metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej
Jan Kulhánek | foto: Jan Kulhánek, Psychoterapie AndělMetro.cz

Rozhovor: Nikdo nemá rád pocit ohrožení, říká psycholog Jan Kulhánek

  7:00
O tom, jak mohou kurzy sebeobrany pomoci lidské psychice si deník Metro povídal s psychologem Janem Kulhánkem z Psychoterapie Anděl.

Jak působí kurzy sebeobrany na lidskou psychiku a jak mohou pomoci?
Pocit, že se můžeme účinněji bránit v nebezpečné situaci zvyšuje celkově pocity bezpečí. Kurzy sebeobrany ale také učí, jak nebezpečným situacím předcházet nebo z nich včas uniknout, což je pro reálné zvýšení bezpečí ještě důležitější.

Může kurz nějak uškodit?
Pokud má někdo větší sklony k agresivitě a po absolvování kurzu získal dojem, že se může prostě úspěšněji prát, pak se může snadno dostat do velmi nepříjemné situace, která u uškodí. Zvýšené sebevědomí, které ní podložené reálnou dovedností, zkresluje vnímání situace a člověk pak jde zbytečně do nepřiměřeného rizika.

Jsou Vám známy nějaké konkrétní případy, kdy kurz pomohl?
Určitě, chodí ke mě do psychoterapie řada žen, které byly napadeny a úspěšně se díky sebeobraně ubránily nebo se jim podařilo prostě včas uniknout. Nezpanikařily, zachovaly si schopnost reagovat. Také se kurzy sebeobrany dělají pro pracovníky na psychiatrických odděleních (tedy spíše ve světě), aby uměli lépe zacházet s agresivními pacienty, tady jsou s tím velmi dobré zkušenosti.

Proč se podle Vás na kurzy lidé hlásí a jsou podle Vás k užitku?
Nikdo nemá rád pocit úzkosti a ohrožení, jsou to často lidé, kteří se vyskytují v rizikových situacích nebo ještě častěji kteří sami nebo v blízkém okolí něco ohrožujícího zažili, s nějakým ohrožením se setkali. Lepší schopnost se bránit znamená lépe konfliktu předejít nebo z něj dokázat včas uniknout.

Kurzy sebeobrany městských částí

Kde vás zdarma naučí se bránit.

  • Praha 1 - MČ Praha 1 ve spolupráci s Obvodním ředitelstvím Městské policie pořádá kurzy jiu-jitsu, populární sebeobrany krav maga a kondičního cvičení pro ženy.
  • Praha 3 - Ve sportovním a rekreační areál Pražačka ve spolupráci s MČ Praha 3 kurzy sebeobrany pro seniory, ženy a dívky od 18 let . Základní kurzy pro veřejnost se konají každý měsíc a budou se zaměřovat především na vybrané techniky ze stylu Musado.
  • Praha 6 - Pořádá ve spolupráci s policií už několik let pravidelně akci Bezpečná ulice na Náměstí svobody.
  • Praha 10 - Kurzy probíhají ve Sport centru na Konečné ulici. Jsou kurzy dvojího typu. Ženy do padesáti let a smíšená skupina seniorů. Kurzy trvají měsíc a půl v osmi skupinách dvakrát týdně po celý rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek