metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido
Demonstrace se před pár dny konala také na Václavském náměstí (viz foto). | foto: Shan He

Před ruskou ambasádou se sešly tři desítky demonstrantů a šest policistů

  10:19
Před ruskou ambasádou v Praze 6 se v sobotu v podvečer sešly asi tři desítky lidí, aby protestovaly proti případné ruské vojenské intervenci na Ukrajině. Na skupinku protestujících dohlíželo šest policistů, zjistil na místě zpravodaj. Dvouhodinová akce se obešla bez incidentů.

Účastníci demonstrace svolané "proti válce na Ukrajině, kterou dnes vyhlásilo Rusko," v rukou drželi ukrajinské vlajky a transparenty s nápisy "Russia Stop War" nebo nápisem "Putine, ruce pryč od Ukrajiny". Zazpívali si také ukrajinskou hymnu.

Na demonstraci přišli i Rusové

Podle jednoho z účastníků přišli nejen Ukrajinci, ale i sympatizující Rusové a Bělorusové. Muž, který si z obav před následky nepřál být jmenován, řekl, že pochází z Krymu a že jeho příbuzní, kteří jsou pod vlivem propagandy, stojí o připojení k Rusku, zatímco on z něj má obavy.

Další z účastníků, ruský spisovatel žijící v Praze, přišel vyjádřit solidaritu se svým ukrajinským přítelem, rovněž spisovatelem, který byl dnes vážně zraněn v Charkově. "Nejsem politický analytik, ale morálně i emociálně jsem kategoricky proti válce a proti okupaci Ukrajiny, protože to je tragédie nejen pro Ukrajinu, ale rovněž pro Rusko," řekl.

Muž chtěl psát křídou, bránila mu policie

Policisté během demonstrace vykázali za zábradlí muže, který chtěl psát křídou vzkaz na vozovku. Muž se nedal a napsal svůj vzkaz o několik metrů dál. Anglicky napsal "Rusové jděte domů".

Svět v posledních hodinách se znepokojením pohlíží na vývoj na Krymu, kam Moskva přemístila vojenské posily na svou námořní základnu a kde se už ruští vojáci zapojili do ostrahy objektů místní samosprávy. O nasazení ruských vojáků na ukrajinském území požádal dnes ruský prezident Vladimir Putin horní komoru parlamentu a ta mu jednomyslně vyhověla.

nlm gcm vsj

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek