metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.

Sdílené kanceláře? Auru rebelství dělat věci jinak, najdete i v Praze

  7:32aktualizováno  7:32
Nejde vám pracovat z domova a nechcete utrácet v kavárně? Objevte kouzlo prostorů, kde máte svobodu a potkáte nové lidi. Po Praze jich je stále více. Ve sdílených pracovních prostorech se scházejí nadšenci ze start-upů, nezávislí profesionálové, ale i lidé, kteří jen prostě chtějí načerpat jinou atmosféru a případně nové kontakty pro práci. Odborně se tomu říká coworking.

Hlavní osazenstvo coworkingu Baby Office tvoří maminky dětí, které navštěvují místní miniškolku. | foto: Baby OfficeMetro.cz

První takové kanceláře začaly ve světě vznikat v roce 1989. V Česku se objevily sdílené prostory až před sedmi lety. „Na jedné konferenci jsme se potkali s Jonathanem Robinsonem, zakladatelem historicky prvního hubu v londýnském Islingtonu. Zdál se nám to natolik skvělý nápad, že nám přišlo naprosto přirozené se pokusit o jeho přenesení i do Česka,“ vzpomíná Zdeněk Rudolský, který stál za vznikem pražské pobočky Impact Hubu v roce 2010.

Fotogalerie

Před dvěma lety založila umělecká skupina Ztohoven Paralelní polis, třípatrový experimentální prostor spojující umění, společenské vědy a nové technologie.

V budově v Holešovicích je k dispozici také sdílená kancelář Paper Hub. „Jejím vytvořením vzniklo zázemí pro kreativní a inovativní komunitu, kterou láká svobodné prostředí a aura rebelství dělat věci jinak,“ říká manažerka Iva Köhler.

Specifikem Paper Hubu je jednoznačně fungování na bázi bitcoinu, tedy virtuální měny, kterou si můžete na místě směnit v automatu. „Jsme jediný bitcoin-only coworking na celém světě. Návštěvník u nás může získat jedinečnou zkušenost s tímto virtuálním platebním nástrojem, za členství i za kávu se platí pouze bitcoinem,“ upozorňuje Köhler.

Sdílené kanceláře v Praze

Hlavní město už je plné prostor, kam si můžete za poplatek přijít se svou prací.

● Coworking Space Křižovatka je na Václavském náměstí a za měsíc dáte 2500 korun. cz.smartcoworking.cz

● Na Vinohradech najdete Svět Hub www.svet-hub.cz

● Impact Hub Praha je sdílený prostor v Drtinově ulici www.impacthub.cz/cs

● Baby Office využívají hlavně maminky s dětmi. www.babyoffice.cz

● V Paper Hubu v Holešovicích se platí bitcoiny paperhub.cz

● Pokud bydlíte na Žižkově, můžete zkusit Pracovnu. pracovna.cz

● Novým trendem v oboru je orientace na jeden obor při budování členské základny.

Kromě práce a dobré kávy můžete v prostorách budovy využít také 3D tiskovou dílnu. Paper Hub má aktuálně 50 členů a blíží se maximu. Každý zájemce si může kancelář vyzkoušet na den zdarma.

„Coworkingové prostory rostou jako houby po dešti. Trend odpovídá rostoucí emancipaci zaměstnanců, touze po větší profesní svobodě a také potřebě sdílet znalosti,“ myslí si Köhler.

Podle Katky Kropáčové z Impact Hubu Praha je ale trh stále v plenkách. „Za několik let se nám však podařilo seznámit veřejnost s konceptem sdílených prostor i společensky prospěšného podnikání, což nám dost ulehčuje práci. Už nemusíme každému příchozímu vysvětlovat, co znamená slovo coworking,“ těší Kropáčovou.

Jiným směrem se vydali v Baby Office. „Prvotním záměrem bylo vytvořit prostor pro rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, kde by se věnovali své práci a vzdělávání a děti by trávily čas objevováním světa a hraním,“ nastiňuje jednatelka Baby Office Hana Krejčí.

Aktuálně je zde více využívanou službou péče o děti než pronájem pracovního místa. Hlavní osazenstvo coworkingu tvoří maminky dětí, které navštěvují místní miniškolku.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám