metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle, 17. listopadu 2019. Den boje za svobodu a demokracii.
Koupaliště Lhotka
Koupaliště Lhotka | foto: koupalistepraha.cz

Školákům na trojce bude tepleji. Praha 4 zase potěší seniory

4. ledna 2013  8:00 Tomáš Belica Metro.cz
Víme, jaké jsou plány i starosti radnic Prahy 3 a 4. Třetí městská část pošle desítky milionů svým školám. Čtyřka plánuje výstavbu nového domova pro seniory.

Nová okna, topení nebo záchody. Toho se dočkají žáci i učitelé čtyř základních škol v Praze 3, které se letos dočkají oprav. "V Cimburkově ulici začne rekonstrukce budovy na základní školu, na náměstí Jiřího z Poděbrad se budou měnit okna," přibližuje starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Praha 3 myslí i na předškolní děti

Do oprav základek letos úřad investuje 80 milionů, zkrátka ale nepřijdou ani předškoláci. Dalších 58 milionů totiž půjde na zateplení plášťů, střech či do výtahů v mateřských školách této městské části. Tři školky se opraví, čtvrtá vznikne nově v areálu školy ZŠ V Zahrádkách.

Úřad by rád také potěšil ostatní své obyvatele zavedením přímé tramvajové linky mezi Jarovem a náměstím Jiřího z Poděbrad, čímž by se zrychlilo spojení na metro A. Podle Hujové se o tom intenzivně jedná. Za jeden z úspěchů starostka považuje, že k loňskému roku skončily na Praze 3 zhruba čtyři stovky výherních automatů. Tisíce videoloterijních terminálů má pak zmizet do konce roku 2014.

Radnice čtyřky sní o zachování Lhotky

Zatímco trojka investuje spíše do mladších ročníků, Praha 4 do těch starších. Přestože rozpočet pro letošní rok se bude schvalovat až v únoru, radnice už teď počítá s velkými investicemi. "Z největších akcí mohu uvést plánovanou výstavbu domu pro seniory v Hudečkově ulici a rekonstrukci nebytových prostor v Táborské ulici zpět na byty,“ říká starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Dům pro seniory na Zeleném pruhu má nabídnout dvaasedmdesát lůžek, pečovatelské služby nebo třeba kavárnu. Pokud vše půjde podle plánu, nastěhovat by se senioři mohli už v příštím roce. Objekt v Táborské ulici, kde dříve sídlila radnice Prahy 4, by měl první nájemníky přivítat rovněž během roku 2014.

Radnice by také chtěla zachovat do budoucna koupání v oblíbeném přírodním koupališti Lhotka, které je od loňska mimo provoz. Soukromý vlastník pozemků totiž provozovatelům neprodloužil nájem, protože zde plánuje vystavět byty. Jenže pozemky nejsou stavební, ale rekreační, proto firma usiluje o změnu územního plánu. Úřad by zase rád Lhotku odkoupil, ale nemá na ni peníze. Jak starosta Caldr přiznává, výkup podobných pozemků  je na čtyřce problém.

Komentáře

Hlavní zprávy

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Akce připomínající sametovou revoluci pokračují i po 17. listopadu

Praha 1989
vydáno 15. listopadu 2019  15:14

Pokud o víkendu nestihnete zajít na některou z akcí připomínající třicet let od sametové revoluce nebo ještě toužíte jít na další, budete mít možnost je...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám