metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa
Matěj Stropnický | foto: SZ

Rada se bude hádat nejen o Stropnickém, ale i o stavebních předpisech

  7:44,  aktualizováno  15:01
Pražská koalice možná v příštích dnech vstoupí do dalšího dohodovacího řízení, tentokrát ohledně stavebních předpisů. Na dnešním jednání rady zaznělo od Trojkoalice. Oficiálně se k tomu strany nechtějí vyjadřovat. První řízení o osudu koalice vyvolalo ANO a ČSSD v pondělí. Důvodem je porušení koaliční smlouvy, kterého se dopustil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Koaliční strany mají od zahájení dohodovací řízení měsíc na vyřešení sporů. Poté může kterýkoli z partnerů koaliční smlouvu jednostranně vypovědět. Důvodem vyvolaného dohodovacího řízení je, že Stropnický na lednovém jednání zastupitelstva nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání desetiletého tendru na svoz odpadu za zhruba 13 miliard korun. Odchod Stropnického z rady požadují ANO a ČSSD již několik týdnů. O požadavku také několikrát jednal zastupitelský klub Trojkoalice, který se dosud za Stropnického vždy postavil.

Koalice nemůže už několik týdnů najít shodu ani ohledně problematických stavebních předpisů, které nedávno kvůli výtkám zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Stropnický dnes radním předložil záměr novelizace předpisů. Rada ale po bouřlivé diskusi materiál o týden odložila. „Za úspěch považuji, že je dnes poprvé hájila většina vystupujících v rozpravě. Tím se situace obrací ve prospěch jejich záchrany,“ říká Stropnický, který má předpisy na starosti.

Předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina a radní za ANO Michal Hašek dnes řekli, ze koaličnímu partnerovi, Trojkoalici (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), poslaly požadavek týkající se dohodovacího řízení kvůli Stropnickému. Zastupitelský klub Trojkoalice podle svého vyjádření odpoledne písemné materiály ještě neměl.

Většina je jen jednočlenná

  • Hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.
  • ANO původně usilovalo o hlasy Pirátů, což se ale nepodařilo.
  • Při rozhodování o zmíněném tendru na odpad zachránila koalici nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová, která v prosinci loňského roku opustila klub TOP 09.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek