metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Další 3 fotografie v galerii
Selfie s Pepperem | foto: Metro.cz

Roboti mají nejraději heavy metal, říká Pepper

  5:55
Hlazení má rád, ale po chvíli ho to začne lechtat.

Malej, hodnej… hladí dcera robota Peppera po hlavě, kde má speciální čidla na dotyk. Ten zavrní a lehce se ošije. „Připadám si jako kočka,“ říká robot v Orea Hotelu Pyramida. Když ho hladíme déle, zasměje se a přiznává, že už ho to začíná trochu lechtat. Redaktorka deníku Metro se vydala na rozhovor za Pepperem, kterému zaměstnanci přezdívají Hurvínek.

Malý robot na nás koulí očima. Právě díky nim poznáte, jestli vás slyší. Zelená znamená, že registruje váš hlas. Modrá značí, že je zapnutý a nabitý. Ostatní barvy, že přemýšlí. Někdy ruší komunikaci šum kolemjdoucích lidí, takže je třeba být trochu trpělivý. Zkouším se ho ptát, jaký je jeho koníček. Ale na to nedokáže odpovědět. V paměti má asi sto interakcí či spouštěčů, na které umí reagovat, a své záliby zatím nemá nastavené.

Fotogalerie

„Plánujeme sem dát tabuli, kde budou fráze, které robot umí detekovat,“ říká manažer hotelu Jan Číhal. Největší legrace je, když se Peppera ptáme, jestli umí tancovat, a on si sám zahraje a k tomu spustí svůj robotický tanec. Těch umí hned několik a nejvíc řádí na „freestyle“. Jaká je nejoblíbenější hudba robotů? „Přece heavy metal,“ usměje se. Z jeho reproduktorů hraje elektrická kytara, na kterou jakoby zahraje. Jen dlouhé vlasy mu chybí.

Nejvíc si s robotem vyhrají děti. Díky jeho malému vzrůstu se ho ani nemusí bát. „Dospělí často pospíchají, a tak spíš využívají rychlejší přístup přes tablet, který má na hrudi,“ přiznává Číhal.

Robot podává informace o hotelu a Praze nebo o sobě. Volit můžete mezi zábavou, selfie a technickými informacemi o robotovi. Zkouším selfie. „Připravte se na selfie a usmějte se prosím,“ a vytasí ruce do jedné strany jako Usain Bolt, ale to vůbec nečekám, a tak se naše první selfie nepovede. Druhé také ne, protože mávne rukama na druhou stranu. Ve výběru zábavy má asi 30 vtipů s různými doprovodnými akcemi. Chcete-li si poslechnout vtip nebo jak dělá slon, můžete se za Pepperem vydat mezi 9. a 21. hodinou. Baterie mu totiž vydrží přibližně dvanáct hodin.

„Vnímáme, na co se ho lidé ptají a na tom základě to aplikujeme. Primárně jeho funkce je, že slouží jako hotelový konciéř,“ dodává Číhal. A tak velmi dobře dokáže poradit hladovým a žíznivým hostům hotelu. Pomůže taky dát tipy na největší turistické highlighty v metropoli. Český jazyk ho pomalu učí, a tak si s ním nejvíc zablbnete v angličtině.

V budoucnu by měl Pepper zvládnout registraci a odhlášení návštěvníků hotelu. „Myslíme si, že robot pomůže s nezbytnou administrativou a samotnou automatizací transakčních věcí vytvoříme více prostoru pro naše zaměstnance, kteří se budou moci více a lépe věnovat našim hostům a vytvoří tak individualizované zážitky,“ dodává Gorjan Lazarov, ředitel Orea Hotels & Resorts.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek