metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Jen pár centimetrů. Sloup školákům překáží. | foto: Ondřej Zemánek

Sloup před základní školou blokuje celý chodník. Nešlo to vyřešit jinak?

  19:04
Každé nové dopravní řešení vyžaduje změny, někdy jen chvilkové. Ne každé se ale musí lidem líbit. Kvůli připravované trolejbusové lince překáží v Zenklově ulici stožár.

„Na chodník před Základní školou Bohumila Hrabala byl umístěn mobilní sloup trolejového vedení, který zabírá celou šířku chodníku. Hned vedle přitom stojí stožár, který ničemu nepřekáží. Mohl by deník Metro zjistit důvod?“ S touto prosbou přispěchal čtenář deníku Metro Ondřej Zemánek. Protože ji v rámci naší rubriky Metro hlídač na webu Metro.cz doplnil fotografií z místa, získává odměnu tři sta korun.

Nebezpečné provizorium
Sloup se před školou objevil před několika týdny. Kvůli své obrovské podstavě ale zanechal na okraji chodníku žákům i učitelům jen několik málo centimetrů na protáhnutí. Podstava se obejít dá, musíte ale vstoupit do vozovky, respektive do parkovacího zálivu. Ten tu však funguje v režimu K+R, takže tu po ránu krátce zastavuje a zase odjíždí mnoho desítek automobilů.

„Několik dočasných trakčních sloupů se objevilo nejen v ulici Zenklova, ale také na Palmovce. Dopravní podnik zde staví nové pevné sloupy pro trolejbus, jež jsou společné s tramvajemi. A kvůli překotvení závěsů na domech a zpevnění současných stožárů zde byly dočasně umístěny tyto sloupy,“ vysvětluje pro Metro předseda dopravní komise Praha 8 Martin Jedlička.

Stavba má být hotová nejpozději v říjnu. Dočasné stožáry podle Jedličky zmizí nejpozději za několik týdnů, až se postupně osadí nové. „Většina trolejového vedení pro trolejbusy bude instalována na již existující síti závěsů, případně dojde pouze k úpravě stávajících sloupů trakčního vedení tramvajové trati nebo veřejného osvětlení. Zcela nových sloupů nad rámec stávajícího stavu budou osazeny v ulicích Zenklova a Na Žertvách jen jednotky,“ dodává pro Metro Jedlička.

Ne až tak nutné zlo
Děti patří k nejzranitelnějším účastníkům dopravního provozu. Okolí škol, kde se nejčastěji pohybují, by proto mělo být přehledné a přizpůsobené tak, aby děti mohly chodit do školy samy a rodiče se o ně nemuseli bát. Toho jsou si vědomi i zástupci dopravního podniku. Podle jeho mluvčí Anety Řehkové byl proto zhotovitel na situaci upozorněn.

„Bude řešena formou mobilních zábran, kterými bude vytyčen bezpečný koridor pro průchod pěších v místě. Dočasný stožár z místa odstraníme neprodleně po realizaci finálních úprav trvalého stožáru. Dle harmonogramu by k tomu mělo dojít přibližně do měsíce,“ svěřuje deníku Metro Řehková. Překážející stožár podle ní není možné přesunout. „Bohužel jsme omezeni vlivem technických parametrů trolejového vedení v tomto konkrétním místě,“ doplňuje Řehková.

Nová linka
Linka 140, respektive budoucí trolejbusová linka 58, pojede z Palmovky na Prosek nově v trase Na Žertvách–Zenklova–Prosecká, a to jednosměrně. „Příjezd na Palmovku bude od Čuprovy ulice stejně jako nyní, avšak nebude již zajíždět do stávajícího terminálu, ale v křižovatce ulic Ronkova, Vacínova a Na Žertvách najede na tramvajové těleso a v zastávce v ulici Na Žertvách bude mít výstup. Nástupní zastávka bude v zastávce Palmovka v ulici Zenklova směr Libeň a Kobylisy,“ upřesňuje pro deník Metro Jedlička.

První trolejbusy se mají ve zkušebním provozu v Zenklově ulici teoreticky objevit již ve zmiňovaném říjnu. V současnosti začínají probíhat výkopové práce v souvislosti s pevnými stožáry. Jedná se o lokální zábory, v jejichž místech bude probíhat betonáž základů.

Zajímavostí je, že Praha 8 v březnu informovala o tom, že budou místa stavby vždy označována a ohrazována zábranami pro bezpečnost pěších. Na svém webu také radnice uvádí, že by nemělo docházet k výraznému omezení průchodnosti chodníků. Slibované zábrany se ale podle zjištění deníku Metro objeví před základní školou až nyní, když na situaci deník Metro upozornil.

Stěžujte si
Řada Pražanů stále trpí představou, že překážky na chodnících, přeplněné koše či poházené odpadky v okolí jejich bydliště jsou neměnnou záležitostí, se kterou nemohou nic udělat. Opak je ale pravdou.

Kromě zaslání fotografie z místa do naší rubriky Metro hlídač může být řešením například magistrátní mobilní aplikace Zmente.to. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek