metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Pondělí, 15. července 2019. Svátek má Jindřich.
Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a...
Dalších 5 fotografií v galerii
Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a daleko raději kouzla předvádějí. (Fotografie použitá ze seriálu kouzel, který byl připravovaný pro dětský časopis) | foto: Jiří Hadaš

Kouzla jsou už jednodušší, říká šéf magického svazu

13. listopadu 2016  16:35 Filip Jaroševský Metro.cz
Chtěli byste umět kouzlit jako David Copperfield nebo Chris Angel? Naučte se to od kolegů z Českého magického svazu – instituce, která téměř padesát let sdružuje kouzelníky z Čech, Moravy i Slovenska.

Právě oni se magii věnují na profesionální či amatérské úrovni. Více než čtyřem stovkám členů šéfuje dvaačtyřicetiletý Jiří Hadaš. Na jeho předsednické stoličce v minulosti seděl třeba také kouzelník Pavel Kožíšek. „Nejlepší kouzlo je takové, po jehož předvedení si ostatní kouzelníci sednou večer k pivu a dumají, jak to ten chlap sakra udělal,“ říká Hadaš.

Kdy je nejlépe začít s kouzlením?
Já začínal v pěti a na děti se specializuji, ale obecně se dá začít kdykoliv. Děti jsou často netrpělivé a vidíte na nich, že se nerady učí triky a chmaty a daleko raději kouzla předvádějí.
U starších samouků, kteří nemají správné vedení, zase hrozí, že si vypěstují špatné návyky.

O jaké návyky jde?
Kouzelník se třeba naučí kouzlo z internetového videa a pak se diví, že publikum reaguje jinak, než očekával. Nebo mu někdo sáhne do karet a nemá náhradní řešení.

Prý se dají kouzla také koupit?
Máte pravdu, ale my kouzla neprodáváme. Nemáme na to kapacity. V Česku ale existuje řada speciálních výrobců rekvizit, iluzí i celých kouzel.
To se ale spíše vyplatí kouzelnickým celebritám, jako je třeba David Copperfield. Je to totiž velký byznys. Jeden výrobce kouzel mu takhle na klíč vyrobil létání. Copperfield pak tři roky létal a měl na to autorská práva. Pak, když už bylo kouzlo volné, začal lítat kdekdo.

Jde dnes ještě vymyslet něco nevídaného?
U nás iluzionista moc možností nemá. Může probodat, přeřezat, objevit se, ale jde hlavně o to, v jakém designu iluzi předvedete. Třeba Chris Angel takhle vylepšil klasické kouzlo probodnutí železnými tyčemi tak, že se nechal napíchnout na plot. Trend se teď také vrací k jednoduchosti, tedy ke stolu a jednoduchému provedení bez zbytečností.

Jak se stát členem svazu?
Zkontaktujete nás přes web nebo některý z kouzelnických klubů a je to. Není ale vůbec nutné být členem od začátku. Vždycky říkám, že je lepší na naše kouzelnické semináře či vystoupení nejprve párkrát přijít a pak se teprve rozhodnout.

Platíte příspěvky?
Jsme neziskovka, takže se platí nějaké čtyři stovky ročně na pokrytí výdajů. Pak má člen slevy na festivaly, vystoupení, soutěže, dostává klubový časopis a hlavně – pomáhají mu kolegové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejvíc plýtváme s oblečením, jídlem a časem, říká student sociologie

Alvin Korčák
vydáno 15. července 2019  16:21

Vyznává minimalismus a na přednáškách nabízí i dalším lidem cesty, jak snížit počet věcí, které ani nepotřebují. V rozhovoru pro deník Metro mluvil mladý...  celý článek

Sbohem, Sheldone! Seriálový fenomén končí

Celá parta
vydáno 15. července 2019  13:11

Poslední epizoda seriálu Teorie velkého třesku bude dnes večer k vidění na stanici Prima Cool.  celý článek

Hon na správce rozbitých schůdků trval téměř měsíc

Děravý a bez nájezdu.
vydáno 15. července 2019  10:03

Rozbité chodníky, přerostlá zeleň nebo špatně značené přechody. To jsou časté nešvary, jejichž fotografie pravidelně zasílají čtenáři do rubriky Metro...  celý článek

Bulli bude vozit orosené poklady ze všech koutů Česka

Zleva: Jan „Johny“ Pavliš, Ivo Krejčiřík a Jirka Žardecký
vydáno 15. července 2019  5:44

Česko je známé i díky svému pivu. Většinou ale lidé sáhnou po „komerční“ značce. To se rozhodli změnit tři kamarádi z Brna. „Renovujeme staré hippie auto...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám