metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš
Iva Málková | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivy Málkové: Radost z jídla

  17:39
Blíží se doba dovolených. Pokud žena miluje moře a muž vysokohorskou turistiku, manželství prospěje strávit část dovolené odděleně. Ale i zde se dá najít řešení.

Užili jsme si s manželem dovolenou na Menorce. Okolo ostrova vede 270 km dlouhá takzvaná Koňská stezka, díky níž se dá spojit velmi příjemná turistika s poleháváním na plážích. Všude byla křišťálově čistá azurová voda se stále překvapujícími různými odstíny barev.

A co gastronomie? Zrovna tak jako jsme ocenili různorodost přírody, mohli jsme vybírat z široké nabídky menorské kuchyně. Trošku mně bylo smutno, když jsem viděla na talířích dětí stereotypně k snídani croissant s nutelou v kombinaci s párkem. K večeři převládala houska a hamburger kombinovaný se smaženými nugetami a dresinky. Jaká škoda, že rodiče nevyužili alespoň dovolené k­ tomu, aby dětem ukázali, jaké dobroty na světě existují.

Pohlazením na duši byli naši sousedi u vedlejšího stolu, kteří si užívali obdobně jako my chutných a nutričně výhodných pokrmů. Jak lahodilo našemu uchu, když jsme slyšeli, jak si povídají o ­stobovém projektu Prožij rok zdravě. Hřálo nás, že pochopili základ – jídlo zůstává radostí a po jídle je vám lépe než před ním – zasytí vás, ale nejste unaveni z přejedení a můžete si užívat krás života.

Odolávali známým „rychlovkám“ z ­domova a­ místo toho si vybírali z několika druhů libových mas (nikdy nechyběla ryba a plody moře). Užívali si množství chutně připravené zeleniny místo přílohy a sacharidy doplnili v­ zajímavě vyhlížejících pohárkách s želé a odlehčenými pěnami či v podobě vína nebo i sangrie. Jejich hezky upravený talíř lahodil i oku oproti přetékajícím talířům jiných. Budete-li o dovolené v obdobné situaci, chovejte se stejně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek