metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš
David Rath | foto: ČTK

Rath píše z vazby pro Metro: Chtějí zničit mě i ČSSD

  11:08
Proces století s Davidem Rathem začíná 7. srpna. Nepříjemné pro sociální demokracii je, že soud bude probíhat i v době, kdy by se mohly konat předčasné volby. "Zakázka je od začátku jasná. Zlikvidovat Davida Ratha a co nejvíce poškodit ČSSD", říká bývalý straník a hejtman z vazby.

Deset týdnů má trvat soud s bývalým členem ČSSD a mocným hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem. Někdejší hvězda levice, obratný řečník i namyšlený muž padl více než před rokem. Policisté ho chytili s krabicí vína, kde měl - jak tvrdí policie - peníze, neboli úplatek.

Ven se paradoxně dostane, až začne soud

Rath je nyní ve vazbě přesně 419 dní, přičemž průměrná délka vazby je u nás 150 dní. Ven se paradoxně dostane až se začátkem soudního procesu - 7. srpna. Bude to určitě jedna z nejsledovanějších českých soudních pří století. Rath tvrdí, že mu policie zničila život, a je přesvědčený o své nevině. Stejně tak jako žalobci nepochybují o jeho vině. Vedle Ratha obviněného z poškození zájmů EU a úplatkářství zasedne na lavici obžalovaných Petr Kott, bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a dalších osm lidí.

V případě odsouzení jim hrozí až 12 let za mřížemi. Jak soudci rozhodnou? Toho se neobává jen David Rath, ale i jeho bývalí kolegové z ČSSD. Ti se totiž snaží domoci předčasných voleb někdy na září. Soud s jejich někdejším stranickým korunním princem by jim proto nepomohl. "Sociální demokracii to určitě minimálně krátkodobě poškodí," domnívá se politolog Jan Bureš. Dotaz deníku Metro, zda se ČSSD obává ztráty preferencí, nechalo vedení strany bez odpovědi.

Rath: Chtějí mě vydusit a zlomit

David Rath odpověděl deníku Metro z ruzyňské vazby na dva dotazy.

Co říkáte tomu, že váš případ jde k soudu po více než roce? A právě nyní?
Chtějí mě nechat vydusit. Zkouší mě a další, tedy MUDr. Pancovou a MUDr. Kotta zlomit, abychom se přiznali k tomu, co jsme nespáchali. Jiný důvod tak dlouhá vazba nemá. Také soud časují co nejblíže k volbám. Cílem kauzy je poškodit ČSSD. To je hlavní motiv autorů.

Obvinění, že jste přijal úplatek, odmítáte. Věříte nicméně, že soud bude probíhat a rozhodovat nestranně?
Zakázka je od začátku jasná. Zlikvidovat Davida Ratha a co nejvíce poškodit ČSSD. Soudy jsou pod velkým tlakem a nevěřím, že je u nás někdo schopen mu čelit. To usuzuji z dlouhé vazby, která nemá žádný prokazatelný důvod. Je založena jen na vůli soudců. Pro nějaký teoretický útěk neexistuje jediný objektivní důkaz. Obávám se, že totéž (vůle soudců - pozn. red.) může sloužit jako podklad pro odsouzení. Tedy proti objektivním posudkům znalců o korektnosti výběrových řízení a nepředražitelnosti zakázek, se postaví subjektivní dojem získaný ze zmatených a zmanipulovaných odposlechů, které se interpretují, jak se to hodí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek