metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 9 °C

Středa, 20. ledna 2021. Svátek má Ilona.
Will Smith
Větší foto
Will Smith | foto: CinemArt

RECENZE: Mladší Smith mlátí staršího

8. října 2019  12:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Chcete se zbavit elitního zabijáka se svědomím? Neposílejte na něj jeho digitálního dvojníka.

Will Smith versus Will Smith. Takhle stručně se dá shrnout děj nového akčního sci-fi snímku Blíženec (v originále Gemini man), jež v sobě kombinuje devadesátkový příběh, nejmodernější digitální triky i honičky pod taktovkou oscarového režiséra Anga Lee.

Film, ve kterém jednapadesátiletý Smith bojuje se svým o třicet let mladším klonem, startuje v českých kinech již tento čtvrtek. Zda byste měli na adaptaci dvaadvacet let starého scénáře vyrazit, záleží do jisté míry na tom, jak moc máte rádi béčkové přímočaré akčňáky, které vás příliš ničím nepřekvapí.

Blíženec

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2019, 117 min

Hodnocení: 50 %

Elitní zabiják Henry Brogan (Will Smith) je profík, který dokáže sejmout kohokoliv a kdekoliv. Když se v něm však po 72 mrtvolách, které za sebou během své špionážní kariéry zanechal, hne svědomí a rozhodne se odejít do důchodu, jeho zaměstnavatel se ho s těžkým srdcem rozhodne nechat zlikvidovat. Při poslední zakázce se k němu totiž dostaly informace, které neměl slyšet. Koho však poslat na člověka, který je v tomhle oboru nejlepší? Ještě, že tu je technokratický záporák Clay Veris (Clive Owen), Broganův bývalý mentor, který má „po ruce“ ideálního kandidáta. Tím je Henryho o třicet let mladší klon, kterého Veris vychoval jako vlastního syna.

Jak jsem již zmínil, duel Willa Smithe s Willem Smithem nebyl původně ušitý na míru tomuto hollywoodskému hláškaři. Blíženec šel v hollywoodu z ruky do ruky již od roku 1997 a zajímali se o něj taková jména jako Clint Eastwood, Mel Gibson, Harrison Ford či Sean Connery.

Za Blížence je pak zahraničními kritiky nejvíce chválen ani ne tak Smith, který si dvojroli náležitě užil, ale spíše režisérská legenda Ang Lee. Akční scény, které divákovi na plátně servíruje, mají sice spíše sestupnou kvalitu (nejlepší a nejlépe natočená je první honička dvojice zabijáků na motorkách), zároveň je však vidět, že se tvůrci vyřádili. Na konci snad možná až moc. Některé bitky, které se snaží v závěru snímku překonat ty předchozí, jsou již vyvedeny co do svižnosti a rychlosti pohybu postav do takového absurdna, že můžete získat pocit, že koukáte na zrychlený záběr. V diskusích souvisejících s Blížencem často padá pojem filmová budoucnost. Pokud však pomineme perfektní práci trikařů, kteří díky moderním technologiím snímání mimiky i pohybu umožnili Smithovi reálně hrát obě postavy zároveň, žádnou zatím nevidím. Smith si prostě jede svůj klasický a mně příjemný standard v žánrové jednohubce, která nemá čím překvapit, nabízí průměrného záporáka a zajímavě nasnímanou akci. Pokud vás navíc baví představa Smithova pokecu se svým o třicet let mladším já, klidně si na Blížence zajděte. Nebo si jej připomeňte v stejně starém seriálu Fresh Prince.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Stromků je letos hodně. Sváží je speciální popelářské hlídky

V Praze 4 mají zřejmě rádi živé stromky.
vydáno 19. ledna 2021  18:19

Nápor povalujících se jehličnanů přišel tento týden. Hromadu v Praze 4 stihli uklidit včera.   celý článek

Vaše fotky z Prahy