nemocných pacientů, šlo například o bolesti na hrudi, poruchy srdečního rytmu, dušnost a zdravotní problémy diabetiků a epileptiků. Podstatnou skupinou pacientů byli také lidé s chřipkovými příznaky a vysokými teplotami. Záchranáři zaznamenali 25 případů úmrtí, z toho tři sebevraždy.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek