metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Větší foto
Iva Málková | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivy Málkové: Proč si krátíme život?

  7:54
Odhady praví, že v roce 2025 bude nadváha či obezita sužovat až 2,7 miliardy dospělých. V České republice se nadváha týká 34 procent dospělých a obézních je 21 procent. Přímé náklady na léčbu nemocných obézních jdou do desítek miliard korun ročně.

A jak jsou složitá čísla, je složitá i problematika obezity. Lidem s těžším stupněm obezity jsou určena Centra pro diagnostiku a léčbu obezity, pro ty s nadváhou a obezitou je široká nabídka obezitologických ambulancí a poraden a také kurzy společnosti STOB.

Na možnosti terapie obezity se zaměří dnešní tiskovka ke Dni obezity, uspořádaná v Lékařském domě v Praze. Mluvit zde bude profesor Svačina, doktorka Šrámková zase ukáže na nové trendy v terapii obezity, kde je velmi efektivní chirurgický přístup, a to i u diabetiků 2. typu.

S přicházejícími novými technickými možnostmi může pomoci i telemedicína, o které bude hovořit doktor Matoulek, který přiblíží například dálkový přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi, chytré telefony či využití internetu.

Mnoho lidí se bohužel neřídí radami seriózních přístupů k terapii obezity, ale podléhá laickým nabídkám „obchodníků s hubnutím“, které vedou často ke střídání etap nesmyslné redukce váhy s etapami nekontroly a přejídání se, což se negativně odráží na jejich tělesném, ale i psychickém stavu. Pokud chcete dosáhnout trvalé změny, a tedy i trvalých váhových úbytků, je třeba, aby jídlo bylo radostí a ne starostí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek