metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 2 fotografie v galerii
Rozloučení s Josefem Masopustem. | foto: Pavel Tůma

S Masopustem se přišlo rozloučit přes tisíc lidí

  12:44
Přes tisíc lidí se dnes přišlo na stadionu Dukly na Julisce naposledy rozloučit s legendou českého fotbalu Josefem Masopustem. Vicemistr světa z roku 1962 a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy zemřel 29. června po dlouhé a vážné nemoci ve věku 84 let.

Smutečního obřadu s vojenskými poctami se zúčastnili jeho bývalí spoluhráči, vedení Fotbalové asociace ČR, ministr obrany Martin Stropnický nebo jiná sportovní legenda, gymnastka Věra Čáslavská. „Dovol mi, Pepíku, abych se s tebou rozloučila za všechny sportovce na světě a za všechny, kteří tě obdivovali jako člověka a kterým je líto, že už tu nejsi. Byl jsi nádherný člověk,“ řekla při svém proslovu sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice.

Masopust byl jednou z největších osobností v historii českého fotbalu. Po zisku stříbra na MS v roce 1962 dostal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Po něm z českých fotbalistů získal prestižní ocenění pouze Pavel Nedvěd v roce 2003. „Stal si se pro mě velkým vzorem, nejen proto, že si dokázal získat nejcennější fotbalovou cenu, ale hlavně proto, že si ji získal jako první hráč z východního bloku a zboural si spoustu bariér,“ prohlásila Čáslavská.

Výborný hráč i trenér
Během hráčské kariéry nastupoval Masopust za Most, Teplice a především Duklu, s níž získal osm titulů. S reprezentací navíc v roce 1960 vybojoval bronz na mistrovství Evropy. Úspěšný byl také jako trenér; ligový titul získal s Brnem a vedl i československý národní tým.

„Bylo to dnes pro mě strašně těžké. Těžko se mi mluví. Každému bych moc přál, aby mohl hrát pod takovým člověkem,“ řekl Karel Jarůšek, který přijel společně s osmi tehdejšími spoluhráči z Brna, kteří pod Masopustem titul získali.

V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století před Josefem Bicanem a Ivem Viktorem. Za svého nejlepšího hráče v historii ho vybrala i FAČR k 50. výročí UEFA a mezi 100 nejlepších fotbalistů historie ho zařadil rovněž legendární Brazilec Pelé.

Jeho legenda zůstane    
Rozloučit se s ním dnes přijela i FIFA prostřednictvím Slovenky Evy Pasquierové. „Sešli jsme se říci sbohem jednomu z největších fotbalistů světa. Dovolte mi, abych jménem prezidenta FIFA Seppa Blattera sdělila rodině upřímnou soustrast. Odešel sice velký člověk, ale neodešla jeho legenda, která s námi bude žít navěky. Jménem fotbalové rodiny mu přeji šťastnou cestu do fotbalového nebe,“ řekla Pasquierová, která má na FIFA na starosti rozvoj fotbalu v Evropě a Oceánii.

Čestnou stráž u rakve drželi zástupci Dukly včetně bývalého reprezentačního trenéra Petra Rady a v druhé části obřadu bývalý reprezentanti včetně Masopustových spoluhráčů z Chile či Vladimíra Šmicera.

Vzpomínkové věnce poslaly fotbalové kluby, ale i velvyslanectví Chile, které nezapomnělo na to, že právě v této jihoamerické zemi prožil Masopust největší úspěch kariéry. Na závěr při odjezdu rakve celý stadion čtyři minuty tleskal ve stoje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy