metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.

Další 4 fotografie v galerii
Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek. | foto: Česká pošta.

Problémy s pošťáky. Jste doma a stejně nezazvoní

  12:25
Můžu si nedoručený balík, který měl dorazit přes den, vyzvednout v podvečer na naší poště? A proč má paní pošťačka již předem nachystaný lístek, že nejsem doma, i když ji pozoruji z okna bytu? Podobné otázky si podle čtenářů deníku Metro pokládají Češi poměrně často.

Stejně jako manželé Královi, kteří jsou nepohybliví. Podle pětaosmdesátiletého Vladimíra Krále ale nejsou hloupí. „Poštovní doručovatelka pravidelně chodí s již natisknutým oznámením o uložení zásilky čili již dopředu počítá s tím, že doručovat do rukou nebude. Ani od domovních dveří nezvoní, i když jsou tam zvonky. Buďto je negramotná, nebo tak líná,“ říká Vladimír Král, kterému nepomohly ani opakované telefonické stížnosti.

Že se v domácnosti, kde se již netrpělivě očekává zásilka, nemusí celý den zvonek vůbec rozeznít, ví i mluvčí pošty Ivo Vysoudil. Důvodem podle něj bývá buďto pochybení doručovatele, nebo jejich nedostatečný počet.

Fotogalerie

Pokud manželům Královým, podobně jako stovkám dalších čtenářů, balík či dopis do rukou nedorazí, musí se pro něj vypravit na poštu. Není ale třeba spěchat.

„V některých případech může dojít k tomu, že nedoručené zásilky nelze v den pokusu o doručení uložit na stanovené ukládací poště, protože je již uzavřena. Z tohoto důvodu jsou zde zásilky ukládány až následující den,“ vysvětluje postup Vysoudil, podle kterého se tak děje nejčastěji na malých městech.

Problémy pošty

Včasné doručení zásilky si můžete pojistit, připravte si ale koruny navíc. Pošta totiž nabízí také doručování mimo standardní časová pásma či o­víkendu. Za tento systém ale čelí kritice. „Proč platit za něco, co by mělo normálně fungovat?“ ptá se náš další čtenář Miloš.

Kdy lze připlácet?

  • Adresát zásilky může ve vybraných městech požádat o ­doručení zásilky zvláštní pochůzkou. Doručit je možné i v sobotu od osmi do čtrnácti hodin. Cena za doručení zásilky je 97 korun.
  • Doručovat lze i v sobotu (jsou-li zásilky podány v pátek) nebo v neděli či ve státní svátek (jsou-li podány před tímto dnem). Dodání zásilky v neděli či státem uznaný svátek však Česká pošta zajišťuje pouze do vybraných míst.
  • Odesílatel může tyto doplňkové služby zvolit u zásilek EMS, tedy rychlou přepravu dokumentů a zboží do hmotnosti 20 kilogramů, a zásilek Balík Do ruky. Ceny za tyto doplňkové služby jsou různé, nejvýše však 147 ­korun, a ­jsou uvedeny v ceníku pošty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy