metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Bohové lžou

  13:13
Všechno, co děláme, od nás naše chytré a vnímavé děti odkoukávají.

Že lhát se nemá, do nás vtloukali odmalička. A přitom nám sami lhali nejméně desetkrát denně. Chápete tu absurditu? Dítě musí říkat pravdu, ale dospělý ho balamutí, kdykoliv se mu to hodí. Lžou babičky, učitelky ve školce, náhodní kolemjdoucí, a dost možná lžete i vy sami. Tak schválně: strašili jste někdy děti, že když budou zlobit, odnese si je čert? Když nechtěly odejít ze hřiště, tvrdili jste jim, že jdete sami, dělali jste pápá a teatrálně odcházeli? Říkali jste, že další bonbon už není, i když zbylo ještě půl pytlíku? Kdo z vás nikdy nefabuloval o ztracených hračkách, mrtvých křečcích nebo nejrůznějších bubácích? I milosrdná lež je pořád lež. I neškodná účelová lež, která nám má pomoct dítě manipulovat, je lež.

Možná si to svoje výchovné lhaní dokážeme ospravedlnit, ale garantuju vám, že dítě je zase dokáže dříve nebo později prokouknout. A když zjistí, že jsme mu lhali o hadech u potoka, které jsme si vymysleli, protože jsme nechtěli, aby děti chodily domů pořád zmáčené a nastydlé, nebo když mu dojde, že to hnusné v té polívce jsou houby, i když jsme mu tvrdili, že je tam nedáme, budeme za lháře.

Pro malé dítě není nic nedůležitá maličkost. Vesmír je neznámý a tajuplný a rodiče jsou bohové. Když se ukáže, že bohové lžou, jistoty dětí se zhroutí. Když lžete o těch „malých“ věcech, jak může dítě vědět, že nelžete i o všem ostatním? A je tu ještě jeden problém. Všechno, co děláme, od nás naše chytré a vnímavé děti odkoukávají. Můžeme stokrát říkat, že lhát se nemá, ale když nás děti slyší lhát, brzo to začnou dělat taky. Tak bacha na to, až se zase budete dovolávat nějakého toho čerta ze sklepa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek