metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Středa, 19. prosince 2018. Svátek má Ester.
Iva Málková
Větší foto
Iva Málková | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivy Málkové: Proč si krátíme život?

15. května 2018  7:54 Iva Málková, zakladatelka kurzů hubnutí STOB, Metro.cz
Odhady praví, že v roce 2025 bude nadváha či obezita sužovat až 2,7 miliardy dospělých. V České republice se nadváha týká 34 procent dospělých a obézních je 21 procent. Přímé náklady na léčbu nemocných obézních jdou do desítek miliard korun ročně.

A jak jsou složitá čísla, je složitá i problematika obezity. Lidem s těžším stupněm obezity jsou určena Centra pro diagnostiku a léčbu obezity, pro ty s nadváhou a obezitou je široká nabídka obezitologických ambulancí a poraden a také kurzy společnosti STOB.

Na možnosti terapie obezity se zaměří dnešní tiskovka ke Dni obezity, uspořádaná v Lékařském domě v Praze. Mluvit zde bude profesor Svačina, doktorka Šrámková zase ukáže na nové trendy v terapii obezity, kde je velmi efektivní chirurgický přístup, a to i u diabetiků 2. typu.

S přicházejícími novými technickými možnostmi může pomoci i telemedicína, o které bude hovořit doktor Matoulek, který přiblíží například dálkový přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi, chytré telefony či využití internetu.

Mnoho lidí se bohužel neřídí radami seriózních přístupů k terapii obezity, ale podléhá laickým nabídkám „obchodníků s hubnutím“, které vedou často ke střídání etap nesmyslné redukce váhy s etapami nekontroly a přejídání se, což se negativně odráží na jejich tělesném, ale i psychickém stavu. Pokud chcete dosáhnout trvalé změny, a tedy i trvalých váhových úbytků, je třeba, aby jídlo bylo radostí a ne starostí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elon Musk z Panské ulice

Filip Chudoba na pláži v Portsmouthu
vydáno 19. prosince 2018  15:40

Portsmouth, anglické přístavní město u kanálu La Manche, je druhým domovem Filipa Chudoby. Ten na tamní univerzitě studuje počítačovou animaci a užívá si...  celý článek

Virtuální skladatel umí zahrát Bacha

Smetanova síň Obecního domu.
vydáno 19. prosince 2018  13:13

Co se stane, když se klasičtí mistři umění nebo hudební skladatelé propojí s umělou inteligencí? Na to odpovídá Primož Karlin, který v českém a slovenském...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Vánoční dárek k jídlu

Pavel Maurer
vydáno 19. prosince 2018  11:11

Vy si ten dárek sníte a už vám jej nikdy nikdo nevezme, píše ve svém sloupku Pavel Maurer.  celý článek

Tramvaj veze Betlémské světlo

Betlémské světlo v lucerničce
vydáno 19. prosince 2018  10:30

V sobotu si můžete připálit světlo z lucerničky v historické soupravě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám