metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René
Matěj Stropnický | foto: SZ

Rada se bude hádat nejen o Stropnickém, ale i o stavebních předpisech

  7:44,  aktualizováno  15:01
Pražská koalice možná v příštích dnech vstoupí do dalšího dohodovacího řízení, tentokrát ohledně stavebních předpisů. Na dnešním jednání rady zaznělo od Trojkoalice. Oficiálně se k tomu strany nechtějí vyjadřovat. První řízení o osudu koalice vyvolalo ANO a ČSSD v pondělí. Důvodem je porušení koaliční smlouvy, kterého se dopustil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Koaliční strany mají od zahájení dohodovací řízení měsíc na vyřešení sporů. Poté může kterýkoli z partnerů koaliční smlouvu jednostranně vypovědět. Důvodem vyvolaného dohodovacího řízení je, že Stropnický na lednovém jednání zastupitelstva nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání desetiletého tendru na svoz odpadu za zhruba 13 miliard korun. Odchod Stropnického z rady požadují ANO a ČSSD již několik týdnů. O požadavku také několikrát jednal zastupitelský klub Trojkoalice, který se dosud za Stropnického vždy postavil.

Koalice nemůže už několik týdnů najít shodu ani ohledně problematických stavebních předpisů, které nedávno kvůli výtkám zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Stropnický dnes radním předložil záměr novelizace předpisů. Rada ale po bouřlivé diskusi materiál o týden odložila. „Za úspěch považuji, že je dnes poprvé hájila většina vystupujících v rozpravě. Tím se situace obrací ve prospěch jejich záchrany,“ říká Stropnický, který má předpisy na starosti.

Předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina a radní za ANO Michal Hašek dnes řekli, ze koaličnímu partnerovi, Trojkoalici (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), poslaly požadavek týkající se dohodovacího řízení kvůli Stropnickému. Zastupitelský klub Trojkoalice podle svého vyjádření odpoledne písemné materiály ještě neměl.

Většina je jen jednočlenná

  • Hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.
  • ANO původně usilovalo o hlasy Pirátů, což se ale nepodařilo.
  • Při rozhodování o zmíněném tendru na odpad zachránila koalici nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová, která v prosinci loňského roku opustila klub TOP 09.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek