metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Will Smith
Větší foto
Will Smith | foto: CinemArt

RECENZE: Mladší Smith mlátí staršího

8. října 2019  12:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Chcete se zbavit elitního zabijáka se svědomím? Neposílejte na něj jeho digitálního dvojníka.

Will Smith versus Will Smith. Takhle stručně se dá shrnout děj nového akčního sci-fi snímku Blíženec (v originále Gemini man), jež v sobě kombinuje devadesátkový příběh, nejmodernější digitální triky i honičky pod taktovkou oscarového režiséra Anga Lee.

Film, ve kterém jednapadesátiletý Smith bojuje se svým o třicet let mladším klonem, startuje v českých kinech již tento čtvrtek. Zda byste měli na adaptaci dvaadvacet let starého scénáře vyrazit, záleží do jisté míry na tom, jak moc máte rádi béčkové přímočaré akčňáky, které vás příliš ničím nepřekvapí.

Blíženec

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2019, 117 min

Hodnocení: 50 %

Elitní zabiják Henry Brogan (Will Smith) je profík, který dokáže sejmout kohokoliv a kdekoliv. Když se v něm však po 72 mrtvolách, které za sebou během své špionážní kariéry zanechal, hne svědomí a rozhodne se odejít do důchodu, jeho zaměstnavatel se ho s těžkým srdcem rozhodne nechat zlikvidovat. Při poslední zakázce se k němu totiž dostaly informace, které neměl slyšet. Koho však poslat na člověka, který je v tomhle oboru nejlepší? Ještě, že tu je technokratický záporák Clay Veris (Clive Owen), Broganův bývalý mentor, který má „po ruce“ ideálního kandidáta. Tím je Henryho o třicet let mladší klon, kterého Veris vychoval jako vlastního syna.

Jak jsem již zmínil, duel Willa Smithe s Willem Smithem nebyl původně ušitý na míru tomuto hollywoodskému hláškaři. Blíženec šel v hollywoodu z ruky do ruky již od roku 1997 a zajímali se o něj taková jména jako Clint Eastwood, Mel Gibson, Harrison Ford či Sean Connery.

Za Blížence je pak zahraničními kritiky nejvíce chválen ani ne tak Smith, který si dvojroli náležitě užil, ale spíše režisérská legenda Ang Lee. Akční scény, které divákovi na plátně servíruje, mají sice spíše sestupnou kvalitu (nejlepší a nejlépe natočená je první honička dvojice zabijáků na motorkách), zároveň je však vidět, že se tvůrci vyřádili. Na konci snad možná až moc. Některé bitky, které se snaží v závěru snímku překonat ty předchozí, jsou již vyvedeny co do svižnosti a rychlosti pohybu postav do takového absurdna, že můžete získat pocit, že koukáte na zrychlený záběr. V diskusích souvisejících s Blížencem často padá pojem filmová budoucnost. Pokud však pomineme perfektní práci trikařů, kteří díky moderním technologiím snímání mimiky i pohybu umožnili Smithovi reálně hrát obě postavy zároveň, žádnou zatím nevidím. Smith si prostě jede svůj klasický a mně příjemný standard v žánrové jednohubce, která nemá čím překvapit, nabízí průměrného záporáka a zajímavě nasnímanou akci. Pokud vás navíc baví představa Smithova pokecu se svým o třicet let mladším já, klidně si na Blížence zajděte. Nebo si jej připomeňte v stejně starém seriálu Fresh Prince.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám