metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Cesta na vrchol pákistánské hory Rakapoši | foto: Jamil Nagri

Případ dvou horolezců. Pojistit horská dobrodružství? Musíte umět číst

  5:44
Neštěstí chodí po lidech i po horách, ne že ne. Případ dvou českých horolezců a jejich záchrany v Pákistánu je toho nejlepším důkazem.

Drama na svazích nejvyšší pákistánské hory Rakapoši zaujalo veřejnost nejen kvůli boji o lidské životy. Lidé si nemohli nepovšimnout skutečnosti, že vedle nákladů na expedici si oba horští dobrodruzi minimálně cestu vrtulníkem zpět zpod vrcholu do nížiny zaplatí ze svého.

Omezení nadmořskou výškou
V Česku se totiž v podstatě na podobnou akci pojistit nelze. Pojišťovny obecně jsou velice opatrné k zajišťování aktivit, které, jak se říká, „smrdí krchovem“. Není problém s turistikou, byť vysokohorskou. Ale pojišťovny to přesně specifikují, „Pojistíme na turistiku do 3000 m n. m. Pokud si rozšíříte pojištění o připojištění Aktivní sport, pojistíme vás až do 5000 m n. m. a na via ferraty do obtížnosti C. Aby pojištění platilo, choďte ale po značených cestách,“ zdůrazňují podmínky v případě Kooperativy. Připomeňme, že v Pákistánu si naši horolezci vyšlápli do více než sedmikilometrové výšky.

„Co se týká cestovního pojištění, tak obdobná expedice jako ta v Pákistánu se u nás běžně pojistit nedá,“ upozorňuje mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata. Hodnotit podrobněji událost nehodlá, nezná další detaily.

Respektujte místní pravidla
Nebezpečné činnosti si hlídají i v Allianz pojišťovně. „Extrémní sporty pojišťujeme výjimečně a individuálně,“ říká pro deník Metro Libuše Krčmářová, produktová specialistka Allianz. V takovém případě si pojišťovna zjišťuje všechny důležité okolnosti. „Pokud chcete podnikat rizikové aktivity, například horolezectví, nebo se chystáte do extrémních podmínek, jako je polární oblast, dobře si pročtěte pojistné podmínky,“ zdůrazňuje.

To možná opomněli oba horolezci. Sice měli pojistku (viz box) uzavřenou u nás, ale zřejmě nedodrželi podepsané podmínky. Pohybovali se v oblasti, kterou naše ministerstvo zahraničí nedoporučuje, a pravděpodobně i porušili místní pravidla. „Tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ říká k události Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny, jež s nimi uzavřela smlouvu. Pojišťovna uhradila pákistánské straně první záchranný let vrtulníku, částku bude ale od obou sportovců požadovat.

Akce za půl mega
Na nerespektování místních podmínek, které mohou za krácení pojistného nebo nevyplacení jakékoli částky, upozorňuje i Česká asociace pojišťoven (ČAP). „Doporučujeme poptat se předem u více pojišťoven a pozorně číst podmínky, kde se hovoří o výjimkách, které mohou opravňovat ke krácení pojistného plnění v případě, že škodní událost vznikla třeba porušením místních zákazů,“ varuje Veronika Nová, mluvčí ČAP.

Pákistánská strana požadovala po českých zachráněných zhruba půl milionu korun za akci a starty celkově tří vrtulníků. Podle posledních informací se spokojili Pákistánci se zhruba sto tisíci korunami.

Adrenalin v cizině je o život, nervy i o dost peněz

  • V zahraničí se o vás může postarat naše ambasáda (pokud tam máme zastoupení). Nenahrazuje však pojišťovnu.
  • Nedostatek financí například pro uhrazení dluhu ze záchranné akce ale není důvodem, aby se čeští diplomaté v záležitosti angažovali.
  • Horolezci v Pákistánu byli pojištěni cestovním pojištěním u Českého horolezeckého svazu (ČHS), který zajišťuje speciální pojistnou ochranu UNIQA pro své členy.
  • Cestovní pojištění přes ČHS se liší tím, že neomezuje nadmořskou výšku pobytu klienta a také kryje extrémní klimatické podmínky, které ve vysokých nadmořských výškách panují. ČHS je ve smlouvě pojistníkem, klientem může být výhradně člen horolezeckého svazu.
  • Dva čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek uvízli v 6900 metrech nad mořem při sestupu z pákistánské hory Rakapoši  (vrchol  je ve výšce 7788 metrů nad mořem). Celá akce vycházela podle prvních odhadů pákistánských záchranářů na tři až čtyři miliony rupií, v přepočtu od 386 tisíc do více než půl milionu českých korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy