metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a...
Dalších 5 fotografií v galerii
Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a daleko raději kouzla předvádějí. (Fotografie použitá ze seriálu kouzel, který byl připravovaný pro dětský časopis) | foto: Jiří Hadaš

Kouzla jsou už jednodušší, říká šéf magického svazu

13. listopadu 2016  16:35 Filip Jaroševský Metro.cz
Chtěli byste umět kouzlit jako David Copperfield nebo Chris Angel? Naučte se to od kolegů z Českého magického svazu – instituce, která téměř padesát let sdružuje kouzelníky z Čech, Moravy i Slovenska.

Právě oni se magii věnují na profesionální či amatérské úrovni. Více než čtyřem stovkám členů šéfuje dvaačtyřicetiletý Jiří Hadaš. Na jeho předsednické stoličce v minulosti seděl třeba také kouzelník Pavel Kožíšek. „Nejlepší kouzlo je takové, po jehož předvedení si ostatní kouzelníci sednou večer k pivu a dumají, jak to ten chlap sakra udělal,“ říká Hadaš.

Kdy je nejlépe začít s kouzlením?
Já začínal v pěti a na děti se specializuji, ale obecně se dá začít kdykoliv. Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a daleko raději kouzla předvádějí.
U starších samouků, kteří nemají správné vedení, zase hrozí, že si vypěstují špatné návyky.

O jaké návyky jde?
Kouzelník se třeba naučí kouzlo z internetového videa a pak se diví, že publikum reaguje jinak, než očekával. Nebo mu někdo sáhne do karet a nemá náhradní řešení.

Prý se dají kouzla také koupit?
Máte pravdu, ale my kouzla neprodáváme. Nemáme na to kapacity. V Česku ale existuje řada speciálních výrobců rekvizit, iluzí i celých kouzel.
To se ale spíše vyplatí kouzelnickým celebritám, jako je třeba David Copperfield. Je to totiž velký byznys. Jeden výrobce kouzel mu takhle na klíč vyrobil létání. Copperfield pak tři roky létal a měl na to autorská práva. Pak, když už bylo kouzlo volné, začal lítat kdekdo.

Jde dnes ještě vymyslet něco nevídaného?
U nás iluzionista moc možností nemá. Může probodat, přeřezat, objevit se, ale jde hlavně o to, v jakém designu iluzi předvedete. Třeba Chris Angel takhle vylepšil klasické kouzlo probodnutí železnými tyčemi tak, že se nechal napíchnout na plot. Trend se teď také vrací k jednoduchosti, tedy ke stolu a jednoduchému provedení bez zbytečností.

Jak se stát členem svazu?
Zkontaktujete nás přes web nebo některý z kouzelnických klubů a je to. Není ale vůbec nutné být členem od začátku. Vždycky říkám, že je lepší na naše kouzelnické semináře či vystoupení nejprve párkrát přijít a pak se teprve rozhodnout.

Platíte příspěvky?
Jsme neziskovka, takže se platí nějaké čtyři stovky ročně na pokrytí výdajů. Pak má člen slevy na festivaly, vystoupení, soutěže, dostává klubový časopis a hlavně – pomáhají mu kolegové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: 1,2,3, pražské tramvaje startují!

Zahájení provozu Vzpomínky na Prahu
vydáno 18. září 2020  11:00

Kdo z nás by nemiloval (a výjimečně i nenáviděl) Dopravní podnik hl. m. Prahy… Vězte však, že jeho předchůdce se jmenoval Elektrické podniky královského...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám