metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Dalších 5 fotografií v galerii
Hlavní osazenstvo coworkingu Baby Office tvoří maminky dětí, které navštěvují místní miniškolku. | foto: Baby OfficeMetro.cz

Sdílené kanceláře? Auru rebelství dělat věci jinak, najdete i v Praze

  7:32
Nejde vám pracovat z domova a nechcete utrácet v kavárně? Objevte kouzlo prostorů, kde máte svobodu a potkáte nové lidi. Po Praze jich je stále více. Ve sdílených pracovních prostorech se scházejí nadšenci ze start-upů, nezávislí profesionálové, ale i lidé, kteří jen prostě chtějí načerpat jinou atmosféru a případně nové kontakty pro práci. Odborně se tomu říká coworking.

První takové kanceláře začaly ve světě vznikat v roce 1989. V Česku se objevily sdílené prostory až před sedmi lety. „Na jedné konferenci jsme se potkali s Jonathanem Robinsonem, zakladatelem historicky prvního hubu v londýnském Islingtonu. Zdál se nám to natolik skvělý nápad, že nám přišlo naprosto přirozené se pokusit o jeho přenesení i do Česka,“ vzpomíná Zdeněk Rudolský, který stál za vznikem pražské pobočky Impact Hubu v roce 2010.

Fotogalerie

Před dvěma lety založila umělecká skupina Ztohoven Paralelní polis, třípatrový experimentální prostor spojující umění, společenské vědy a nové technologie.

V budově v Holešovicích je k dispozici také sdílená kancelář Paper Hub. „Jejím vytvořením vzniklo zázemí pro kreativní a inovativní komunitu, kterou láká svobodné prostředí a aura rebelství dělat věci jinak,“ říká manažerka Iva Köhler.

Specifikem Paper Hubu je jednoznačně fungování na bázi bitcoinu, tedy virtuální měny, kterou si můžete na místě směnit v automatu. „Jsme jediný bitcoin-only coworking na celém světě. Návštěvník u nás může získat jedinečnou zkušenost s tímto virtuálním platebním nástrojem, za členství i za kávu se platí pouze bitcoinem,“ upozorňuje Köhler.

Sdílené kanceláře v Praze

Hlavní město už je plné prostor, kam si můžete za poplatek přijít se svou prací.

● Coworking Space Křižovatka je na Václavském náměstí a za měsíc dáte 2500 korun. cz.smartcoworking.cz

● Na Vinohradech najdete Svět Hub www.svet-hub.cz

● Impact Hub Praha je sdílený prostor v Drtinově ulici www.impacthub.cz/cs

● Baby Office využívají hlavně maminky s dětmi. www.babyoffice.cz

● V Paper Hubu v Holešovicích se platí bitcoiny paperhub.cz

● Pokud bydlíte na Žižkově, můžete zkusit Pracovnu. pracovna.cz

● Novým trendem v oboru je orientace na jeden obor při budování členské základny.

Kromě práce a dobré kávy můžete v prostorách budovy využít také 3D tiskovou dílnu. Paper Hub má aktuálně 50 členů a blíží se maximu. Každý zájemce si může kancelář vyzkoušet na den zdarma.

„Coworkingové prostory rostou jako houby po dešti. Trend odpovídá rostoucí emancipaci zaměstnanců, touze po větší profesní svobodě a také potřebě sdílet znalosti,“ myslí si Köhler.

Podle Katky Kropáčové z Impact Hubu Praha je ale trh stále v plenkách. „Za několik let se nám však podařilo seznámit veřejnost s konceptem sdílených prostor i společensky prospěšného podnikání, což nám dost ulehčuje práci. Už nemusíme každému příchozímu vysvětlovat, co znamená slovo coworking,“ těší Kropáčovou.

Jiným směrem se vydali v Baby Office. „Prvotním záměrem bylo vytvořit prostor pro rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, kde by se věnovali své práci a vzdělávání a děti by trávily čas objevováním světa a hraním,“ nastiňuje jednatelka Baby Office Hana Krejčí.

Aktuálně je zde více využívanou službou péče o děti než pronájem pracovního místa. Hlavní osazenstvo coworkingu tvoří maminky dětí, které navštěvují místní miniškolku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy