metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče si proluka u hotelu...
(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ředitel IPR inkasoval 300 tisíc

8. září 2018  15:20
Výše finančních ohodnocení pracovníků pražských organizací halí rouška tajemství.

Odměna jako z říše snů, nebo jen adekvátní ohodnocení dobře vykonané práce? Tyto otázky mohou v člověku vyvstat ve chvíli, kdy si pročítá loňská usnesení magistrátní rady.

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč totiž podle nich v květnu a v listopadu loňského roku inkasoval od města dvakrát odměnu 150 tisíc korun. Dohromady celkem 300 tisíc dostal dle usnesení rady za splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů.

„Průměrný měsíční plat ředitele IPR činil v loňském roce 73 tisíc korun. Bez těch dvou odměn je to 56 tisíc korun měsíčně. Je to adekvátní odměna organizaci, kde pracuje přes 200 lidí a má skoro čtyři sta milionů korun rozpočet,“ řekla deníku Metro náměstkyně primátorky Petra Kolínská, která jeden z návrhů na odměnu radě předložila.

Komentář ředitele IPR Ondřeje Boháče se deníku Metro nepodařilo získat. Čtenářům ale prostřednictvím mluvčího organizace Marka Váchy vzkázal, že si přesnou výši odměn z loňského roku již nepamatuje. Aby deník Metro ověřil, zda je výše odměn v případě ředitele IPR adekvátní, oslovil prostřednictvím tiskového odboru také ředitele Pražských služeb Patrika Romana. Svozová společnost má totiž, stejně jako IPR, stovky zaměstnanců i mnohamilionový rozpočet.

Ředitel společnosti, jejíž většinový podíl vlastní hlavní město, se ale zdráhá výši svého ohodnocení sdělit. „Ptáte se na příjem měsíční, či roční? A tedy čistý příjem? Pokusím se zjistit více,“ sdělil nejprve deníku Metro mluvčí Radim Mana. Několik hodin po položení dotazu však už tak nápomocný být nemohl. „Pan ředitel vám hodlá částku sdělit, ale pod podmínkou a zárukou, že ve stejném textu bude uveřejněn plat vašeho pana ředitele, vašich nadřízených a ostatních členů redakce,“ vysvětluje postoj svého ředitele Mana.

Ani u tak velké příspěvkové organizace, jakou je v hlavním městě Technická správa komunikací, deník Metro s dotazem na výši platu ředitele neuspěl. Její mluvčí Barbora Lišková deníku Metro vysvětlila, že ohodnocení ředitele Petra Smolky ani jiných členů vedení společnosti sdělovat do médií nemůže.

O pohádkovém platu pro ředitele Institutu plánování a rozvoje se spekulovalo již před čtyřmi lety, kdy organizace vznikla. Tehdejší ředitel IPR Tomáš Ctibor na základě rozhodnutí rady inkasoval částku 200 tisíc korun. Podobně jako v případě Boháče si údajně částku zasloužil za vzorné plnění nestandardních úkolů. Kvůli rozporuplnému přijetí nově vzniklé instituce se však Ctibor setkal s podstatně odmítavější reakcí veřejnosti i opozice.

„Vznik institutu zatížil městský rozpočet částkou přesahující 400 milionů korun. Je to jen bezohledné projídání a odměna pro nového ředitele institutu už je pouze třešničkou na dortu,“ uvedl tehdejší šéf pražské ODS Filip Humplík.

Svobodný přístup k informacím

  • V Česku platí zákon číslo 106 o svobodném přístupu k informacím. Žadatel díky němu může požadovat jakékoliv informace včetně výše platů institucí bez nutnosti vysvětlovat, proč informace vyžaduje.
  • Je však mnohdy na instituci, jak s daným dotazem naloží. Dle zkušeností některých čtenářů vypadá mnohdy výsledek jako seznam funkcí a částek, které v daném období inkasovali, bez uvedení konkrétních jmen.
  • Souvisejícím konceptem zákona jsou také veřejná zasedání, ke kterým má veřejnost ze zákona přístup. Nikoliv pouze k jejich výsledkům. O výši odměn vyplacených magistrátem si tak může udělat představu opravdu každý.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám