metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Dalších 5 fotografií v galerii
Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a daleko raději kouzla předvádějí. (Fotografie použitá ze seriálu kouzel, který byl připravovaný pro dětský časopis) | foto: Jiří Hadaš

Kouzla jsou už jednodušší, říká šéf magického svazu

  16:35
Chtěli byste umět kouzlit jako David Copperfield nebo Chris Angel? Naučte se to od kolegů z Českého magického svazu – instituce, která téměř padesát let sdružuje kouzelníky z Čech, Moravy i Slovenska.

Právě oni se magii věnují na profesionální či amatérské úrovni. Více než čtyřem stovkám členů šéfuje dvaačtyřicetiletý Jiří Hadaš. Na jeho předsednické stoličce v minulosti seděl třeba také kouzelník Pavel Kožíšek. „Nejlepší kouzlo je takové, po jehož předvedení si ostatní kouzelníci sednou večer k pivu a dumají, jak to ten chlap sakra udělal,“ říká Hadaš.

Kdy je nejlépe začít s kouzlením?
Já začínal v pěti a na děti se specializuji, ale obecně se dá začít kdykoliv. Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a daleko raději kouzla předvádějí.
U starších samouků, kteří nemají správné vedení, zase hrozí, že si vypěstují špatné návyky.

O jaké návyky jde?
Kouzelník se třeba naučí kouzlo z internetového videa a pak se diví, že publikum reaguje jinak, než očekával. Nebo mu někdo sáhne do karet a nemá náhradní řešení.

Prý se dají kouzla také koupit?
Máte pravdu, ale my kouzla neprodáváme. Nemáme na to kapacity. V Česku ale existuje řada speciálních výrobců rekvizit, iluzí i celých kouzel.
To se ale spíše vyplatí kouzelnickým celebritám, jako je třeba David Copperfield. Je to totiž velký byznys. Jeden výrobce kouzel mu takhle na klíč vyrobil létání. Copperfield pak tři roky létal a měl na to autorská práva. Pak, když už bylo kouzlo volné, začal lítat kdekdo.

Jde dnes ještě vymyslet něco nevídaného?
U nás iluzionista moc možností nemá. Může probodat, přeřezat, objevit se, ale jde hlavně o to, v jakém designu iluzi předvedete. Třeba Chris Angel takhle vylepšil klasické kouzlo probodnutí železnými tyčemi tak, že se nechal napíchnout na plot. Trend se teď také vrací k jednoduchosti, tedy ke stolu a jednoduchému provedení bez zbytečností.

Jak se stát členem svazu?
Zkontaktujete nás přes web nebo některý z kouzelnických klubů a je to. Není ale vůbec nutné být členem od začátku. Vždycky říkám, že je lepší na naše kouzelnické semináře či vystoupení nejprve párkrát přijít a pak se teprve rozhodnout.

Platíte příspěvky?
Jsme neziskovka, takže se platí nějaké čtyři stovky ročně na pokrytí výdajů. Pak má člen slevy na festivaly, vystoupení, soutěže, dostává klubový časopis a hlavně – pomáhají mu kolegové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek