metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Jan Kulhánek | foto: Jan Kulhánek, Psychoterapie AndělMetro.cz

Rozhovor: Nikdo nemá rád pocit ohrožení, říká psycholog Jan Kulhánek

  7:00
O tom, jak mohou kurzy sebeobrany pomoci lidské psychice si deník Metro povídal s psychologem Janem Kulhánkem z Psychoterapie Anděl.

Jak působí kurzy sebeobrany na lidskou psychiku a jak mohou pomoci?
Pocit, že se můžeme účinněji bránit v nebezpečné situaci zvyšuje celkově pocity bezpečí. Kurzy sebeobrany ale také učí, jak nebezpečným situacím předcházet nebo z nich včas uniknout, což je pro reálné zvýšení bezpečí ještě důležitější.

Může kurz nějak uškodit?
Pokud má někdo větší sklony k agresivitě a po absolvování kurzu získal dojem, že se může prostě úspěšněji prát, pak se může snadno dostat do velmi nepříjemné situace, která u uškodí. Zvýšené sebevědomí, které ní podložené reálnou dovedností, zkresluje vnímání situace a člověk pak jde zbytečně do nepřiměřeného rizika.

Jsou Vám známy nějaké konkrétní případy, kdy kurz pomohl?
Určitě, chodí ke mě do psychoterapie řada žen, které byly napadeny a úspěšně se díky sebeobraně ubránily nebo se jim podařilo prostě včas uniknout. Nezpanikařily, zachovaly si schopnost reagovat. Také se kurzy sebeobrany dělají pro pracovníky na psychiatrických odděleních (tedy spíše ve světě), aby uměli lépe zacházet s agresivními pacienty, tady jsou s tím velmi dobré zkušenosti.

Proč se podle Vás na kurzy lidé hlásí a jsou podle Vás k užitku?
Nikdo nemá rád pocit úzkosti a ohrožení, jsou to často lidé, kteří se vyskytují v rizikových situacích nebo ještě častěji kteří sami nebo v blízkém okolí něco ohrožujícího zažili, s nějakým ohrožením se setkali. Lepší schopnost se bránit znamená lépe konfliktu předejít nebo z něj dokázat včas uniknout.

Kurzy sebeobrany městských částí

Kde vás zdarma naučí se bránit.

  • Praha 1 - MČ Praha 1 ve spolupráci s Obvodním ředitelstvím Městské policie pořádá kurzy jiu-jitsu, populární sebeobrany krav maga a kondičního cvičení pro ženy.
  • Praha 3 - Ve sportovním a rekreační areál Pražačka ve spolupráci s MČ Praha 3 kurzy sebeobrany pro seniory, ženy a dívky od 18 let . Základní kurzy pro veřejnost se konají každý měsíc a budou se zaměřovat především na vybrané techniky ze stylu Musado.
  • Praha 6 - Pořádá ve spolupráci s policií už několik let pravidelně akci Bezpečná ulice na Náměstí svobody.
  • Praha 10 - Kurzy probíhají ve Sport centru na Konečné ulici. Jsou kurzy dvojího typu. Ženy do padesáti let a smíšená skupina seniorů. Kurzy trvají měsíc a půl v osmi skupinách dvakrát týdně po celý rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy