metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Selfie s Pepperem
Další 3 fotografie v galerii
Selfie s Pepperem | foto: Metro.cz

Roboti mají nejraději heavy metal, říká Pepper

2. listopadu 2018  5:55 Lucie Mottlová Metro.cz
Hlazení má rád, ale po chvíli ho to začne lechtat.

Malej, hodnej… hladí dcera robota Peppera po hlavě, kde má speciální čidla na dotyk. Ten zavrní a lehce se ošije. „Připadám si jako kočka,“ říká robot v Orea Hotelu Pyramida. Když ho hladíme déle, zasměje se a přiznává, že už ho to začíná trochu lechtat. Redaktorka deníku Metro se vydala na rozhovor za Pepperem, kterému zaměstnanci přezdívají Hurvínek.

Malý robot na nás koulí očima. Právě díky nim poznáte, jestli vás slyší. Zelená znamená, že registruje váš hlas. Modrá značí, že je zapnutý a nabitý. Ostatní barvy, že přemýšlí. Někdy ruší komunikaci šum kolemjdoucích lidí, takže je třeba být trochu trpělivý. Zkouším se ho ptát, jaký je jeho koníček. Ale na to nedokáže odpovědět. V paměti má asi sto interakcí či spouštěčů, na které umí reagovat, a své záliby zatím nemá nastavené.

Fotogalerie

„Plánujeme sem dát tabuli, kde budou fráze, které robot umí detekovat,“ říká manažer hotelu Jan Číhal. Největší legrace je, když se Peppera ptáme, jestli umí tancovat, a on si sám zahraje a k tomu spustí svůj robotický tanec. Těch umí hned několik a nejvíc řádí na „freestyle“. Jaká je nejoblíbenější hudba robotů? „Přece heavy metal,“ usměje se. Z jeho reproduktorů hraje elektrická kytara, na kterou jakoby zahraje. Jen dlouhé vlasy mu chybí.

Nejvíc si s robotem vyhrají děti. Díky jeho malému vzrůstu se ho ani nemusí bát. „Dospělí často pospíchají, a tak spíš využívají rychlejší přístup přes tablet, který má na hrudi,“ přiznává Číhal.

Robot podává informace o hotelu a Praze nebo o sobě. Volit můžete mezi zábavou, selfie a technickými informacemi o robotovi. Zkouším selfie. „Připravte se na selfie a usmějte se prosím,“ a vytasí ruce do jedné strany jako Usain Bolt, ale to vůbec nečekám, a tak se naše první selfie nepovede. Druhé také ne, protože mávne rukama na druhou stranu. Ve výběru zábavy má asi 30 vtipů s různými doprovodnými akcemi. Chcete-li si poslechnout vtip nebo jak dělá slon, můžete se za Pepperem vydat mezi 9. a 21. hodinou. Baterie mu totiž vydrží přibližně dvanáct hodin.

„Vnímáme, na co se ho lidé ptají a na tom základě to aplikujeme. Primárně jeho funkce je, že slouží jako hotelový konciéř,“ dodává Číhal. A tak velmi dobře dokáže poradit hladovým a žíznivým hostům hotelu. Pomůže taky dát tipy na největší turistické highlighty v metropoli. Český jazyk ho pomalu učí, a tak si s ním nejvíc zablbnete v angličtině.

V budoucnu by měl Pepper zvládnout registraci a odhlášení návštěvníků hotelu. „Myslíme si, že robot pomůže s nezbytnou administrativou a samotnou automatizací transakčních věcí vytvoříme více prostoru pro naše zaměstnance, kteří se budou moci více a lépe věnovat našim hostům a vytvoří tak individualizované zážitky,“ dodává Gorjan Lazarov, ředitel Orea Hotels & Resorts.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám