metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 8 °C

Úterý, 18. února 2020. Svátek má Gizela.
Will Smith
Větší foto
Will Smith | foto: CinemArt

RECENZE: Mladší Smith mlátí staršího

8. října 2019  12:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Chcete se zbavit elitního zabijáka se svědomím? Neposílejte na něj jeho digitálního dvojníka.

Will Smith versus Will Smith. Takhle stručně se dá shrnout děj nového akčního sci-fi snímku Blíženec (v originále Gemini man), jež v sobě kombinuje devadesátkový příběh, nejmodernější digitální triky i honičky pod taktovkou oscarového režiséra Anga Lee.

Film, ve kterém jednapadesátiletý Smith bojuje se svým o třicet let mladším klonem, startuje v českých kinech již tento čtvrtek. Zda byste měli na adaptaci dvaadvacet let starého scénáře vyrazit, záleží do jisté míry na tom, jak moc máte rádi béčkové přímočaré akčňáky, které vás příliš ničím nepřekvapí.

Blíženec

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2019, 117 min

Hodnocení: 50 %

Elitní zabiják Henry Brogan (Will Smith) je profík, který dokáže sejmout kohokoliv a kdekoliv. Když se v něm však po 72 mrtvolách, které za sebou během své špionážní kariéry zanechal, hne svědomí a rozhodne se odejít do důchodu, jeho zaměstnavatel se ho s těžkým srdcem rozhodne nechat zlikvidovat. Při poslední zakázce se k němu totiž dostaly informace, které neměl slyšet. Koho však poslat na člověka, který je v tomhle oboru nejlepší? Ještě, že tu je technokratický záporák Clay Veris (Clive Owen), Broganův bývalý mentor, který má „po ruce“ ideálního kandidáta. Tím je Henryho o třicet let mladší klon, kterého Veris vychoval jako vlastního syna.

Jak jsem již zmínil, duel Willa Smithe s Willem Smithem nebyl původně ušitý na míru tomuto hollywoodskému hláškaři. Blíženec šel v hollywoodu z ruky do ruky již od roku 1997 a zajímali se o něj taková jména jako Clint Eastwood, Mel Gibson, Harrison Ford či Sean Connery.

Za Blížence je pak zahraničními kritiky nejvíce chválen ani ne tak Smith, který si dvojroli náležitě užil, ale spíše režisérská legenda Ang Lee. Akční scény, které divákovi na plátně servíruje, mají sice spíše sestupnou kvalitu (nejlepší a nejlépe natočená je první honička dvojice zabijáků na motorkách), zároveň je však vidět, že se tvůrci vyřádili. Na konci snad možná až moc. Některé bitky, které se snaží v závěru snímku překonat ty předchozí, jsou již vyvedeny co do svižnosti a rychlosti pohybu postav do takového absurdna, že můžete získat pocit, že koukáte na zrychlený záběr. V diskusích souvisejících s Blížencem často padá pojem filmová budoucnost. Pokud však pomineme perfektní práci trikařů, kteří díky moderním technologiím snímání mimiky i pohybu umožnili Smithovi reálně hrát obě postavy zároveň, žádnou zatím nevidím. Smith si prostě jede svůj klasický a mně příjemný standard v žánrové jednohubce, která nemá čím překvapit, nabízí průměrného záporáka a zajímavě nasnímanou akci. Pokud vás navíc baví představa Smithova pokecu se svým o třicet let mladším já, klidně si na Blížence zajděte. Nebo si jej připomeňte v stejně starém seriálu Fresh Prince.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když padne na semaforu žlutá, řidiči šlápnou na plyn

Ilustrační snímek
vydáno 18. února 2020  5:12

Na přechodech dochází ke střetům s chodci. Chystá se drastické zvýšení pokut.   celý článek

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám