metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Pronásledovaný řidič projel policejním zátarasem na Karlově náměstí. | foto: Jan Palatka

Silniční pirát z Karlova náměstí si odpyká šest let, soud mu zmírnil trest

  11:16,  aktualizováno  12:55
Silniční pirát Martin Ondrouch si odpyká šest let vězení za obecné ohrožení pražských chodců i řidičů a za pokus násilí proti policistům. Původní trest mu dnes o rok zmírnil odvolací Vrchní soud v Praze. Zato mu zpřísnil zákaz řízení na maximální možnou dobu, tedy na deset let. Mladík také musí zaplatit náhradu způsobené škody ve výši zhruba 450 tisíc korun. Ondrouch loni ujížděl metropolí vysokou rychlostí v kradeném autě a v centru města na Karlově náměstí úmyslně narazil do zátarasu z policejního vozu.

„Někteří řidiči si veřejné komunikace zaměňují za závodní dráhu. Taková jízda je způsobilá vyvolat stav obecného nebezpečí ve smyslu trestného činu obecného ohrožení,“ uvedl předseda odvolacího senátu Vladimír Vočka. Dodal, že po zvážení všech okolností soud uložil Odrouchovi trest těsně nad polovinou sazby. Státní zastupitelství se dožadovalo toho, aby odvolací senát aplikoval přísnější právní kvalifikaci, konkrétně pokus o obecné ohrožení se způsobením těžké újmy na zdraví nejméně dvou osob nebo smrti. Pokud by na to soud přistoupil, hrozilo by mladíkovi až 15 let odnětí svobody. Vočka to ale odmítl s tím, že aby šla tato kvalifikace použít, musel by Ondrouch těžkou újmu nebo smrt skutečně způsobit, nikoliv se o to jenom pokusit.

Incident se stal 12. února 2014 kolem poledne. Ondrouch v hustém provozu agresivně najížděl na přechodech do lidí, vytlačoval ostatní vozy, málem srazil ženu nastupující do tramvaje a objel policejní zátaras. Pohyboval se rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Na Karlově náměstí pak zkusil najet na tramvajový ostrůvek plný cestujících, což se mu díky vysokému obrubníku nepodařilo. Vzápětí prudce vrazil do dalšího zátarasu z policejního auta a zranil při tom tři policisty.

Mohl za to pervitin?

Šestadvacetiletý nezaměstnaný mladík z Hané se k ujíždění přiznal, odmítl ale, že by jel tak rychle, jak tvrdila obžaloba. Ujížděl prý ze strachu, že mu policie zabaví řidičský průkaz. Předtím totiž při cestě z Olomouce ujel dálniční hlídce, která ho chtěla zastavit pro překročení povolené rychlosti. Rozbor moči po nehodě prokázal, že Ondrouch měl v těle amfetamin. Muž už dříve připustil, že si večer před incidentem „dost možná“ vzal pervitin. Drogy prý užívá „rekreačně“.

Ondrouch měl konflikty se zákonem už v minulosti, kdy ho soudy potrestaly podmíněným trestem za podílnictví a tříletým vězením za vydírání a znásilnění. Protože nehodu na Karlově náměstí zavinil ve zkušební době podmíněného propuštění, bude si pravděpodobně muset vedle šestiletého odnětí svobody odpykat i zbylých 1,5 roku z předchozího odsouzení.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek