metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Koupaliště Lhotka | foto: koupalistepraha.cz

Školákům na trojce bude tepleji. Praha 4 zase potěší seniory

  8:00
Víme, jaké jsou plány i starosti radnic Prahy 3 a 4. Třetí městská část pošle desítky milionů svým školám. Čtyřka plánuje výstavbu nového domova pro seniory.

Nová okna, topení nebo záchody. Toho se dočkají žáci i učitelé čtyř základních škol v Praze 3, které se letos dočkají oprav. "V Cimburkově ulici začne rekonstrukce budovy na základní školu, na náměstí Jiřího z Poděbrad se budou měnit okna," přibližuje starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Praha 3 myslí i na předškolní děti

Do oprav základek letos úřad investuje 80 milionů, zkrátka ale nepřijdou ani předškoláci. Dalších 58 milionů totiž půjde na zateplení plášťů, střech či do výtahů v mateřských školách této městské části. Tři školky se opraví, čtvrtá vznikne nově v areálu školy ZŠ V Zahrádkách.

Úřad by rád také potěšil ostatní své obyvatele zavedením přímé tramvajové linky mezi Jarovem a náměstím Jiřího z Poděbrad, čímž by se zrychlilo spojení na metro A. Podle Hujové se o tom intenzivně jedná. Za jeden z úspěchů starostka považuje, že k loňskému roku skončily na Praze 3 zhruba čtyři stovky výherních automatů. Tisíce videoloterijních terminálů má pak zmizet do konce roku 2014.

Radnice čtyřky sní o zachování Lhotky

Zatímco trojka investuje spíše do mladších ročníků, Praha 4 do těch starších. Přestože rozpočet pro letošní rok se bude schvalovat až v únoru, radnice už teď počítá s velkými investicemi. "Z největších akcí mohu uvést plánovanou výstavbu domu pro seniory v Hudečkově ulici a rekonstrukci nebytových prostor v Táborské ulici zpět na byty,“ říká starosta Prahy 4 Pavel Caldr. Dům pro seniory na Zeleném pruhu má nabídnout dvaasedmdesát lůžek, pečovatelské služby nebo třeba kavárnu. Pokud vše půjde podle plánu, nastěhovat by se senioři mohli už v příštím roce. Objekt v Táborské ulici, kde dříve sídlila radnice Prahy 4, by měl první nájemníky přivítat rovněž během roku 2014.

Radnice by také chtěla zachovat do budoucna koupání v oblíbeném přírodním koupališti Lhotka, které je od loňska mimo provoz. Soukromý vlastník pozemků totiž provozovatelům neprodloužil nájem, protože zde plánuje vystavět byty. Jenže pozemky nejsou stavební, ale rekreační, proto firma usiluje o změnu územního plánu. Úřad by zase rád Lhotku odkoupil, ale nemá na ni peníze. Jak starosta Caldr přiznává, výkup podobných pozemků  je na čtyřce problém.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek