metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda
Jan Přeučil | foto: ČTK

Rozhovor: Nová generace musí ctít boj proti komunismu, říká Přeučil

  10:31
V roce 1989 u nás skončil režim budovaný podle zdánlivě ušlechtilé ideologie. Jednou z tváří projektu Člověka v tísni s názvem Proti ztrátě paměti, který si klade za cíl nezapomínat na zlovůli komunistů, je herec Jan Přeučil.

Proč nezapomínat? 
Je nutné nezapomínat, co se odehrálo před 25 lety a co generace prožily ve více než 40 let trvajícím zoufalém komunistickém režimu. Na to se nesmí zapomínat. Mladá generace by si měla uvědomit, že za to, aby mohla žít v demokracii, musel někdo bojovat, někdo za to musel tvrdě zaplatit. 

Jak zasáhl komunismus do vašeho života? 
Můj tatínek byl poslancem za Československou stranu národně socialistickou, byl to veliký masarykovec, přítel Jana Masaryka a zastánce demokracie. Po roce 1948 se stal nespolehlivým a byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou na doživotí. 

A vás osobně?
Už jako dvanáctiletý kluk jsem byl označen za syna nepřítele státu a bylo mi řečeno, že musím smýt vinu svého otce. Než jsem se dostal ke své vytoužené herecké profesi, tak jsem musel projít továrnou, slévárnou a maturitu jsem složil na gymnáziu pro pracující. Na AMU jsem byl přijat až díky mému profesoru Radovanu Lukavskému. Komunismus zasáhl do mého života velmi tvrdě, maminka to nepřežila a tatínek si odseděl patnáct let. 

Jsou komunisté pořád nebezpeční? 
Jsou potichu, ale běda, kdyby se dostali k moci. To bychom se nepřestali divit. Mrzí mě jedna věc. Že Václav Havel nepostavil komunistickou stranu mimo zákon. Opozice být musí, diskuse a demokracie být musí, ale že jsou v parlamentu, to mi vadí. 

Má smysl si totalitu pořád připomínat?
Je dobré, že existují organizace, jako je třeba Ztráta paměti národa, které to připomínají mladé generaci. Nová generace by měla ctít lidi, kteří obětovali svůj život boji proti komunistické totalitě, stejně jako si připomínáme holocaust nebo bojovníky proti fašismu. 

Proti ztrátě paměti

Kampaň vyvrcholí ve čtvrtek následujícími aktivitami:

  • Vzpomínkový happening s držením symbolické minuty ticha u Památníku obětí komunistického režimu, Praha, křižovatka ulic Vítězná a Újezd, 12.00
  • Křest knihy Komunismu navzdory a diskuse Co o naší společnosti říká kauza Kundera? Praha, Langhans - Centrum Člověka v tísni, 19.00.
  • Na stránkách protiztratepameti.cz můžete podepsat elektronicky memorandum. 
  • Ode dneška do neděle zpřístupní autoři projektu pro veřejnost film Případ dr. Horáková (Jan Mudra, 80 min., 1990), bude možné zhlédnout na jsns.cz. 
  • Další akce najdete na facebookovém profilu projektu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek