metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec
Matěj Stropnický | foto: SZ

Rada se bude hádat nejen o Stropnickém, ale i o stavebních předpisech

  7:44,  aktualizováno  15:01
Pražská koalice možná v příštích dnech vstoupí do dalšího dohodovacího řízení, tentokrát ohledně stavebních předpisů. Na dnešním jednání rady zaznělo od Trojkoalice. Oficiálně se k tomu strany nechtějí vyjadřovat. První řízení o osudu koalice vyvolalo ANO a ČSSD v pondělí. Důvodem je porušení koaliční smlouvy, kterého se dopustil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Koaliční strany mají od zahájení dohodovací řízení měsíc na vyřešení sporů. Poté může kterýkoli z partnerů koaliční smlouvu jednostranně vypovědět. Důvodem vyvolaného dohodovacího řízení je, že Stropnický na lednovém jednání zastupitelstva nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání desetiletého tendru na svoz odpadu za zhruba 13 miliard korun. Odchod Stropnického z rady požadují ANO a ČSSD již několik týdnů. O požadavku také několikrát jednal zastupitelský klub Trojkoalice, který se dosud za Stropnického vždy postavil.

Koalice nemůže už několik týdnů najít shodu ani ohledně problematických stavebních předpisů, které nedávno kvůli výtkám zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj. Stropnický dnes radním předložil záměr novelizace předpisů. Rada ale po bouřlivé diskusi materiál o týden odložila. „Za úspěch považuji, že je dnes poprvé hájila většina vystupujících v rozpravě. Tím se situace obrací ve prospěch jejich záchrany,“ říká Stropnický, který má předpisy na starosti.

Předseda zastupitelského klubu ČSSD Karel Březina a radní za ANO Michal Hašek dnes řekli, ze koaličnímu partnerovi, Trojkoalici (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), poslaly požadavek týkající se dohodovacího řízení kvůli Stropnickému. Zastupitelský klub Trojkoalice podle svého vyjádření odpoledne písemné materiály ještě neměl.

Většina je jen jednočlenná

  • Hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.
  • ANO původně usilovalo o hlasy Pirátů, což se ale nepodařilo.
  • Při rozhodování o zmíněném tendru na odpad zachránila koalici nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová, která v prosinci loňského roku opustila klub TOP 09.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek