metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Cesta na vrchol pákistánské hory Rakapoši | foto: Jamil Nagri

Případ dvou horolezců. Pojistit horská dobrodružství? Musíte umět číst

  5:44
Neštěstí chodí po lidech i po horách, ne že ne. Případ dvou českých horolezců a jejich záchrany v Pákistánu je toho nejlepším důkazem.

Drama na svazích nejvyšší pákistánské hory Rakapoši zaujalo veřejnost nejen kvůli boji o lidské životy. Lidé si nemohli nepovšimnout skutečnosti, že vedle nákladů na expedici si oba horští dobrodruzi minimálně cestu vrtulníkem zpět zpod vrcholu do nížiny zaplatí ze svého.

Omezení nadmořskou výškou
V Česku se totiž v podstatě na podobnou akci pojistit nelze. Pojišťovny obecně jsou velice opatrné k zajišťování aktivit, které, jak se říká, „smrdí krchovem“. Není problém s turistikou, byť vysokohorskou. Ale pojišťovny to přesně specifikují, „Pojistíme na turistiku do 3000 m n. m. Pokud si rozšíříte pojištění o připojištění Aktivní sport, pojistíme vás až do 5000 m n. m. a na via ferraty do obtížnosti C. Aby pojištění platilo, choďte ale po značených cestách,“ zdůrazňují podmínky v případě Kooperativy. Připomeňme, že v Pákistánu si naši horolezci vyšlápli do více než sedmikilometrové výšky.

„Co se týká cestovního pojištění, tak obdobná expedice jako ta v Pákistánu se u nás běžně pojistit nedá,“ upozorňuje mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata. Hodnotit podrobněji událost nehodlá, nezná další detaily.

Respektujte místní pravidla
Nebezpečné činnosti si hlídají i v Allianz pojišťovně. „Extrémní sporty pojišťujeme výjimečně a individuálně,“ říká pro deník Metro Libuše Krčmářová, produktová specialistka Allianz. V takovém případě si pojišťovna zjišťuje všechny důležité okolnosti. „Pokud chcete podnikat rizikové aktivity, například horolezectví, nebo se chystáte do extrémních podmínek, jako je polární oblast, dobře si pročtěte pojistné podmínky,“ zdůrazňuje.

To možná opomněli oba horolezci. Sice měli pojistku (viz box) uzavřenou u nás, ale zřejmě nedodrželi podepsané podmínky. Pohybovali se v oblasti, kterou naše ministerstvo zahraničí nedoporučuje, a pravděpodobně i porušili místní pravidla. „Tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ říká k události Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny, jež s nimi uzavřela smlouvu. Pojišťovna uhradila pákistánské straně první záchranný let vrtulníku, částku bude ale od obou sportovců požadovat.

Akce za půl mega
Na nerespektování místních podmínek, které mohou za krácení pojistného nebo nevyplacení jakékoli částky, upozorňuje i Česká asociace pojišťoven (ČAP). „Doporučujeme poptat se předem u více pojišťoven a pozorně číst podmínky, kde se hovoří o výjimkách, které mohou opravňovat ke krácení pojistného plnění v případě, že škodní událost vznikla třeba porušením místních zákazů,“ varuje Veronika Nová, mluvčí ČAP.

Pákistánská strana požadovala po českých zachráněných zhruba půl milionu korun za akci a starty celkově tří vrtulníků. Podle posledních informací se spokojili Pákistánci se zhruba sto tisíci korunami.

Adrenalin v cizině je o život, nervy i o dost peněz

  • V zahraničí se o vás může postarat naše ambasáda (pokud tam máme zastoupení). Nenahrazuje však pojišťovnu.
  • Nedostatek financí například pro uhrazení dluhu ze záchranné akce ale není důvodem, aby se čeští diplomaté v záležitosti angažovali.
  • Horolezci v Pákistánu byli pojištěni cestovním pojištěním u Českého horolezeckého svazu (ČHS), který zajišťuje speciální pojistnou ochranu UNIQA pro své členy.
  • Cestovní pojištění přes ČHS se liší tím, že neomezuje nadmořskou výšku pobytu klienta a také kryje extrémní klimatické podmínky, které ve vysokých nadmořských výškách panují. ČHS je ve smlouvě pojistníkem, klientem může být výhradně člen horolezeckého svazu.
  • Dva čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek uvízli v 6900 metrech nad mořem při sestupu z pákistánské hory Rakapoši  (vrchol  je ve výšce 7788 metrů nad mořem). Celá akce vycházela podle prvních odhadů pákistánských záchranářů na tři až čtyři miliony rupií, v přepočtu od 386 tisíc do více než půl milionu českých korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy